Traveldata: Zima daje zarobić biurom podróży

Fot. Filip Frydrykiewicz

Biura podróży więcej niż rok temu zarabiają na zimowych wycieczkach. Różnica jest tak wyraźna, że można by sformułować tezę o kolejnym rekordowym sezonie w polskiej turystyce wyjazdowej. Jest jednak jedno ale – pisze Traveldata.

W minionym tygodniu, wycieczki z wylotami między 10 i 16 lutego przyszłego roku, średnio potaniały o jeden złoty (w poprzednich tygodniach spadły o 5, 29 i 12 złotych, rosły o 10, spadły o 3 i rosły o 121 złotych) – podaje w cotygodniowym raporcie z badania cen w biurach podróży Instytut Badania Rynku Turystycznego Traveldata.

Największe zniżki cen miały miejsce w odniesieniu do wyjazdów na Maltę, o 238 złotych, (poprzednio był tam bardzo duży wzrost), na Teneryfę (trzeci raz z rzędu), o 225 złotych, i do Marsa Alam – o 107 złotych. Zwyżki były dużo mniejsze – największą odnotowano w wypadku wycieczek na Lanzarote – o 153 złote. Dużo podrożały też Fuerteventura (piąty raz z rzędu) o 123 złote, i Maroko – o 111 złotych.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Ciepłe ferie ciągle w cenie

Zmiany średnich cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie na pięciu wiodących kierunkach w polskiej zorganizowanej turystyce wyjazdowej Traveldata przedstawia na wykresie poniżej.

Jak odnotowuje prezes Traveldaty Andrzej Betlej w raporcie, w minionym tygodniu kolejny raz ceny wyjazdów z biurami podróży do najpopularniejszych miejsc zimowego wypoczynku, czyli do Egiptu i na Wyspy Kanaryjskie wzrosły bardzo podobnie – średnio o 17 i 16 złotych.

W wypadku pozostałych kierunków zmiany cen w tym okresie były większe. Jedynym kierunkiem, którego cena wyraźnie spadała (oprócz pojedynczych Wysp Kanaryjskich) była Malta, a obniżka wyniosła 238 złotych (poprzednio kierunek mocno drożał – o 438 złotych).

Pomijając Turecką Riwierę, gdzie ceny również spadły, ale o symboliczną złotówkę, na pozostałych kierunkach ceny wzrosły – wyjaśnia Betlej. W największym stopniu w wypadku wyjazdów do Maroka i Portugalii – o 111 i 65 złotych. A w najmniejszym na Cypr – o 3 złote.

Rekord ostatnich tygodni

Jak policzyła Traveldata, zmiana średniej ceny mierzonej rok temu i teraz wylotów w pierwszym tygodniu ferii zimowych w województwie mazowieckim (28 stycznia – 3 lutego 2020 i 10 – 16 lutego 2019) tegoroczna średnia cena była wyższa o 274 złote. To rekordowa suma w ostatnich tygodniach, kiedy ceny były wyższe o 251, 228, 259, 96, 266 i 255 złotych.

Porównanie cen paliwa lotniczego i walut obcych w tych samych terminach pokazało, że paliwo kosztowało w tym roku o 8,9 procent więcej, a kurs złotego dla uśrednionych rozliczeń turystycznych był o 0,1 procent słabszy. Wspólny wpływ obu tych czynników na przeciętną zmianę kosztów cen wycieczek był więc niekorzystny dla organizatorów i zawierał się w przedziale od 30 do 40 złotych – podaje Betlej.

W wypadku dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) roczny wzrost cen wyraźnie się zwiększył i wyniósł w odniesieniu do wyjazdów do Egiptu 143 złote (poprzednio 80 złotych), a Wysp Kanaryjskich – 138 złotych (poprzednio 100 złotych).

