Traveldata: Zima daje zarobić biurom podróży

Biura podróży więcej niż rok temu zarabiają na zimowych wycieczkach. Różnica jest tak wyraźna, że można by sformułować tezę o kolejnym rekordowym sezonie w polskiej turystyce wyjazdowej. Jest jednak jedno ale – pisze Traveldata.

Publikacja: 30.12.2019 02:07

Traveldata: Zima daje zarobić biurom podróży

Foto: Fot. Filip Frydrykiewicz

W minionym tygodniu, wycieczki z wylotami między 10 i 16 lutego przyszłego roku, średnio potaniały o jeden złoty (w poprzednich tygodniach spadły o 5, 29 i 12 złotych, rosły o 10, spadły o 3 i rosły o 121 złotych) – podaje w cotygodniowym raporcie z badania cen w biurach podróży Instytut Badania Rynku Turystycznego Traveldata.

Największe zniżki cen miały miejsce w odniesieniu do wyjazdów na Maltę, o 238 złotych, (poprzednio był tam bardzo duży wzrost), na Teneryfę (trzeci raz z rzędu), o 225 złotych, i do Marsa Alam – o 107 złotych. Zwyżki były dużo mniejsze – największą odnotowano w wypadku wycieczek na Lanzarote – o 153 złote. Dużo podrożały też Fuerteventura (piąty raz z rzędu) o 123 złote, i Maroko – o 111 złotych.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Ciepłe ferie ciągle w cenie

Zmiany średnich cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie na pięciu wiodących kierunkach w polskiej zorganizowanej turystyce wyjazdowej Traveldata przedstawia na wykresie poniżej.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Jak odnotowuje prezes Traveldaty Andrzej Betlej w raporcie, w minionym tygodniu kolejny raz ceny wyjazdów z biurami podróży do najpopularniejszych miejsc zimowego wypoczynku, czyli do Egiptu i na Wyspy Kanaryjskie wzrosły bardzo podobnie – średnio o 17 i 16 złotych.

W wypadku pozostałych kierunków zmiany cen w tym okresie były większe. Jedynym kierunkiem, którego cena wyraźnie spadała (oprócz pojedynczych Wysp Kanaryjskich) była Malta, a obniżka wyniosła 238 złotych (poprzednio kierunek mocno drożał – o 438 złotych).

Pomijając Turecką Riwierę, gdzie ceny również spadły, ale o symboliczną złotówkę, na pozostałych kierunkach ceny wzrosły – wyjaśnia Betlej. W największym stopniu w wypadku wyjazdów do Maroka i Portugalii – o 111 i 65 złotych. A w najmniejszym na Cypr – o 3 złote.

Rekord ostatnich tygodni

Jak policzyła Traveldata, zmiana średniej ceny mierzonej rok temu i teraz wylotów w pierwszym tygodniu ferii zimowych w województwie mazowieckim (28 stycznia – 3 lutego 2020 i 10 – 16 lutego 2019) tegoroczna średnia cena była wyższa o 274 złote. To rekordowa suma w ostatnich tygodniach, kiedy ceny były wyższe o 251, 228, 259, 96, 266 i 255 złotych.

Porównanie cen paliwa lotniczego i walut obcych w tych samych terminach pokazało, że paliwo kosztowało w tym roku o 8,9 procent więcej, a kurs złotego dla uśrednionych rozliczeń turystycznych był o 0,1 procent słabszy. Wspólny wpływ obu tych czynników na przeciętną zmianę kosztów cen wycieczek był więc niekorzystny dla organizatorów i zawierał się w przedziale od 30 do 40 złotych – podaje Betlej.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

W wypadku dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) roczny wzrost cen wyraźnie się zwiększył i wyniósł w odniesieniu do wyjazdów do Egiptu 143 złote (poprzednio 80 złotych), a Wysp Kanaryjskich – 138 złotych (poprzednio 100 złotych).

W Egipcie w skali roku najbardziej biura podróży podniosły ceny wycieczek do Hurghady, o 297 złotych, a obniżyły do Masa Alam – o 44 złote. Spośród Wysp Kanaryjskich znaczny wzrost cen Traveldata odnotowała na wycieczki na Lanzarote i na Teneryfę – o 387 i 311 złotych. Zdecydowanie największy spadek ceny w tym ujęciu odnotowała natomiast w odniesieniu do ferii na Gran Canarii – o 356 złotych.

Na mniej masowych kierunkach zdecydowanie największy wzrost średnich cen wycieczek rok do roku miał miejsce w wycieczkach do Maroka – o 731 złotych. Mniej podrożały wyjazdy na Riwierę Turecką i do Portugalii – o 612 i 534 złote.

Nieco niższe były tym razem średnie roczne wzrosty cen wyjazdów na Cypr, do Tunezji i na Maltę – o odpowiednio 261, 234 i 204 złote.

W tym sezonie zimowym ceny wycieczek są z punktu widzenia biur podróży z reguły zdecydowanie korzystniejsze niż przed rokiem – wskazuje autor raportu. Dotyczy to zwłaszcza wyjazdów sprzedawanych w last minute. Różnica w marżach, czyli de facto zyskach, jest tak wyraźna, że „można by już formułować coraz bardziej prawdopodobną tezę o kolejnym rekordowym sezonie w polskiej turystyce wyjazdowej, gdyby nie fakt, że zima ma dla całości sezonu stosunkowo nieduże znaczenie. Kluczowe znaczenie ma sezon letni, który – pomimo na razie dość korzystnego przebiegu sprzedaży – jest jeszcze w bardzo znacznym stopniu kwestią otwartą”.

