Notowana na giełdzie we Frankfurcie i w Londynie spółka TUI zerwała umowę ze spółką rosyjską TUI Russia, na podstawie której ta ostatnia mogła posługiwać się nazwą koncernu.

Czytaj więcej

Bojkot TUI? Klienci się spierają, czy kupować wakacje w firmie z rosyjskim kapitałem

Jak wyjaśnia centrala TUI Group w komunikacie, TUI Russia nie jest częścią Grupy TUI, a ostatnie udziały, jakie spółka posiadała w rosyjskim touroperatorze, zostały sprzedane w 2021 roku. Na mocy porozumienia o wykorzystywaniu marki (brand licence agreement) biura podróży należące do TUI Russia mogły używać nazwy między innymi w Rosji, Ukrainie, Białorusi, Kazachstanie i Uzbekistanie. Ta współpraca została wypowiedziana.

- TUI potępia atak Rosji na Ukrainę i wojnę przeciwko niej – mówi cytowany w komunikacie prezes Grupy TUI Friedrich Joussen. - Nasze stanowisko jest jednoznaczne. Marka TUI nie może być dłużej stosowana przez TUI Russia w celach biznesowych i wizerunkowych – dodaje.

Czytaj więcej

Kolejny Rosjanin odchodzi z rady nadzorczej TUI Group

Właścicielem TUI Russia jest prawdopodobnie rosyjski miliarder, który znalazł się na początku marca na liście Rosjan objętych sankcjami Unii Europejskiej, Aleksiej Mordaszow. Biur podróży działających pod znakiem i we współpracy z TUI na wschodzie jest więcej, między innymi TUI Baltics, obejmujące swym zasięgiem trzy państwa nadbałtyckie - Litwę, Łotwę i Estonię. To ostatnie zawiesiło działalność, bo jak przyznało, jej właściciel znalazł się na liście osób z unijnymi sankcjami.

Dyrektor marketingu TUI Baltics, Marija Graudina, w odpowiedzi na nasze pytanie napisała 3 marca, że "zespół TUI Baltics jest zszokowany i boleśnie zdenerwowany wydarzeniami ostatnich tygodni. Właściciel (w oryginale the real beneficiary - ff) naszej firmy znajduje się na liście sankcji Unii Europejskiej, co wpływa na naszą działalność. W tej sytuacji trudno nam świadczyć usługi. Obecnie dokładamy wszelkich starań, aby zminimalizować wpływ sankcji na naszych klientów". Firma odwołała loty i zapowiedziała, że zwróci pieniądze klientom. 

Spółka TT-Travel, do której należy TUI Russia i kilka innych biur podróży, jak TUI Ukraine i TUI Baltics, już jesienią poinformowała, że zamierza zmienić nazwę na Fun&Sun. Rosyjski portal branży turystycznej Atorus podaje, że po wpisaniu w wyszukiwarkach adresu tui.ru użytkownicy są automatycznie przekierowywani na stronę fstravel.com.

Firma zapowiedziała, że unowocześni wystrój salonów sprzedaży, a także nośniki reklamowe (zamiast TUI pojawi się nazwa Fun&Sun), zaktualizowane zostaną wszystkie profile w mediach społecznościowych.

Spólka TT Travel prowadzi już kampanię zapowiadającą zmianę nazwy swoich biur podróży

Spólka TT Travel prowadzi już kampanię zapowiadającą zmianę nazwy swoich biur podróży

www.facebook.com/TUIFUNSUN/

Nowe logo ma wkrótce zmienić poprzednie, ze znakiem hanlowym TUI

Nowe logo ma wkrótce zmienić poprzednie, ze znakiem hanlowym TUI

TT Travel

Z archiwalnych informacji Atorusu wynika też, że TUI Russia posiadała sieć 700 własnych i franczyzowych salonów sprzedaży, a w 2021 roku planowała obsłużyć 2,5 miliona klientów. W ofercie znajdowały się wyjazdy między innymi do Turcji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Hiszpanii, Włoch, Tunezji, Grecji, Bułgarii, Andory, Chorwacji, Czarnogóry, Finlandii, na Cypr, do Izraela, Jordanii, Tajlandii, na Kubę, Malediwy itp. Wycieczki odbywały się zarówno czarterami, jak i lotami regularnych linii lotniczych.