Hamburg podnosi turystom podatek. Za to za darmo wpuści ich na taras widokowy

Piękny widok na port, elegancka zabudowa i atmosfera sali koncertowej, a to wszystko za darmo. Od momentu otwarcia filharmonii nad Łabą w Hamburgu wejście na jej taras widokowy jest bezpłatne. I takie ma pozostać, chociaż sfinansują to sami turyści.

Publikacja: 25.08.2023 08:27

Wejście na taras widowkowy Elbphilharmonie jest darmowe od momentu otwarcia obiektu i takie pozostan

Wejście na taras widowkowy Elbphilharmonie jest darmowe od momentu otwarcia obiektu i takie pozostanie - zapewniają władze Hamburga

Foto: PAP/DPA, Marcus Brandt

Od 1 stycznia 2025 roku turyści będą musieli zapłacić podatek noclegowy większy o 20 procent niż obecnie. Oznacza to, że jeśli za noc gość płaci między 50 a 100 euro za zakwaterowanie, obiekt doliczy mu 2,4 euro, a nie jak dotychczas 2 euro podatku. Przy cenie między 101 a 150 euro będzie to 3,6 euro, a do 200 euro 4,8 euro, informuje gazeta „Morgenpost” w swoim elektronicznym wydaniu.

Jak szacuje senat Hamburga, da to rocznie 3,6 miliona euro dodatkowych wpływów. Nowe rozwiązanie senat już przyjął, teraz musi je zaakceptować rada miasta. Hamburg przypomina, że od momentu wprowadzenia podatku kulturalno-turystycznego (KTT) w 2013 roku stawki nie były jeszcze nigdy podnoszone.

Zdaniem senatora odpowiedzialnego za kwestie finansowe Andreasa Dressela w porównaniu z innymi miastami Niemiec w Hamburgu goście płacą stosunkowo niewiele, a w związku z rosnącymi kosztami utrzymania infrastruktury kulturalnej i turystycznej podwyżka jest uzasadniona. Senator mówi, że pobieranie pieniędzy od turystów, by przyczyniali się mocniej do utrzymania obiektów, na przykład Elbphilharmonie, jest bardziej niż uzasadnione.

Czytaj więcej

Niemcy mają nowego lidera rankingu atrakcji turystycznych

Co prawda Dressel wymienia filharmonię, ale nie mówi, że pieniądze mają być przeznaczone właśnie na utrzymanie darmowego wstępu na jej taras widokowy. Władze nie potwierdziły tego również na zapytanie gazety. Senat potwierdził jednak, że wejście na jej teren ma być darmowe także w przyszłości, nie będzie to jednak finansowane, jak dotychczas, z środków własnych miasta.

W związku z rosnącymi kosztami obiekt powinien otrzymać rocznie 3,6 miliona euro, czyli dokładnie tyle, ile ma wynosić wzrost przychodów wynikający z podniesienia podatku turystycznego.

Senat nie mówi o tym w jasny sposób z powodu przepisów. Kraj nie może pobierać podatków na jeden określony cel - wszystkie one muszą trafiać do budżetu, z którego finansowane są wszystkie potrzeby.

W przyszłości za pobyt w Hamburgu płacić będą nie tylko turyści, ale też osoby podróżujące służbowo. To ma przynieść dodatkowe 8 milionów euro przychodów.

Zanim Wyjedziesz
Nitras: Bon turystyczny? Nie ma powodu, by do niego wracać, turystyka się odbiła
Zanim Wyjedziesz
Sześć krajów i tylko jedna wiza? Czy powstanie azjatycka strefa Schengen?
Zanim Wyjedziesz
„Gladiatorzy” w Rzymie, żebracy w Berlinie - uwaga, to mogą być oszuści
Zanim Wyjedziesz
Niemiecka Centrala Turystyki: Euro 2024 wzmocni wizerunek Niemiec
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Zanim Wyjedziesz
Małopolska gościnna i smakowita