Traveldata: Ceny wakacji zjechały delikatnie w dół

O 31 złotych spadły ceny wakacji, licząc tydzień do tygodnia. Obniżka rok do roku wyniosła z kolei 36 złotych. Osłabianie złotego przez Narodowy Bank Polski nie służy organizatorom podróży – pisze Traveldata.

Publikacja: 05.01.2021 15:37

Traveldata: Ceny wakacji zjechały delikatnie w dół

Foto: Fot. Aleksander Kramarz

W minionym tygodniu średnia cena wycieczek z biurem podróży z wylotem między 2 i 8 sierpnia 2021 roku (szczyt lata) spadła o 31 złotych. Można powiedzieć, że w ten sposób cofnęła się nieco do dawnej wartości, po tym jak przez trzy poprzednie tygodnie rosła (o 11, 16 i 19 złotych). Takie ustalenie poczynił Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w wyniku najnowszego badania cen.

Najmocniej straciły na cenie oferty wakacji na Costa del Sol, Costa de la Luz i w Maroku, odpowiednio: 154, 143 i 117 złotych.

Jak relacjonują autorzy raportu Traveldaty, zwyżki cen niektórych kierunków były stosunkowo niewielkie, a najistotniejsze z nich objęły Sardynię i Lanzarote – o 45 i 31 złotych. Zupełnie nieznacznie podniosły się ceny wyjazdów na Kretę – o 7 złotych.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje załączona mapa, a ich przebieg w tym sezonie przedstawia zamieszczony poniżej wykres.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu ceny wycieczek na 2-8 sierpnia – wyjaśnia Traveldata – wyłącznie spadały. Najbardziej touroperatorzy przecenili wyjazdy na Wyspy Kanaryjskiw, do Egiptu i Turcji – odpowiednio o 29 i po 28 złotych. Mniej potaniały wakacje w Grecji, o 19 złotych, i w Bułgarii – o 11 złotych.

Słaby złoty nie pomógł touroperatorom

To samo badanie, ale z porównaniem cen rok do roku wykazało – czytamy w raporcie – że średnia cena z tego roku była niższa od średniej ceny z poprzedniego sezonu o 36 złotych.

W poprzednim zestawieniu ceny były wyższe od cen sprzed roku o 9 złotych, a w dwóch wcześniejszych niższe o 70 i 48 złotych – przypomina Traveldata.

Największe spadki cen wycieczek, licząc rok do roku, odnotowano w wypadku Synaju, o 184 złote, a niewiele mniejsze Majorki i Maroka – o 175 i 174 złote.

Najbardziej w skali roku wzrosły ceny wyjazdów do Portugalii, średnio o 299 złotych, i na Kos i Maltę – o 140 i 129 złotych.

Traveldata podaje też, że organizatorom wyjazdów pomogły w obniżeniu ceny paliwa lotniczego.
W zeszłym tygodniu litr kosztował 2,03 złotego, był więc o 25,1 procent tańszy niż rok wcześniej.

Jednocześnie złoty był słabszy w stosunku do dolara i euro o 4,8 procent. Mogło to mieć związek z interwencjami NBP na rynku walut, których celem było niedopuszczenie do spadku wartości rezerw walutowych kraju na koniec roku w warunkach spadku kursu euro i dolara – wyjaśnia Traveldata.

Sumaryczny wpływ niższej ceny paliwa, ale i gorszej wyceny złotego, „zawierał się w przybliżeniu w przedziale 10 – 0 złotych”.

„Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych)” – wskazują autorzy raportu.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Największe roczne spadki cen wycieczek miały miejsce w wypadku Egiptu i Wysp Kanaryjskich, gdzie średnie ceny były o 109 i 68 złotych niższe od cen sprzed roku. Mniejsze były roczne przeceny w Turcji i Grecji, w których ceny spadły o 44 i 26 złotych, a jedynym z tych kierunków, w którym ceny wycieczek wzrosły była Bułgaria, tu różnica wyniosła 29 złotych.

W wypadku kierunków mniej uczęszczanych zdecydowanie największe przeceny w ujęciu rocznym Traveldata odkryła w wypadku Majorki i Maroka – o 175 i 174 złote. Mniejsze spadki cen miały miejsce w ofertach wyjazdów na Cypr i do Tunezji – o 94 i 48 złotych.

