Muzeum Pergamońskie znajduje się na słynnej Wyspie Muzeów w Berlinie i jest od 1999 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zły stan budynku, częściowo spowodowany jeszcze zniszczeniami wojennymi, częściowo wilgocią zaczyna stanowić zagrożenie dla zwiedzających i eksponatów - pisze Deutsche Welle.
Początkowo Fundacja Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego, która jest jego właścicielem, chciała prowadzić prace w poszczególnych częściach obiektu, udostępniając pozostałe do zwiedzania, ostatecznie zdecydowała jednak, że całkowicie go zamknie. Dzięki temu remont będzie przebiegał szybciej i taniej.
Fragmenty ołtarza Zeusa z Pergamonu archeolodzy niemieccy odkryli pod koniec XIX wieku
Najsłynniejszy eksponat muzeum, czyli ołtarz z Pergamonu - chodzi o budowlę z II w p.n.e. ze starożytnej metropolii znajdującej się na terenie Turcji Zachodniej, zbudowanej na wzór Aten - będzie można ponownie podziwiać w 2027 roku. Ta część budynku, w którym się znajduje, została zamknięta już w 2013 roku.
Pozostałe części obiektu, w tym sala ze słynną Bramą Isztar, będą ponownie otwarte dopiero w 2037 roku. Brama jest częściową rekonstrukcją ozdobionego glazurowanymi cegłami wjazdu do Babilonu z VI w p.n.e., należy do siedmiu cudów starożytnego świata. W zbiorach niemieckiego muzeum znajduje się od 1930 roku.