Szefowa Cooka: Możliwe jest reaktywowanie Neckermanna

Stefanie Berk, prezes niemieckiego Thomasa Cooka, widzi szansę na przywrócenie działalności biur podróży należących do upadłej spółki – Neckermanna, Öger Tours i Buchera. Prowadzi w tej sprawie negocjacje.

Berk w krótkiej rozmowie z niemieckimi dziennikarzami powiedziała, że szanse na przywrócenie działalności tych biur są całkiem realne. Thomas Cook w Niemczech był rentowną firmą, ogłoszenie przez niego niewypłacalności to efekt domina spowodowany bankructwem Cooka w Wielkiej Brytanii. Berk twierdzi, że są inwestorzy, którzy chcą wyłożyć pieniądze na firmę, gotowi to zrobić nawet stosunkowo szybko, by zapewnić jej płynność finansową w sezonie zimowym. Na przeprowadzenie procedury potrzeba jednak więcej czasu. Zarząd niemieckiego oddziału zdecydował się ogłosić niewypłacalność, by szybko wyjaśnić sytuację w interesie klientów, dzięki temu mogą dokończyć urlopy, bo ich pobyty są gwarantowane przez ubezpieczyciela.

Prezes mówi, że w ostatnich dniach zamiast pretensji otrzymała dużo wsparcia od zagranicznych partnerów. Wielu hotelarzy i innych kontrahentów zadeklarowało gotowość do ponownej współpracy mimo strat, jakie ponieśli z powodu niewypłacalności. Jak podaje niemiecki portal branży turystycznej FVW, Berk chciałaby, w porozumieniu z syndykiem, prowadzić firmę niezależnie od koncernu. – Planujemy odrodzenie Neckermanna w Niemczech – mówi.

Zanim touroperator stał się w 2000 roku częścią koncernu Thomas Cook, był samodzielnym podmiotem, który w 1997 roku połączył się z liniami lotniczymi Condor. Prezes uważa, że bankructwo mocno obciąży markę Thomasa Cooka, ale te tradycyjne, czyli Neckermann, Bucher i Öger Tours mają szansę na powrót na rynek. Od Grupy już odłączył się Thomas Cook Skandinavien i działa pod starą nazwą Grupy Ving na rynkach Europy Północnej.

Berk przeprosiła też wszystkich klientów, szczególnie tych, od których hotelarze chcieli drugiej zapłaty. Jak mówi, ma nadzieję, że sytuacja się nie powtórzy dzięki uruchomieniu gwarancji ubezpieczeniowej przez towarzystwo Zurich. Pieniądze będą też zwracane za wycieczki dopiero zarezerwowane. Na sezon do końca września 2020 roku swój wyjazd kupiło w niemieckim Cooku już 660 tysięcy ludzi.

Potencjalni inwestorzy, którzy mieliby uczestniczyć w odrodzeniu marki Neckermann i innych, o których wspomina Berk, mogą zdaniem portalu pochodzić ze świata finansów. Może też chodzić o partnerów z wakacyjnych kierunków.

FVW powołuje się na doniesienia agencji informacyjnej dpa, według których niemiecki Cook starał się o kredyt pomostowy ręczony przez rząd. Miał on opiewać na 375 milionów euro. Rzeczniczka Ministerstwa Gospodarki powiedziała, że nie może potwierdzić tej kwoty.

Mogą Ci się również spodobać

Niemieccy agenci stawiają na własną platformę w internecie

Niemiecka kooperatywa agentów turystycznych, RTK, tworzy własny system łączący sprzedaż stacjonarną z internetową. 15 ...

Premier Nowej Zelandii: Jeszcze długo nie otworzymy granic

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern stwierdziła, że jej kraj nie otworzy granic dla reszty ...

Debata: Komu potrzebna jest Polska Organizacja Turystyczna?

Kachniewska: Można oczekiwać od młotka, że zbuduje stół, ale ja wolałabym, aby ten młotek ...

Ponad miliard złotych zaległości

Bardzo dobra koniunktura gospodarcza, rekordowo niskie bezrobocie, rosnące wynagrodzenia, którym towarzyszy rosnące znaczenie turystyczne, ...

Logos Travel: Kierunek wschód

Zachwycająca przyroda, przyjaźni ludzie, niezadeptane szlaki – tak wygląda syberyjska część Rosji. I z ...

Linie lotnicze powinny mieć gwarancje na wypadek bankructw

Niemieccy przedsiębiorcy turystyczni domagają się wprowadzenia w przepisach zabezpieczeń dla wpłat klientów za kupione ...