W biurach podróży Grecja liderem

PZOT

O 61 procent rosła w ostatnim tygodniu sprzedaż wyjazdów lotniczych na ten i następny rok. Najwięcej klientów biur podróży chce jechać do Grecji

Raport Polskiego Związku Organizatorów Turystyki przygotowany na podstawie danych z systemu rezerwacyjnego MerlinX niesie dobre informacje*. Po tygodniach niemrawego wzrostu w ostatnim tygodniu sprzedaż imprez na sezon 2017/2018 wystrzeliła i osiągnęła wartość 52,6 procent wyższą niż w tym samym czasie rok wcześniej. Jeszcze bardziej cieszy, że nadwyżka w sprzedaży wyjazdów lotniczych (88,6 procent wszystkich) wyniosła 60,9 procent. Wzrost sprzedaży samych noclegów był w minionym tygodniu lepszy niż rok temu o 21,5 procent (zapewne wynik zakupów narciarzy),a wycieczek autobusowych gorsza o 5 procent.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.

W sumie do tej pory wzrost sprzedaży na rok turystyczny 2017/2018 wyniósł 31,1 procent.

Tak jak w poprzednim tygodniu, w tym ostatnim klienci biur podróży najchętniej rezerwowali sobie wakacje 2018 w Grecji. Na drugim miejscu pod względem liczby sprzedanych imprez uplasowała się Turcja, a dalej Hiszpania, Egipt, Bułgaria, Włochy (tu zapewne spory udział miały wyjazdy narciarskie), Albania i Austria (same narty).

Pierwsze tygodnie sprzedaży nowego sezonu cechuje stałość cen. Są one stosunkowo niewysokie i nie podlegają na razie większym wahaniom, co widać po wykresie PZOT-u pokazującym kluczowe kierunki. Średnio klienci biur podróży płacili w ostatnim tygodniu za wyjazd do Antalyi 2488 złotych, do Heraklionu 2826 złotych, do Hurghady 2167 złotych, na Teneryfę 3133 złotych, a do Burgas – 2069 złotych.

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie.

Źródło wykresów: PZOT

Najdroższe były imprezy na Gran Canarii (3374 zł), Fuerteventurze (3253 zł), Cyprze (3241 zł), Teneryfie (3133 zł) i Majorce (3106 zł). Najtańsze – nie licząc Malty (1699 zł), w sprzedaży której dominują pakiety dynamiczne – obejmowały Burgas (2069 zł) i Hurghadę (2167 zł).

W 42 tygodniu tego roku biura podróży sprzedawały jeszcze wyjazdy na sezon kończący się 31 października. Czytaj: „W biurach podróży optymistyczne pożegnanie lata”.

*Raport obejmuje 43. tydzień roku, czyli okres od 23 do 29 października 2017 roku i dotyczy sprzedaży wyjazdów na sezon zaczynający się 1 listopada 2017 roku, a kończący się 31 października 2018 r. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Neckermann: Kuba i inne egzotyczne regiony z wylotem z Wrocławia

Neckermann otwiera połączenia z Wrocławia na egzotyczne wakacje: na Karaiby, wyspy Oceanu Indyjskiego, do ...

Niemcy: Ostrzeżenie przed podróżami poza UE do końca sierpnia

Niemiecki rząd utrzyma w mocy ostrzeżenie przed podróżami do tak zwanych krajów trzecich do ...

Niemieccy agenci turystyczni tracą optymizm

Po długo utrzymującym się pozytywnym nastroju, tuż przed końcem roku niemieccy agenci turystyczni tracą ...

W Rainbow 35 procent więcej lata

Biuro podróży Rainbow podało, że od rozpoczęcia sprzedaży ofert na lato tego roku do ...

Emirates: Zanim wejdziesz na pokład, zrobią ci test na covid-19

Tylko 10 minut trzeba poczekać na wyniki testu na koronawirusa wykonywanego pasażerom dubajskich linii ...

Szybsze otwarcie Muzeum Broni Pancernej

Są szanse, że na stulecie polskiej niepodległości – jesienią 2018 roku – gotowa będzie ...