Best Reisen z tanim Egiptem i Maltą

W porównaniu z ubiegłym sezonem jedyne zniżki średnich cen u dużych i średnich organizatorów odnotowano w ofertach biur ETI i TUI Poland – o około 110 i 10 złotych. Stosunkowo nieduży wzrost ceny, licząc rok do roku, Traveldata zanotowała w ofercie Primy Holiday – o około 70 złotych. Średnie w ofertach innych biur wzrosły od 125 (Best Reisen) do prawie 500 złotych. Można zauważyć, że roczne zniżki lub najmniejsze wzrosty cen występują u tych organizatorów, u których dużą rolę odgrywają wyjazdy do Egiptu – komentuje Betlej.

Jeśli jednak oceniać biura przez pryzmat tego, ile razy mają najniższe ceny wycieczek do 13 zimowych kierunków i w trzech kategoriach hoteli, to pierwsze miejsce przypadnie TUI Poland, które miało 18 takich ofert. Za nim znalazły się Rainbow z 9 ofertami i Exim Tours z 8 ofertami. „Należy zaznaczyć, że wysoka pozycja TUI Poland w tym ujęciu w dużej mierze wynika z tego, że posiadało ono jako jedyne oferty na niektórych kierunkach (np. Dżerba, Portugalia, Fuerteventura 5* i Lanzarote 5*), co daje mu aż 8 wskazań (na ogólną liczbę 18) podczas gdy na pozostałych kierunkach zajmuje zwykle pozycję drugą lub trzecią (najczęściej za Eximem Tours i Rainbowem)” – wyjaśnia autor analizy.

Najwięcej korzystnych propozycji wśród hoteli trzygwiazdkowych miały TUI Poland i Rainbow. W wypadku hoteli cztero- i pięciogwiazdkowych wyraźnie przodował TUI Poland.

Najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu Traveldata odnotowała w ofercie Best Reisen, Sun & Fun (po 4) i TUI Poland (3). Jeśli chodzi o Wyspy Kanaryjskie to przodowały TUI Poland (8 ofert), Itaka i Rainbow (po 5). A w wypadku Riwiery Tureckiej TUI Poland i Prima Holiday(po 2 oferty).

Traveldata zrobiła zestawienie biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najniższych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne (zachowano ścisłą porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane tylko z tymi właśnie kierunkami w pozostałych biurach).

""

turystyka.rp.pl

Na czele zestawienia ponownie znalazł się Best Reisen, który pozycję zawdzięcza bardzo korzystnym ofertom wyjazdów do Egiptu i na Maltę (hotele czterogwiazdkowe).

Chociaż do pierwszej siódemki dostały się te same co poprzednio biura podroży, było kilka przesunięć. Coral Travel awansował z miejsca szóstego na czwarte, Itaka z trzeciego na drugie, a Prima Holiday z siódmego na szóste. Wynikało to z obniżek, jakie w ostatnim tygodniu zastosowali ci touroperatorzy.

Ryanair przeważnie w górę, Wizz Air w dół

Na koniec prezes Traveldaty przytacza dane dotyczące cen biletów w tanich liniach lotniczych na trasach do miejsc stricte turystycznych. Jak się okazuje, w ostatnich dwóch tygodniach Ryanair zdecydowanie podniósł ceny przelotów – licząc rok do roku – do Portugalii. Zwyżka wyniosła średnio 148 złotych. Dużo mniej zdrożały bilety do Hiszpanii i Grecji – odpowiednio 53 i 3 złote. Były też obniżki, przeloty do Włoch średnio potaniały o 20 złotych.

""

turystyka.rp.pl

W tym sezonie zimowym w rozkładzie Wizz Aira – pisze Betlej – na kierunkach kanaryjskich przybył jeden rejs tygodniowo z Katowic na Teneryfę (teraz są dwa) i na Fuerteventurę (raz w tygodniu), które nie daje jeszcze możliwości porównań cen rok do roku.

Ceny biletów są znacznie niższe niż przed rokiem i ciągle spadają. Przed dwoma tygodniami dość znacznie się obniżyły, ale nadal są na poziomie, który może oznaczać, że nadal będą coraz niższe. „Jest to tym bardziej prawdopodobne, że w tym okresie przed rokiem nastąpiła zdecydowana ich zniżka do poziomu niższego niż obecnie”.

W wypadku pozostałych kierunków Wizz Air zmieniał ceny umiarkowanie, z przewagą tendencji zniżkowej. Po mocnym spadku sprzed czterech tygodni, gdy zeszły poniżej poziomu sprzed roku, nastąpiło ich odbicie, ale w kolejnych dwóch tygodniach zdecydowany trend zniżkowy był kontynuowany.

Niedużo linia lotnicza podniosła ceny rok do roku rejsów do Włoch – o 27 złotych. Niewiele też spadła średnia cena biletów do Hiszpanii – o 16 złotych.

""

turystyka.rp.pl

W tym sezonie zimowym, uwzględniając obu przewoźników łącznie, liczba ich połączeń rejsowych na Wyspy Kanaryjskie zmniejszyła się z ośmiu tygodniowo w sezonie 2018/19 do sześciu w sezonie obecnym – wskazuje Betlej.

Biura Podróży
TUI szuka ludzi do pracy. Ma tysiąc wakatów i propozycję pracy zdalnej
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biura Podróży
Anex: Kończymy z ofertami dedykowanymi. Każdy agent turystyczny tak samo ważny
Biura Podróży
Prezes Wakacje.pl: Naszym drogowskazem potrzeby klientów i zdrowy rynek
Biura Podróży
Piotr Henicz, Itaka: Jesteśmy bliscy zakończenia współpracy z Wakacje.pl
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biura Podróży
Nekera sprzedaje już zimę 2024/2025. Sezon narciarski otworzy w Dolomitach