W Egipcie w skali roku najbardziej biura podróży podniosły ceny wycieczek do Hurghady, o 297 złotych, a obniżyły do Masa Alam – o 44 złote. Spośród Wysp Kanaryjskich znaczny wzrost cen Traveldata odnotowała na wycieczki na Lanzarote i na Teneryfę – o 387 i 311 złotych. Zdecydowanie największy spadek ceny w tym ujęciu odnotowała natomiast w odniesieniu do ferii na Gran Canarii – o 356 złotych.

Na mniej masowych kierunkach zdecydowanie największy wzrost średnich cen wycieczek rok do roku miał miejsce w wycieczkach do Maroka – o 731 złotych. Mniej podrożały wyjazdy na Riwierę Turecką i do Portugalii – o 612 i 534 złote.

Nieco niższe były tym razem średnie roczne wzrosty cen wyjazdów na Cypr, do Tunezji i na Maltę – o odpowiednio 261, 234 i 204 złote.

W tym sezonie zimowym ceny wycieczek są z punktu widzenia biur podróży z reguły zdecydowanie korzystniejsze niż przed rokiem – wskazuje autor raportu. Dotyczy to zwłaszcza wyjazdów sprzedawanych w last minute. Różnica w marżach, czyli de facto zyskach, jest tak wyraźna, że „można by już formułować coraz bardziej prawdopodobną tezę o kolejnym rekordowym sezonie w polskiej turystyce wyjazdowej, gdyby nie fakt, że zima ma dla całości sezonu stosunkowo nieduże znaczenie. Kluczowe znaczenie ma sezon letni, który – pomimo na razie dość korzystnego przebiegu sprzedaży – jest jeszcze w bardzo znacznym stopniu kwestią otwartą”.

Best Reisen z tanim Egiptem i Maltą

W porównaniu z ubiegłym sezonem jedyne zniżki średnich cen u dużych i średnich organizatorów odnotowano w ofertach biur ETI i TUI Poland – o około 110 i 10 złotych. Stosunkowo nieduży wzrost ceny, licząc rok do roku, Traveldata zanotowała w ofercie Primy Holiday – o około 70 złotych. Średnie w ofertach innych biur wzrosły od 125 (Best Reisen) do prawie 500 złotych. Można zauważyć, że roczne zniżki lub najmniejsze wzrosty cen występują u tych organizatorów, u których dużą rolę odgrywają wyjazdy do Egiptu – komentuje Betlej.

Jeśli jednak oceniać biura przez pryzmat tego, ile razy mają najniższe ceny wycieczek do 13 zimowych kierunków i w trzech kategoriach hoteli, to pierwsze miejsce przypadnie TUI Poland, które miało 18 takich ofert. Za nim znalazły się Rainbow z 9 ofertami i Exim Tours z 8 ofertami. „Należy zaznaczyć, że wysoka pozycja TUI Poland w tym ujęciu w dużej mierze wynika z tego, że posiadało ono jako jedyne oferty na niektórych kierunkach (np. Dżerba, Portugalia, Fuerteventura 5* i Lanzarote 5*), co daje mu aż 8 wskazań (na ogólną liczbę 18) podczas gdy na pozostałych kierunkach zajmuje zwykle pozycję drugą lub trzecią (najczęściej za Eximem Tours i Rainbowem)” – wyjaśnia autor analizy.

Najwięcej korzystnych propozycji wśród hoteli trzygwiazdkowych miały TUI Poland i Rainbow. W wypadku hoteli cztero- i pięciogwiazdkowych wyraźnie przodował TUI Poland.

Najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu Traveldata odnotowała w ofercie Best Reisen, Sun & Fun (po 4) i TUI Poland (3). Jeśli chodzi o Wyspy Kanaryjskie to przodowały TUI Poland (8 ofert), Itaka i Rainbow (po 5). A w wypadku Riwiery Tureckiej TUI Poland i Prima Holiday(po 2 oferty).

Traveldata zrobiła zestawienie biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najniższych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne (zachowano ścisłą porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane tylko z tymi właśnie kierunkami w pozostałych biurach).

