W biurach podróży Grecja liderem

PZOT

O 61 procent rosła w ostatnim tygodniu sprzedaż wyjazdów lotniczych na ten i następny rok. Najwięcej klientów biur podróży chce jechać do Grecji

Raport Polskiego Związku Organizatorów Turystyki przygotowany na podstawie danych z systemu rezerwacyjnego MerlinX niesie dobre informacje*. Po tygodniach niemrawego wzrostu w ostatnim tygodniu sprzedaż imprez na sezon 2017/2018 wystrzeliła i osiągnęła wartość 52,6 procent wyższą niż w tym samym czasie rok wcześniej. Jeszcze bardziej cieszy, że nadwyżka w sprzedaży wyjazdów lotniczych (88,6 procent wszystkich) wyniosła 60,9 procent. Wzrost sprzedaży samych noclegów był w minionym tygodniu lepszy niż rok temu o 21,5 procent (zapewne wynik zakupów narciarzy),a wycieczek autobusowych gorsza o 5 procent.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.

W sumie do tej pory wzrost sprzedaży na rok turystyczny 2017/2018 wyniósł 31,1 procent.

Tak jak w poprzednim tygodniu, w tym ostatnim klienci biur podróży najchętniej rezerwowali sobie wakacje 2018 w Grecji. Na drugim miejscu pod względem liczby sprzedanych imprez uplasowała się Turcja, a dalej Hiszpania, Egipt, Bułgaria, Włochy (tu zapewne spory udział miały wyjazdy narciarskie), Albania i Austria (same narty).

Pierwsze tygodnie sprzedaży nowego sezonu cechuje stałość cen. Są one stosunkowo niewysokie i nie podlegają na razie większym wahaniom, co widać po wykresie PZOT-u pokazującym kluczowe kierunki. Średnio klienci biur podróży płacili w ostatnim tygodniu za wyjazd do Antalyi 2488 złotych, do Heraklionu 2826 złotych, do Hurghady 2167 złotych, na Teneryfę 3133 złotych, a do Burgas – 2069 złotych.

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie.

Źródło wykresów: PZOT

Najdroższe były imprezy na Gran Canarii (3374 zł), Fuerteventurze (3253 zł), Cyprze (3241 zł), Teneryfie (3133 zł) i Majorce (3106 zł). Najtańsze – nie licząc Malty (1699 zł), w sprzedaży której dominują pakiety dynamiczne – obejmowały Burgas (2069 zł) i Hurghadę (2167 zł).

W 42 tygodniu tego roku biura podróży sprzedawały jeszcze wyjazdy na sezon kończący się 31 października. Czytaj: „W biurach podróży optymistyczne pożegnanie lata”.

*Raport obejmuje 43. tydzień roku, czyli okres od 23 do 29 października 2017 roku i dotyczy sprzedaży wyjazdów na sezon zaczynający się 1 listopada 2017 roku, a kończący się 31 października 2018 r. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ukraina – polscy turyści w szpitalu z zatruciem

34 turystów, w tym 11 Polaków, przebywających w ośrodku wypoczynkowym w ukraińskich Karpatach, trafiło ...

Wenecja nie wpuści dużych statków na lagunę

Duże wycieczkowce nie będą mogły przybijać do portu na Lagunie Weneckiej, ani przepływać kanałem ...

Turecki touroperator kupi niemieckiego Neckermanna

Turecki Anex Tour przejął Thomasa Cooka w Rosji i podpisał wstępną umowę na kupno ...

Wrocławskie lotnisko z 18-procentowym wzrostem

Prawie 1,3 miliona pasażerów skorzystało z usług Portu Lotniczego Wrocław w ciągu pierwszych sześciu ...

Najstarsze biuro podróży na świecie ogłosiło upadek

Nie powiodły się prowadzone cały weekend rozmowy ratunkowe Thomasa Cooka z bankami, inwestorami i ...

Exim Tours motorem wzrostu DER Touristik

Obroty Grupy DER Touristik za zeszły rok wyniosły 6,7 miliarda euro i były o ...