Remont na Wyspie Muzeów w Berlinie. Brama Isztar i Ołtarz Zeusa na lata zamknięte

Od października Muzeum Pergamońskie w Berlinie będzie remontowane. To oznacza, że turyści nie zobaczą zgromadzonych tam starożytnych zabytków aż do 2027 roku, a części z nich nawet do 2037 roku.

Publikacja: 30.03.2023 12:21

Brama Isztar została oblicowana typowymi dla Mezopotamii glazurowanymi cegłami

Brama Isztar została oblicowana typowymi dla Mezopotamii glazurowanymi cegłami

Foto: Filip Frydrykiewicz

Muzeum Pergamońskie znajduje się na słynnej Wyspie Muzeów w Berlinie i jest od 1999 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zły stan budynku, częściowo spowodowany jeszcze zniszczeniami wojennymi, częściowo wilgocią zaczyna stanowić zagrożenie dla zwiedzających i eksponatów - pisze Deutsche Welle.

Początkowo Fundacja Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego, która jest jego właścicielem, chciała prowadzić prace w poszczególnych częściach obiektu, udostępniając pozostałe do zwiedzania, ostatecznie zdecydowała jednak, że całkowicie go zamknie. Dzięki temu remont będzie przebiegał szybciej i taniej.

Fragmenty ołtarza Zeusa z Pergamonu archeolodzy niemieccy odkryli pod koniec XIX wieku

Fragmenty ołtarza Zeusa z Pergamonu archeolodzy niemieccy odkryli pod koniec XIX wieku

Filip Frydrykiewicz

Najsłynniejszy eksponat muzeum, czyli ołtarz z Pergamonu - chodzi o budowlę z II w p.n.e. ze starożytnej metropolii znajdującej się na terenie Turcji Zachodniej, zbudowanej na wzór Aten - będzie można ponownie podziwiać w 2027 roku. Ta część budynku, w którym się znajduje, została zamknięta już w 2013 roku.

Pozostałe części obiektu, w tym sala ze słynną Bramą Isztar, będą ponownie otwarte dopiero w 2037 roku. Brama jest częściową rekonstrukcją ozdobionego glazurowanymi cegłami wjazdu do Babilonu z VI w p.n.e., należy do siedmiu cudów starożytnego świata. W zbiorach niemieckiego muzeum znajduje się od 1930 roku.

Wyspę Muzeów tworzy w sumie pięć budynków. Przed pandemią odwiedzało je rocznie 3,1 miliona turystów. Samo Muzeum Pergamońskie przyciągało ponad milion ludzi.

Remont obiektu kosztował już 489 milionów euro, szacuje się, że całkowity koszt może wynieść 1,5 miliarda euro.

Zanim Wyjedziesz
Tajlandia chce od turystów opłaty. Ogłosiła, kiedy zacznie ją pobierać
Zanim Wyjedziesz
Bali strofuje turystów. "Muszą się wreszcie zacząć kulturalnie zachowywać"
Zanim Wyjedziesz
W stolicy Wietnamu wracają maseczki, bo wraca pandemia
Zanim Wyjedziesz
Podróż do Japonii wkrótce bez pokazywania certyfikatu szczepień na covid
Zanim Wyjedziesz
Selfie w malowniczym Portofino? Tego lata to kosztuje 1300 złotych