Pozostałe kierunki były droższe, przy czym najbardziej Portugalia, o 299 złotych, w mniejszym stopniu Malta, o 129 złotych, a w najmniejszym Albania – o 35 złotych.

Liderzy niskich cen

W rocznych porównaniach ceny wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 w najbardziej znaczącym stopniu spadły w biurach podróży Rainbow i Coral Travel – o około 305 i 275 złotych. Nieco mniejsze spadki cen wycieczek odnotowała Traveldata w wypadku Grecosa i Eximu Tours – o 190 i 160 złotych. W pozostałych biurach ceny były wyższe niż przed rokiem od 40 (TUI Poland) do 270 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli na pierwszym miejscu uplasował się TUI Poland (53 ofert), przed Rainbowem (30) i Coralem Travel (24).

„Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą” – zastrzega Traveldata.

W zeszłym tygodniu najtańszych wyjazdów do Egiptu miały TUI Poland (7) i Exim Tours (4) do Grecji Grecos(8), Coral Travel (7), Rainbow i TUI Poland (po 6 ofert), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (9), Rainbow (6) i Itaka (4), do Turcji Coral Travel (9) i TUI Poland (6), do Tunezji TUI Poland (6) i Exim Tours (3), a do Bułgarii TUI Poland (3) i Coral Travel (2 oferty).

W porównaniu z okresem sprzed roku, TUI Poland wzmocnił swoją pozycję w Egipcie, w Tunezji i w Turcji, Rainbow w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Turcji, a Coral Travel w Grecji, Turcji i Bułgarii – podsumowują autorzy raportu.

Na koniec części poświęconej touroperatorom Traveldata przedstawia tabelę z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały imprezy turystyczne po przekrojowo najniższych cenach.

Tanie linie coraz tańsze

Raport obejmuje też wyniki badania cen biletów w tanich liniach lotniczych do regionów stricte turystycznych. Na wykresach grubsza linia oznacza średnie ceny rejsów w szczycie sezonu letniego tego roku, a cieńsza – poprzedniego (lato 2020 r.). Zielone pole oznacza spadek średnich cen rok do roku, a czerwone ich wzrost.

Na wykresach uwzględniono jedynie te rejsy (52 połączenia w Ryanair i 23 w Wizzair), które występowały w obu wymienionych sezonach jednocześnie.

W porównaniu z poprzednim sezonem w Ryanairze najmniej spadły ceny przelotów do Włoch i Grecji – o 108 i 130 złotych. Nieco większe i podobne zniżki objęły Portugalię i Hiszpanię – o 176 i 178 złotych. Największy spadek wykazały ceny za przelot do Bułgarii – średnio 269 złotych.

W Wizz Airze porównanie z poprzednim sezonem pokazało, że podniosły się ceny przelotów do Portugalii i Grecji – o 92 i 68 złotych. Pozostałe kierunki taniały. Niedużo ucierpiały ceny podróży do Włoch – 25 złotych. Istotniej spadły ceny przelotów do Bułgarii – o 105 złotych. Największe roczne zniżki wystąpiły w wypadku lotów do Hiszpanii, o 141 złotych – wylicza Traveldata.

W minionym tygodniu średnia cena wycieczek z biurem podróży z wylotem między 2 i 8 sierpnia 2021 roku (szczyt lata) spadła o 31 złotych. Można powiedzieć, że w ten sposób cofnęła się nieco do dawnej wartości, po tym jak przez trzy poprzednie tygodnie rosła (o 11, 16 i 19 złotych). Takie ustalenie poczynił Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w wyniku najnowszego badania cen.

Najmocniej straciły na cenie oferty wakacji na Costa del Sol, Costa de la Luz i w Maroku, odpowiednio: 154, 143 i 117 złotych.

Pozostało 92% artykułu
Biura Podróży
Ceny wakacji - Grecja w górę, Turcja w dół, a Wyspy Kanaryjskie z nowym rekordem
Biura Podróży
Turyści chcą latać z biurami podróży za granicę, ale rezygnują z ich usług w kraju
Biura Podróży
Klienci upadłego biura podróży dostaną pieniądze po wakacjach. Czeka 250 tysięcy ludzi
Biura Podróży
Biuro podróży planuje wozić klientów na prywatną wyspę. Ma już statki i hotele
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Biura Podróży
Niemiecka firma turystyczna otwiera przedstawicielstwo w Polsce. W planach cała Europa