W biurach podróży 500 procent więcej Tunezji

PZOT

Pierwszy raz od rozpoczęcia przez biura podróży sprzedaży wyjazdów na lato 2018, Polski Związek Organizatorów Turystyki podał, o ile rośnie zainteresowanie klientów wypoczynkiem w Turcji i w Tunezji

Skumulowana nadwyżka w wypadku Turcji wynosi 277,9 procent, a w wypadku Tunezji 486,4 procent. Dla porównania – zainteresowanie Egiptem jest większe niż rok wcześniej o 88,4 procent, Albanią o 73,3 procent, Marokiem o 62,2 procent, Maltą o 57,4 procent, Bułgarią o 24,4 procent, a Grecją o 10,9 procent. Z kierunków nad basenem Morza Śródziemnego tylko Hiszpania i Włochy tracą wobec sytuacji sprzed roku – pierwsza 23,1 procent, a drugie 1,5 procent.

Jako ciekawostkę warto podać, że, jak ujawniła Turystyce.rp.pl sieć agencyjna Wakacje.pl, u niej wzrosty są jeszcze większe: Egipt rośnie o 166 procent, Turcja o 387 procent, a Tunezja… o 1045 procent. Niemałe wzrosty osiągają też Bułgaria – 107 procent, Grecja – 78 procent i Hiszpania – 48 procent.

Jak podaje PZOT w swoim cotygodniowym raporcie sporządzonym na podstawie systemu rezerwacyjnego MerlinX*, miniony tydzień przyniósł duży nominalny wzrost sprzedaży, jeśli porównać sytuację z tym samym okresem roku 2017 – 63,3 procent. Ale trzeba pamiętać – przypomina autor raportu prezes PZOT Krzysztof Piątek – że w zeszłym roku o tej porze wypadł w kalendarzu Wielki Tydzień.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.

67,6 procent – o tyle w zeszłym tygodniu skoczyła sprzedaż imprez lotniczych rok do roku. Autokarowe rosły jeszcze więcej, bo o 74,9 procent. Tylko z dojazdem własnym zyskały stosunkowo niewiele, bo 14,3 procent.

Zeszłotygodniowe dane spowodowały, że skumulowany wynik nieco się poprawił. Ogólny wzrósł z 26,4 do 27,4 procent, a wyjazdów lotniczych z 30,07 do 31,12 procent.

W ostatnim tygodniu klienci biur podróży najchętniej sięgali po wyjazdy do Grecji, Turcji, Hiszpanii, Egiptu, Bułgarii, Włoch, Albanii, Chorwacji, Tunezji i… Polski. Ten ostatni wybór mógł mieć związek ze zbliżającą się majówką, ponieważ wyjazdy zagraniczne są już mocno przebrane, klienci szukali czegoś bliżej domu.

Jak wynika z raportu PZOT, ceny wycieczek w biurach podróży nie podlegały większym fluktuacjom, w większej części były wręcz zamrożone. Większe ruchy zanotowały dwa kierunki egipskie. Marsa Alam potaniała o 6,8 procent, do 2076 złotych, a Szarm el-Szejk o 11,9 procent, do 1929 złotych (najtańszy kierunek w zestawieniu dwudziestu najpopularniejszych w badanym tygodniu, jedyny, którego średnia cena nie przekraczała 2000 złotych). Majorkę spotkała głębsza przecena – o 9,1 procent, do 2591 złotych, a Fuerteventura po ostatnich przecenach (-2,4 proc. i -10,9 proc.) odbiła się o 7,3 procent, do 2807 złotych.

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie.

Źródło wykresów: PZOT

*Raport obejmuje 15. tydzień roku, czyli okres od 9 do 15 kwietnia 2018 roku i dotyczy sprzedaży wyjazdów na sezon zaczynający się 1 listopada 2017 roku, a kończący się 31 października 2018 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Milion turystów w arce Noego

Koszt tej kontrowersyjnej budowy wyniósł 100 milionów dolarów, ale – jak podają inwestorzy – ...

Wyspy Kanaryjskie chcą dopłacać do lotów z Polski

Władze Wysp Kanaryjskich ogłosiły listę 20 nowych połączeń lotniczych, które chciałyby zasilić dopłatami. Wśród ...

22 turystów rannych w wypadku na Dominikanie

Co najmniej 22 rosyjskich turystów zostało poważnie rannych we wtorek w wypadku drogowym – ...

Duża podwyżka w dwóch i czterech gwiazdkach

O ponad 10 procent wzrosły we wrześniu, porównując rok do roku, noclegi w hotelach ...

LOT, Itaka i Orbis najwięksi w turystyce

Trzy biura podróży, dwie linie lotnicze i jedna sieć hoteli – to firmy związane ...

Przychody niemieckich agentów turystycznych wyraźnie spadły

O 23,3 procent zmniejszyły się w lutym przychody niemieckich agentów w porównaniu z tym ...