Szefowa Cooka: Możliwe jest reaktywowanie Neckermanna

Stefanie Berk, prezes niemieckiego Thomasa Cooka, widzi szansę na przywrócenie działalności biur podróży należących do upadłej spółki – Neckermanna, Öger Tours i Buchera. Prowadzi w tej sprawie negocjacje.

Berk w krótkiej rozmowie z niemieckimi dziennikarzami powiedziała, że szanse na przywrócenie działalności tych biur są całkiem realne. Thomas Cook w Niemczech był rentowną firmą, ogłoszenie przez niego niewypłacalności to efekt domina spowodowany bankructwem Cooka w Wielkiej Brytanii. Berk twierdzi, że są inwestorzy, którzy chcą wyłożyć pieniądze na firmę, gotowi to zrobić nawet stosunkowo szybko, by zapewnić jej płynność finansową w sezonie zimowym. Na przeprowadzenie procedury potrzeba jednak więcej czasu. Zarząd niemieckiego oddziału zdecydował się ogłosić niewypłacalność, by szybko wyjaśnić sytuację w interesie klientów, dzięki temu mogą dokończyć urlopy, bo ich pobyty są gwarantowane przez ubezpieczyciela.

Prezes mówi, że w ostatnich dniach zamiast pretensji otrzymała dużo wsparcia od zagranicznych partnerów. Wielu hotelarzy i innych kontrahentów zadeklarowało gotowość do ponownej współpracy mimo strat, jakie ponieśli z powodu niewypłacalności. Jak podaje niemiecki portal branży turystycznej FVW, Berk chciałaby, w porozumieniu z syndykiem, prowadzić firmę niezależnie od koncernu. – Planujemy odrodzenie Neckermanna w Niemczech – mówi.

Zanim touroperator stał się w 2000 roku częścią koncernu Thomas Cook, był samodzielnym podmiotem, który w 1997 roku połączył się z liniami lotniczymi Condor. Prezes uważa, że bankructwo mocno obciąży markę Thomasa Cooka, ale te tradycyjne, czyli Neckermann, Bucher i Öger Tours mają szansę na powrót na rynek. Od Grupy już odłączył się Thomas Cook Skandinavien i działa pod starą nazwą Grupy Ving na rynkach Europy Północnej.

Berk przeprosiła też wszystkich klientów, szczególnie tych, od których hotelarze chcieli drugiej zapłaty. Jak mówi, ma nadzieję, że sytuacja się nie powtórzy dzięki uruchomieniu gwarancji ubezpieczeniowej przez towarzystwo Zurich. Pieniądze będą też zwracane za wycieczki dopiero zarezerwowane. Na sezon do końca września 2020 roku swój wyjazd kupiło w niemieckim Cooku już 660 tysięcy ludzi.

Potencjalni inwestorzy, którzy mieliby uczestniczyć w odrodzeniu marki Neckermann i innych, o których wspomina Berk, mogą zdaniem portalu pochodzić ze świata finansów. Może też chodzić o partnerów z wakacyjnych kierunków.

FVW powołuje się na doniesienia agencji informacyjnej dpa, według których niemiecki Cook starał się o kredyt pomostowy ręczony przez rząd. Miał on opiewać na 375 milionów euro. Rzeczniczka Ministerstwa Gospodarki powiedziała, że nie może potwierdzić tej kwoty.

Mogą Ci się również spodobać

Ryanair – rezerwujesz nocleg, dostajesz rabat na samolot

Kredyt Podróży Ryanair to nowy pomysł linii lotniczej na zachęcenie klientów do rezerwowania nie ...

Branża turystyczna: Oczekujemy programu Przedsiębiorca+

Antykryzysowe rozwiązania proponowane przez rząd nie są wystarczające dla branży turystycznej. Rząd powinien interweniować ...

Słynny narciarz Alberto Tomba wypromuje Włochy na targach TT Warsaw

Na narty z Albertem Tombą, na Kilimandżaro z Jankiem Melą, do Chorwacji z Anną ...

Barceló chce być największe w Tunezji

Prawie 1,5 tysiąca pokojów w sześciu hotelach cztero- i pięciogwiazdkowych powstanie w Tunezji. W ...

Air China polecą z Pekinu do Astany i Zurychu

Nowe trasy Air China, które linia lotnicza uruchomi w czerwcu, zapewnią bezpośrednie połączenia między ...

AccorInvest dostał zgodę na przejęcie Orbisu

Komisja Europejska wyraziła zgodę na przejęcie przez AccorInvest kontroli nad Orbisem, co było warunkiem ...