Traveldata: Słabnie nadzieja biur podróży na wiosenny powrót turystów

Większość touroperatorów pogodziła się już z utratą sezonu zimowego. Słabnie też ich optymizm, co do powrotu ruchu turystycznego wiosną. Nadzieje pokładają teraz w czerwcu – ocenia nastroje w branży turystycznej Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

Publikacja: 11.01.2021 09:24

Traveldata: Słabnie nadzieja biur podróży na wiosenny powrót turystów

Foto: Fot. Filip Frydrykiewicz

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 2 i 8 sierpnia (szczyt sezonu letniego) wzrosła o 11 złotych – podaje w najnowszym raporcie z badania cen u touroperatorów .

Po jednotygodniowej przerwie powróciły więc do biur nieduże tygodniowe podwyżki. W poprzednim tygodniu bowiem cena wprawdzie spadła o 31 złotych, ale w trzech wcześniejszych zestawieniach rosła co tydzień o 11, 16 i 19 złotych.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Ceny wakacji zjechały delikatnie w dół

W tym ostatnim tygodniu najwięcej podrożały wakacje na Malcie i Korfu, średnio o 150 i 101 złotych, a także na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz – o 44 złote, na którym przed tygodniem ceny znacząco spadły.

Z kolei w spadkach cen przodowały Cypr i Sardynia (na tej ostatniej przed tygodniem ceny najbardziej wzrosły) – o 95 i 68 złotych, a w mniejszym stopniu obniżyły się w wypadku Majorki, o 36 złotych.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie przedstawia wykres poniżej.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu ceny wycieczek sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem, na 2 i 8 sierpnia, spadły jedynie w wypadku podróży do Egiptu, a i to o kosmetyczne 2 złote.

Na pozostałych kierunkach ceny wyjazdów rosły, przy czym najbardziej to do Bułgarii – o 41 złotych. Nieco mniej do Grecji i Turcji – o 33 i 28 złotych. Najmniej natomiast na Wyspy Kanaryjskie – o 18 złotych.

Tanie paliwo nie wspiera organizatorów

Porównanie średniej ceny wakacji w 2021 roku ze średnią ceną w tym samym czasie (pierwszy tydzień sierpnia) w 2020 roku pokazało, że tegoroczna średnia cena była niższa od tej z poprzedniego sezonu o 48 złotych – notuje Traveldata.

Tydzień wcześniej takie samo porównanie pokazało, że różnica cen wyniosła minus 36 złotych, a dwa tygodnie wcześniej, że plus 9 złotych.

Największe roczne spadki cen wycieczek odnotowano w wypadku ofert wyjazdów na Cypr, o 232 złote, na Maltę, o 227 złotych, i do Maroka – o 222 złote.

Najbardziej w skali roku, drugi raz z rzędu, wzrosły ceny wakacji w Portugalii i na wyspie Kos – o 212 i 112 złotych. A w mniejszym stopniu podniosły się ceny w Albanii – o 66 złotych.

Jak podają autorzy raportu, oddziaływanie cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) i kursów dolara i euro w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów było całkowicie neutralne. Cena paliwa lotniczego wyniosła bowiem 2,10 zł/litr wobec 2,73 zł/litr przed rokiem, co oznacza spadek o 23,1 procent. Jednocześnie złoty był słabszy o 4,4 procent w porównaniu z euro i amerykańskim dolarem. Wspólny wpływ tych czynników na średnią zmianę kosztów wycieczek zawierał się więc w przedziale 5 – minus 5 złotych.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Najwięcej, licząc rok do roku, ceny wycieczek spadły w wypadku podróży do Egiptu i na Wyspy Kanaryjskie – o 98 i 56 złotych. Nieco mniejsze były przeceny ofert wyjazdów do Turcji i Grecji, których ceny spadły o 52 i 33 złote.

Kolejny raz jedynym z tych kierunków, w którym w ujęciu rocznym ceny wycieczek wzrosły była Bułgaria – o 56 złotych.

Jeśli chodzi o mniej uczęszczane kierunki, zdecydowanie największe roczne zniżki cen wycieczek Traveldata ujawniła w wypadku Cypru, Malty, Maroka i Majorki – chodziło odpowiednio o 232, 227, 222 i 189 złotych. Znacznie mniejszy był roczny spadek cen wyjazdów do Tunezji – o 18 złotych. A w Portugalii i Albanii ich ceny były wyższe niż przed rokiem o 212 i 66 złotych.

