W biurach podróży 500 procent więcej Tunezji

PZOT

Pierwszy raz od rozpoczęcia przez biura podróży sprzedaży wyjazdów na lato 2018, Polski Związek Organizatorów Turystyki podał, o ile rośnie zainteresowanie klientów wypoczynkiem w Turcji i w Tunezji

Skumulowana nadwyżka w wypadku Turcji wynosi 277,9 procent, a w wypadku Tunezji 486,4 procent. Dla porównania – zainteresowanie Egiptem jest większe niż rok wcześniej o 88,4 procent, Albanią o 73,3 procent, Marokiem o 62,2 procent, Maltą o 57,4 procent, Bułgarią o 24,4 procent, a Grecją o 10,9 procent. Z kierunków nad basenem Morza Śródziemnego tylko Hiszpania i Włochy tracą wobec sytuacji sprzed roku – pierwsza 23,1 procent, a drugie 1,5 procent.

Jako ciekawostkę warto podać, że, jak ujawniła Turystyce.rp.pl sieć agencyjna Wakacje.pl, u niej wzrosty są jeszcze większe: Egipt rośnie o 166 procent, Turcja o 387 procent, a Tunezja… o 1045 procent. Niemałe wzrosty osiągają też Bułgaria – 107 procent, Grecja – 78 procent i Hiszpania – 48 procent.

Jak podaje PZOT w swoim cotygodniowym raporcie sporządzonym na podstawie systemu rezerwacyjnego MerlinX*, miniony tydzień przyniósł duży nominalny wzrost sprzedaży, jeśli porównać sytuację z tym samym okresem roku 2017 – 63,3 procent. Ale trzeba pamiętać – przypomina autor raportu prezes PZOT Krzysztof Piątek – że w zeszłym roku o tej porze wypadł w kalendarzu Wielki Tydzień.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.

67,6 procent – o tyle w zeszłym tygodniu skoczyła sprzedaż imprez lotniczych rok do roku. Autokarowe rosły jeszcze więcej, bo o 74,9 procent. Tylko z dojazdem własnym zyskały stosunkowo niewiele, bo 14,3 procent.

Zeszłotygodniowe dane spowodowały, że skumulowany wynik nieco się poprawił. Ogólny wzrósł z 26,4 do 27,4 procent, a wyjazdów lotniczych z 30,07 do 31,12 procent.

W ostatnim tygodniu klienci biur podróży najchętniej sięgali po wyjazdy do Grecji, Turcji, Hiszpanii, Egiptu, Bułgarii, Włoch, Albanii, Chorwacji, Tunezji i… Polski. Ten ostatni wybór mógł mieć związek ze zbliżającą się majówką, ponieważ wyjazdy zagraniczne są już mocno przebrane, klienci szukali czegoś bliżej domu.

Jak wynika z raportu PZOT, ceny wycieczek w biurach podróży nie podlegały większym fluktuacjom, w większej części były wręcz zamrożone. Większe ruchy zanotowały dwa kierunki egipskie. Marsa Alam potaniała o 6,8 procent, do 2076 złotych, a Szarm el-Szejk o 11,9 procent, do 1929 złotych (najtańszy kierunek w zestawieniu dwudziestu najpopularniejszych w badanym tygodniu, jedyny, którego średnia cena nie przekraczała 2000 złotych). Majorkę spotkała głębsza przecena – o 9,1 procent, do 2591 złotych, a Fuerteventura po ostatnich przecenach (-2,4 proc. i -10,9 proc.) odbiła się o 7,3 procent, do 2807 złotych.

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie.

Źródło wykresów: PZOT

*Raport obejmuje 15. tydzień roku, czyli okres od 9 do 15 kwietnia 2018 roku i dotyczy sprzedaży wyjazdów na sezon zaczynający się 1 listopada 2017 roku, a kończący się 31 października 2018 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Afrykańskim nomadom niestraszna niegościnna ziemia

Wędrowni pasterze z plemienia Samburu z Kenii przyprowadzili swoje zwierzęta na targ w Merille, ...

Biuro podróży z (prawie) własnym lotniskiem w Egipcie

Duzi touroperatorzy inwestują we własne linie lotnicze, hotele lub statki wycieczkowe. A niemieckie biuro ...

W biurach podróży powrót Hiszpanii

Kolejny tydzień spadku zainteresowania wyjazdami z biurami podróży. W ostatnim tygodniu nadwyżka nad zeszłym ...

Luksusowe wakacje tylko u agenta

Dertour Deluxe, touroperator specjalizujący się w wyjazdach dla wymagających klientów, chce sprzedawać ofertę tylko ...

Koniec Holandii. Będą Niderlandy

Parlament Holandii przychylił się do wniosku rządu i ujednolica nazwę kraju. Nie będzie już ...

Więcej pięknych i ekologicznych plaż w Grecji

Grecja ma już ponad pół tysiąca plaż z Błękitną Flagą. Hellada skraca tym samym ...