- W tym roku, w czasach niepewności i trudnych wyzwań, wydaje się to ważniejsze niż kiedykolwiek. Mam nadzieję, że nasza lista na rok 2025 będzie przypomnieniem, że wciąż jest wiele powodów do ekscytacji i że dzięki podróżom możemy nawiązać kontakt z radością i nadzieją - dodaje.
„National Geographic” docenił naturalne piękno i bogactwo kulturowe polskich miejsc
Na liście znalazło się aż pięć polskich atrakcji: szlak rowerowy Velo Baltica, Supraśl, Ojcowski Park Narodowy, Gwarki Tarnogórskie i Połonina Caryńska. Zajmują one miejsca od 26. do 30.
Velo Baltica to zachodniopomorska część dwóch międzynarodowych tras rowerowych Eurovelo 10 (Trasa Rowerowa Morza Bałtyckiego) i EuroVelo13 (tzw. Szlak Żelaznej Kurtyny). Niewątpliwym atutem trasy jest możliwość nieustannego cieszenia się nadbałtyckimi plażami, zwłaszcza tymi odludnymi, które są dostępne niemal wyłącznie dla rowerzystów. Trasa wyróżnia się także niezłym zapleczem usługowym. Różnorodne miejsca noclegowe, liczne restauracje, serwisy rowerowe i bliskość stacji kolejowych sprawiają, że podróż staje się prawdziwą przyjemnością - uzasadnia swój wybór kapituła.
Położony w sercu Puszczy Knyszyńskiej Supraśl oferuje doskonałe połączenie naturalnego piękna i bogactwa kulturowego. Znana z historycznego monasteru Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i Muzeum Ikon niewielka miejscowość na północnym wschodzie Polski jest idealnym miejscem na odpoczynek od zgiełku miasta. Odwiedzający mogą podziwiać malownicze krajobrazy nad rzeką, wędrować lub jeździć na rowerze po leśnych szlakach, a także doświadczać tradycyjnej podlaskiej gościnności. Dzięki ekologicznym miejscom noclegowym i lokalnej kuchni opartej na dzikich leśnych składnikach w Supraślu można zwolnić tempo i połączyć się z naturą i historią w autentycznym otoczeniu - czytamy w uzasadnieniu.
Ojcowski Park Narodowy, położony zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Krakowa, zachwyca przyrodą i bogatą historią. W najmniejszym polskim parku narodowym można zobaczyć wapienne skały, malownicze doliny, tajemnicze jaskinie i liczne zabytki, takie jak zamek Pieskowa Skała. To idealne miejsce dla miłośników pieszych wędrówek, rowerzystów i turystów szukających odpoczynku na łonie natury. Spacerując wśród bujnych lasów i podziwiając formacje skalne, jak słynna Maczuga Herkulesa, można poczuć wyjątkowy klimat tego miejsca - zachęca „National Geographic”.
Gwarki Tarnogórskie to jedno z najstarszych i najbarwniejszych świąt w Polsce, odbywające się co roku we wrześniu w Tarnowskich Górach. Ta trzydniowa impreza nawiązuje do bogatej historii górnictwa srebra, ołowiu i cynku w regionie. Program wydarzenia obejmuje kolorowe parady historyczne, koncerty, jarmarki rękodzieła i atrakcje kulturalne. Centralnym punktem obchodów jest widowiskowy pochód gwarków (górników) - pisze „National Geographic”.