Republika Dominikany zrezygnuje ze wszystkich krajowych ograniczeń nałożonych podczas pandemii koronawirusa po tym, jak udana kampania szczepień pomogła ograniczyć wskaźniki infekcji i śmiertelności na wyspie.

Czytaj więcej

Dominikana: W tym roku odwiedzi nas więcej turystów niż przed pandemią

W Dominikanie jest zaszczepionych co najmniej dwiema dawkami szczepionki przeciwko covidowi 5,8 miliona, czyli 56 procent, obywateli. Jeśli chodzi o trzecią dawkę, to przyjęło ją 2,2 miliona ludzi, czyli 20 procent.

Na covid choruje 2528 osób, dodatni wynik testów na koronawirusa w ciągu ostatnich czterech tygodni wyniósł 10,24 procent, a śmiertelność – 0,76 procent. Obłożenia szpitali chorymi na covid maleje – podaje dominikański portal www.diariolibre.com.

Decyzja prezydenta oznacza, że nie będą już wymagane:

używanie maseczek

okazywanie certyfikatu szczepień przy wejściu do zamkniętych pomieszczeń publicznych

ograniczenia w liczbie osób przebywających w miejscach publicznych.

- Po długiej bitwie zaczęliśmy odzyskiwać naszą wolność. Od teraz wszyscy będziemy musieli dbać o siebie, odpowiedzialnie, ale bez ograniczeń – portal www.diariolibre.com cytuje prezydenta. - Rząd zrobił to, co musiał, aby chronić obywateli, a czas udowodnił, że mieliśmy rację w naszych działaniach przeciwko pandemii – dodał.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Dominikana jest jednym z niewielu krajów, które konsekwentnie od turystów nie wymagały żadnych zaświadczeń o szczepieniach, ani przedstawienia negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Dzięki temu jej gospodarka turystyczna szybko wychodzi z kryzysu spowodowanego pandemią.

W środowym przemówieniu transmitowanym w telewizji Abinader podziękował personelowi medycznemu, za to, że dba o zdrowie Dominikańczyków. - Dziękuję lekarzom, pielęgniarkom i całemu personelowi medycznemu, dziękuję naszemu wojsku i policji, dziękuję przedsiębiorcom, którzy zapewnili pomoc ludzi i pomoc finansową w walce z coronawirusem, a przede wszystkim dziękuję milionom Dominikańczyków, którzy zastosowali się do zaleceń sanitarnego i poszli się zaszczepić.

Czytaj więcej

Dominikana - kilkadziesiąt nowych połączeń lotniczych. Przyleciało więcej turystów

Republika Dominikańska jest w czołówce krajów, które szybko i powszechnie szczepiły mieszkańców. - Jesteśmy w czołówce, stawiamy na najszerszą gamę szczepionek, zastosowaliśmy nowatorskie terapie i byliśmy jednymi z pierwszych na świecie, którzy zaproponowali trzecią dawkę, mimo małej wiary niektórych – podkreślił prezydent.