Na czele zestawienia ponownie znalazł się Best Reisen, który pozycję zawdzięcza bardzo korzystnym ofertom wyjazdów do Egiptu i na Maltę (hotele czterogwiazdkowe).

Chociaż do pierwszej siódemki dostały się te same co poprzednio biura podroży, było kilka przesunięć. Coral Travel awansował z miejsca szóstego na czwarte, Itaka z trzeciego na drugie, a Prima Holiday z siódmego na szóste. Wynikało to z obniżek, jakie w ostatnim tygodniu zastosowali ci touroperatorzy.

Ryanair przeważnie w górę, Wizz Air w dół

Na koniec prezes Traveldaty przytacza dane dotyczące cen biletów w tanich liniach lotniczych na trasach do miejsc stricte turystycznych. Jak się okazuje, w ostatnich dwóch tygodniach Ryanair zdecydowanie podniósł ceny przelotów – licząc rok do roku – do Portugalii. Zwyżka wyniosła średnio 148 złotych. Dużo mniej zdrożały bilety do Hiszpanii i Grecji – odpowiednio 53 i 3 złote. Były też obniżki, przeloty do Włoch średnio potaniały o 20 złotych.

W tym sezonie zimowym w rozkładzie Wizz Aira – pisze Betlej – na kierunkach kanaryjskich przybył jeden rejs tygodniowo z Katowic na Teneryfę (teraz są dwa) i na Fuerteventurę (raz w tygodniu), które nie daje jeszcze możliwości porównań cen rok do roku.

Ceny biletów są znacznie niższe niż przed rokiem i ciągle spadają. Przed dwoma tygodniami dość znacznie się obniżyły, ale nadal są na poziomie, który może oznaczać, że nadal będą coraz niższe. „Jest to tym bardziej prawdopodobne, że w tym okresie przed rokiem nastąpiła zdecydowana ich zniżka do poziomu niższego niż obecnie”.

W wypadku pozostałych kierunków Wizz Air zmieniał ceny umiarkowanie, z przewagą tendencji zniżkowej. Po mocnym spadku sprzed czterech tygodni, gdy zeszły poniżej poziomu sprzed roku, nastąpiło ich odbicie, ale w kolejnych dwóch tygodniach zdecydowany trend zniżkowy był kontynuowany.

Niedużo linia lotnicza podniosła ceny rok do roku rejsów do Włoch – o 27 złotych. Niewiele też spadła średnia cena biletów do Hiszpanii – o 16 złotych.

W tym sezonie zimowym, uwzględniając obu przewoźników łącznie, liczba ich połączeń rejsowych na Wyspy Kanaryjskie zmniejszyła się z ośmiu tygodniowo w sezonie 2018/19 do sześciu w sezonie obecnym – wskazuje Betlej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wachlarze w walce z konikami we Florencji

Dyrekcja Galerii Akademii we Florencji, gdzie znajduje się największa kolekcja rzeźb Michała Anioła, napisami ...

Premier Szydło jedzie do Chin po lotnisko

Potwierdziły się nieoficjalne informacje „Rzeczpospolitej” – premier Beata Szydło podała, że pełnomocnikiem rządu ds. ...

Renata Kusznierska wprowadzi do Polski Selinę

Sieć hoteli Selina przygotowuje się do wejścia na polski rynek. Firma ma już dyrektor ...

Bankowiec na czele departamentu turystyki

Ewa Pawlak-Lewandowska zastąpiła odwołaną w zeszłym miesiącu Joannę Jędrzejwską-Debortoli na stanowisku dyrektora departamentu turystyki ...

Przewozy Regionalne z pierwszym zyskiem od lat

Przewozy Regionalne, właściciel marki Polregio, osiągnęły w 2016 roku 51,2 miliona złotych zysku netto; ...

Londyn: Słona kara za nielegalny wynajem

110 tysięcy funtów kary dostał londyńczyk, który nielegalnie wynajmował na Airbnb swoje mieszkanie w ...