Rainbow z największymi obniżkami

Jeśli liczyć rok do roku, to najbardziej ceny obniżyły biura podróży Rainbow i Coral Travel – o 310 i 270 złotych. Nieco mniej Exim Tours i Grecos – o 195 i 170 złotych. W pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 35 (biuro TUI Poland) do 260 złotych.

Z kolei w liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków i w trzech kategoriach hoteli, na pierwszych miejscach znalazły się biura TUI Poland (54 takich ofert), Rainbow (34) i Coral Travel (25 ofert).

Przy czym w ostatnim tygodniu najwięcej najtańszych ofert wyjazdów do Egiptu miały TUI Poland (7) i Coral Travel (5 ofert), do Grecji Rainbow (9), Grecos i Coral Travel (po 8), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (9), Rainbow (6) i Itaka (4), do Turcji Coral Travel (9) i TUI Poland (6), do Tunezji TUI Poland (6) i Exim Tours (3), a do Bułgarii TUI Poland i Coral Travel (po 3 oferty) – wylicza w raporcie Traveldata.

W porównaniu z sytuacją sprzed roku TUI Poland wzmocnił swoją pozycję w Egipcie i w Tunezji, biuro Rainbow w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Turcji, a biuro Coral Travel w Grecji, Turcji i Bułgarii.

W ostatniej części materiału autorzy przedstawiają w tabeli biura podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom wyjazdy. Jak zaznaczają, zachowują przy tym ściśle porównywalność oferowanych kierunków – biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko z organizatorami, którzy oferują te same kierunki.

Tym razem najistotniejsza zmiana miała miejsce na pozycji lidera tabeli, na którą w wyniku utrzymania poprzedniego poziomu cen ofertowych (przy niedużych zwyżkach w innych biurach) awansował z drugiego miejsca Coral Travel.

""

turystyka.rp.pl

Jak czytamy na zakończenie raportu, większość krajowych touroperatorów pogodziło się już z utratą zdecydowanej części sezonu zimowego 2020/2021. Słabnie też optymizm wobec możliwości powrotu istotniejszego ruchu turystycznego wiosną tego roku, a oczekiwania odnośnie realnego początku sytuowane są dopiero w czerwcu.

„Rzecz jednak w tym, że wszystkie dotychczasowe plany okazywały się nazbyt optymistyczne w stosunku do oczekiwań. Tym razem może być podobnie, gdyż mimo wsparcia walki z pandemią przez nowo opracowane szczepionki, mamy obecnie już do czynienia z szybko rozprzestrzeniającą się nową odmianą koronawirusa, która jest blisko dwukrotnie bardziej zaraźliwa od poprzedniej”.

Obserwowanie cen wycieczek w biurach podróży i cen letnich przelotów na kierunkach turystycznych powinno pokazywać, jak touroperatorzy i linie lotnicze oceniają w rzeczywistości popyt na letnie podróże.

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 2 i 8 sierpnia (szczyt sezonu letniego) wzrosła o 11 złotych – podaje w najnowszym raporcie z badania cen u touroperatorów .

Po jednotygodniowej przerwie powróciły więc do biur nieduże tygodniowe podwyżki. W poprzednim tygodniu bowiem cena wprawdzie spadła o 31 złotych, ale w trzech wcześniejszych zestawieniach rosła co tydzień o 11, 16 i 19 złotych.

Pozostało 93% artykułu
Biura Podróży
Lato 2024 w biurach podróży - Turcja liderem przedsprzedaży, najwięcej wyjazdów w czerwcu
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
Biura Podróży
Mapa cen wycieczek czerwona od podwyżek. A najbardziej Portugalia i Albania
Biura Podróży
Brytyjski rząd: Biura podróży zbyt skrępowane przepisami. To hamuje turystykę
Biura Podróży
DER Touristik: Turyści kupują wcześniej, wybierają luksusy, jadą na dłużej
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Biura Podróży
Grupa TUI zadowolona z kończącego się lata. "Doganiamy wyniki sprzed pandemii"
Biura Podróży
Exim Tours rozpoczął sprzedaż lata 2024. Więcej połączeń do Egiptu i Tunezji