Traveldata: Rząd powinien wzmocnić polskich touroperatorów

W ostatnim tygodniu filie biur podróży TUI i Exim Tours mocno obniżyły ceny wycieczek. Jeśli dostały na to pieniądze z Niemiec, polski rząd powinien pomyśleć wzmocnieniu polskich touroperatorów – pisze Traveldata.

Publikacja: 27.05.2020 01:54

Traveldata: Rząd powinien wzmocnić polskich touroperatorów

Foto: Fot. Aleksander Kramarz

Po serii trzytygodniowego wzrostu cen w biurach podróży w minionym tygodniu średnia cena wycieczek z wylotami między 3 i 9 sierpnia 2020 roku spadła o 39 złotych – pokazują badania Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

ZOBACZ TEŻ: Im bliżej wakacji, tym ceny w biurach podróży wyższe

Największe zniżki cen wycieczek w ostatnim tygodniu objęły wyjazdy do Portugalii i na Majorkę, średnio o 355 i 243 złote, przy czym przed tygodniem na obu tych kierunkach ceny znacząco wzrosły. W mniejszym stopniu spadły ceny wycieczek na Teneryfę – o 158 złotych.

Najwięcej wzrosły z kolei ceny wakacji na Krecie i na Lanzarote – o 106 i 103 złote. Mniej podniosły się ceny w wypadku Korfu – o 79 złotych – czytamy w cotygodniowym raporcie Traveldaty.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Trzeci tydzień maja przyniósł przewagę spadków cen wycieczek (wyloty 3-9 sierpnia). Największe wystąpiły w wypadku Wysp Kanaryjskich – średnio o 65 złotych. W umiarkowanej skali biura podróży obniżyły ceny wyjazdów do Bułgarii – o 22 złote, a nieznacznie do Egiptu – o 9 złotych. Wzrost był nieco mniejszy i wyniósł w wypadku wypoczynku w Grecji 18, a w Turcji 6 złotych. Do spadku średniej ceny w wypadku trzech pierwszych kierunków przyczyniły się obniżki cen w TUI Poland i Eximie Tours.

Mocny zjazd

Jak zmieniły się ceny wakacyjnych wyjazdów w porównaniu z zeszłym rokiem? W minionym tygodniu średnia cena była mniejsza od średniej z poprzedniego sezonu o 74 złote. Był to już szósty i zarazem największy roczny spadek cen w tym roku – wylicza Traveldata.

W minionym tygodniu największy roczny spadek cen czwarty raz z rzędu odnotowano w wypadku Cypru, o 473 złote. Mniejsze spadki Traveldata odkryła odnośnie wyjazdów do Malty, na której wcześniej wystąpiła seria czternastu największych rocznych zniżek cen z rzędu, i na Korfu – odpowiednio o 335 i 289 złotych.

Z kolei największy roczny wzrost cen odnotowano w wypadku wakacji w Szarm el-Szejk – o 361 złotych i na półwyspie Chalcydyckim i w Marsa Alam – o 251 i 104 złote.

Jednocześnie spadały koszty organizatorów wycieczek, Traveldata szacuje je na 80 – 90 złotych średnio na jedną imprezę. To wynik spadku cen paliwa lotniczego i kursów głównych walut.

Litr paliwa kosztował w zeszłym tygodniu 1,38 złotego, czyli o 50,3 procent mniej niż przed rokiem, a złoty w porównaniu z euro i dolarem był słabszy o około 5,6 procent.

„Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres” – zastrzega Traveldata.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

W ostatnim tygodniu zdecydowanie najbardziej, licząc rok do roku, rosła cena wyjazdu do Egiptu i było to 140 złotych. Minimalny wzrost ceny wycieczki miał natomiast miejsce w wypadku Turcji – o 4 złote.

Pozostałe kierunki w rocznych porównaniach taniały. Skala przecen była duża – od Bułgarii gdzie zmiana wyniosła 14 złotych, poprzez Wyspy Kanaryjskie z różnicą 63 złotych po Grecję tańszą
o 150 złotych.

