Grupy turystyczne, ale nie liczniejsze niż 40-osobowe, nie będą musiały przy wjeździe udowadniać, że przyjęły trzecią dawkę szczepionki przeciwko covidowi-19 - podaje „Times of Israel” za ministerstwami zdrowia i turystyki. Dotąd konieczna była ona w wypadku, gdy od ostatniej wymaganej dawki (pierwszej lub drugiej w zależności od rodzaju preparatu) minęło więcej niż 180 dni. Uczestnikom takich wycieczek nie wolno jednak odłączać się od grupy i kontaktować z osobami spoza niej.

- Droga do normalności w turystyce jest jeszcze długa, dlatego musimy działać szybko i prawidłowo, aby zwiększyć liczbę turystów przyjeżdżających do Izraela - skomentował minister turystyki Jo’el Razwozow.

- Również w odniesieniu do turystyki musimy nauczyć się żyć obok koronawirusa - dodał minister zdrowia Niccan Horowitz.

Czytaj więcej

Tajlandia znosi kwarantannę dla zaszczepionych. Polska wśród wybranych?

1 listopada Izrael otworzył granice dla turystów indywidualnych. Wpuszcza wyłącznie ozdrowieńców i zaszczepionych, którzy wjechali przez lotnisko Ben Guriona, wcześniej nie przebywali w kraju z izraelskiej czerwonej listy (14 dni przed wjazdem do Izraela), zaszczepili się preparatem zatwierdzonym przez WHO (Moderna, Pfizer, Johnson & Johnson, AstraZeneca, Covishield, Sinopharm, Sinovac, Sputnik V - od 15 listopada), przy czym od przyjęcia ostatniej wymaganej dawki upłynęło co najmniej 14 dni, ale nie więcej niż 180 dni (wyjazd z Izraela też musi nastąpić przed upływem 180 dni od przyjęcia ostatniej dawki). Dowodem zaszczepienia lub wyzdrowienia jest Unijny Certyfikat Covid.

Ponadto turyści muszą wypełnić elektroniczny formularz wjazdowy i zrobić dwa testy PCR - pierwszy nie wcześniej niż 72 godziny przed podróżą i drugi po wylądowaniu, a następnie pozostać w izolacji do uzyskania wyniku.

Karą dla turystów, którzy będą próbowali przekroczyć granicę na podstawie sfałszowanego certfikatu covidowego, odmówią udania się na kwarantannę do wyznaczonego hotelu w wypadku otrzymania pozytywnego wyniku testu lub tę kwarantannę złamią, będzie pięcioletni zakaz wjazdu do Izraela. Trzyletni zakaz przewidziano dla tych, którzy naruszą zasady izolacji, nawet jeśli test nie wykazuje u nich zakażenia.