Na mniej popularnych kierunkach w minionym tygodniu wystąpił tylko jeden roczny wzrost ceny, a miał on miejsce w wypadku Tunezji, do której wycieczek podrożały o 42 złote. Na pozostałych ceny były niższe, przy czym w najmniejszym stopniu potaniały Majorka i Portugalia, o 59 i 90 złotych, więcej Maroko i Albania, o 158 i 212 złotych, a najwięcej Malta i Cypr – o 335 i 473 złote.

TUI Poland wraca do niskich cen

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów, w największym stopniu obniżyły się ceny w biurach ETI i Exim Tours – o około 576 i 391 złotych. W tym pierwszym biurze było to skutkiem usunięcia z oferty kosztownych hoteli i pozostawienia w niej jedynie obiektów o dużo mniejszych cenach, ale i niższym standardzie. Zdecydowanie tańsze niż przed rokiem były również oferty TUI Poland, o 270 złotych, Grecosa, o 180 złotych, i Itaki – o 150 złotych.

W pozostałych biurach ceny były mniejsze niż przed rokiem (Coral Travel – o około 35 złotych) lub najczęściej wyższe w granicach od 15 do 410 złotych.

W liczbie najniższych cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na wypadku 24 kierunków sezonu letniego i trzech kategorii hoteli, w minionym tygodniu na pozycję wyraźnego lidera wrócił TUI Poland (41 ofert), za którym uplasowały się Exim Tours (28) i Itaka (24).

Najwięcej najniższych cen wyjazdów do Egiptu oferowały Coral Travel (6) i TUI Poland (4), do Grecji Itaka (12), TUI Poland (8) i Grecos (5), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (9) i Itaka (7), do Turcji Coral Travel (6), Itaka i TUI Poland (po 3), do Tunezji Exim Tours (5), Coral Travel i TUI Poland (po 3), a do Bułgarii TUI Poland i Exim Tours (po 3 oferty).

W porównaniu z tym samym okresem sprzed roku TUI Poland wzmocnił pozycję swoich ofert na wyjazdy do Egiptu i Grecji, Exim Tours do Egiptu, Grecji, na Wyspy Kanaryjskie, do Tunezji i Bułgarii, a Itaka do Grecji, na Wyspy Kanaryjskie i do Turcji – opisuje raport.

W kolejnej części materiału Traveldata przedstawia tabelę z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tym razem skład pierwszej szóstki organizatorów pozostał bez zmian. W minionym tygodniu badanie ujawniło jednak dość istotne obniżenie średnich cen wycieczek przez TUI Poland i Exim Tours.

W tym pierwszym biurze wynikało to z powrotu bardzo konkurencyjnie wycenianych wycieczek do Albanii, a w pewnym stopniu również na Gran Canarię i Lanzarote i opustów w wypadku Bułgarii. W drugim biurze był to wynik kontynuowania od kilku tygodni systematycznego obniżania cen.

W rezultacie umocnił się Exim Tours, a TUI Poland awansował z piątej pozycji na drugą. Z powodu dość istotnej zwyżki cen w ETI przesunęło się ono z pozycji trzeciej na piątą.

""

turystyka.rp.pl

Wizz Air mocno podnosi ceny

Kolejną część raportu Traveldata poświęca omówieniu cen biletów w tanich liniach lotniczych.

W porównaniu z sezonem ubiegłym, podobnie jak w okresie ostatnich 10 tygodni, w Ryanairze najbardziej wzrosły ceny przelotów do Grecji – średnio o 204 złote. Mniej dynamiczne były zwyżki cen rejsów do Włoch i Bułgarii – o 131 i 78 złotych. Ceny przelotów na pozostałych kierunkach spadły, w tym do Hiszpanii – średnio o 48 złotych, a do Portugalii o 122 złote.

""

turystyka.rp.pl

Przez dwa ostatnie lata ceny poruszały się dość ściśle według trajektorii obrazowanej na wykresie przez cienką linię, ale rozpoczęty w połowie lutego znaczny spadek cen spowodował, że ich przebieg całkowicie oderwał się od trajektorii z poprzedniego sezonu, co obrazuje znacznych rozmiarów zielone pole. Zasadniczą przyczyną tej zmiany sytuacji w ostatnich 12 tygodniach jest rozwój epidemii koronawirusa, a dodatkową wcześniejsze zwiększanie oferowania często poprzez zwiększanie liczby rejsów na funkcjonujących już w Wizz Air kierunkach turystycznych – czytamy w raporcie.

""

turystyka.rp.pl

Optymizm wraca – ceny w górę

Ostatnie energiczne zwyżki cen przelotów mogą mieć natomiast związek z wyraźnym powrotem ogólnego optymizmu związanego z rychłym odmrożeniem turystyki wyjazdowej i zapowiadanym nieodległym przywróceniem wielu rejsów, w tym na kierunkach turystycznych. Dotychczas były one wyjątkowo tanie, gdyż były traktowane jako oferta dość teoretyczna, która nie przynosiła przychodów. W momencie gdy pojawiło się zainteresowanie klientów, przewoźnicy zaczęli w szybkim tempie podnosić ceny, co może oznaczać generalnie wzrost cen w nadchodzących tygodniach.

W porównaniu z poprzednim sezonem ponownie najbardziej spadły ceny rejsów do Hiszpanii i Grecji – średnio o 593 i 248 złotych. Znaczna zniżka cen do Hiszpanii, jak zwykle miała w dużej mierze związek z dużym spadkiem cen rejsów na Teneryfę i Fuerteventurę z Katowic (na innych kierunkach hiszpańskich ceny spadły o 274 złote).

Znacznie mniejsze roczne spadki cen rejsów odnotowano na trasach portugalskich i bułgarskich – o 113 i 102 złote, a jeszcze mniejsze do Włoch – o 52 złote.

Według Traveldaty w związku z przedłużającą się epidemią koronawirusa coraz trudniejsza staje się sytuacja przewoźników lotniczych. Rządy przygotowują dla nich pakiety ratunkowe. Na przykład długie negocjacje przyniosły Lufthansie pewne sukcesy w postaci złagodzenia warunków pakietu pomocy za 9 miliardów euro.

Początkowo rząd Niemiec stawiał warunek przejęcia 25,1 procent akcji przewoźnika. Ostatecznie jednak uzgodniono, że będzie to jedynie 20 procent, a objęcie kolejnych 5 procent plus jedną akcję będzie możliwe jedynie w wypadku zagrożenia Lufthansy przejęciem przez inny podmiot.

Zachodnie działania powinny dać do myślenia polskim władzom. Tym bardziej, że właśnie wczoraj Komisja Europejska notyfikowała pierwszą część kwoty wsparcia, 10 mld z 25 mld złotych, dla polskich dużych przedsiębiorstw, czyli zatrudniających ponad 250 pracowników, które mocno ucierpiały z powodu skutków epidemii koronawirusa.

Po serii trzytygodniowego wzrostu cen w biurach podróży w minionym tygodniu średnia cena wycieczek z wylotami między 3 i 9 sierpnia 2020 roku spadła o 39 złotych – pokazują badania Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

ZOBACZ TEŻ: Im bliżej wakacji, tym ceny w biurach podróży wyższe

Pozostało 97% artykułu
Biura Podróży
Rainbow sprzedał prawie 23 procent więcej wakacji. Najmocniej rośnie Tunezja
Biura Podróży
Wierzyciele upadłego giganta turystycznego dostaną pieniądze. Czekali pięć lat
Biura Podróży
Nasz raport. Samolotem na wakacje – tam dolecisz czarterem z Polski
Biura Podróży
Tydzień podwyżek w biurach podróży. Cena Grecji przebiła kolejną barierę
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Biura Podróży
All inclusive, czyli ile Polacy są gotowi dopłacić do beztroskich wakacji?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą