Traveldata: Wzrost cen wakacji wyraźnie przyspieszył. Efekt końca promocji?

46 złotych więcej niż tydzień temu i 423 złote więcej niż rok temu – o tyle średnio wzrosły w biurach podróży ceny wyjazdów na wakacje.

Publikacja: 06.03.2022 22:32

Ceny skoczyły, bo skończył się kolejny etap promocji?

Ceny skoczyły, bo skończył się kolejny etap promocji?

Foto: Aleksander Kramarz

W zeszłym tygodniu średnia cena wycieczki w biurze podróży z wylotem między 1 i 7 sierpnia wzrosła o 46 złotych – informuje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w najnowszym raporcie*.

Wyraźna podwyżka to prawdopodobnie wzmocnienie trendu, który rozpoczął się tydzień wcześniej wzrostem średniej ceny o 19 złotych. W poprzednich dwóch tygodniach ceny spadły o 4 i 42 złote, a w jeszcze wcześniejszych podniosły się o 113, 20, 12 i 22 złote.

Czytaj więcej

Traveldata: Ceny w biurach podróży stabilne. Wojna na Ukrainie nie wpływa

Największy wzrosty średniej ceny w ostatnim tygodniu Traveldata zauważyła w wypadku wyjazdów do Portugalii, na półwysep Chalcydycki i na Teneryfę. Było to kolejno: 219, 217 i 128 złotych.

Jeśli chodzi o przeceny, to najbardziej straciły wyjazdy do Maroka, 176 złotych, na Majorkę, 59 złotych, i do Szarm el-Szejk – 52 złote.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawia zamieszczony niżej wykres.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu wyjazdy wypoczynkowe Polaków z wylotem od 1 do 7 sierpnia drożały w wypadku wszystkich pięciu najważniejszych kierunków turystycznych, przy czym, jeśli chodzi o Egipt, było to symboliczne 6 złotych, a w odniesieniu do Grecji 31 złotych, Turcji 44 złote, Bułgarii 57 złotych, a Wysp Kanaryjskich – 97 złotych.

Rosną ceny, bo rosną koszty

Traveldata porównała też średnie ceny z ostatniego tygodnia i sprzed roku. Średnia tegoroczna okazała się aż o 423 złote wyższa od tej z roku 2021. Ta różnica wpisała się w trwający od tygodni trend, gdyż w poprzednich zestawieniach roczne wzrosty cen wyniosły 383, 343, 340, 329, 252, 269, 256, 170, 189, 221, 132, 41 i 17 złotych.

Kolejny raz najwięcej, licząc rok do roku, skoczyły ceny wyjazdów do Szarm el-Szejk – o 687 złote. Niewiele mniejszy był wzrost cen wypoczynku na Teneryfie i na wybrzeżu Costa de la Luz – o 662 i 649 złotych.

Traveldata śledzi też, jak na ceny tegoroczne oddziałują ceny paliwa lotniczego i pozycja złotego wobec dolara i euro. Jak stwierdzają autorzy raportu, już pięćdziesiąty siódmy raz z rzędu były one mniej korzystne niż rok wcześniej. Cena paliwa wyniosła bowiem w zeszłym tygodniu 3,69 złotego za litr wobec 2,41 złotego za litr przed rokiem, co oznaczało wzrost o 53,1 procent (przed tygodniem cena była wyższa o 51,5 procent, a przed dwoma o 53,4 procent). Z kolei złoty w ostatnim tygodniu osłabł wobec ceny sprzed roku o 8,4 procent.

W tej sytuacji wspólny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów wycieczek nadal nie sprzyjał ich organizatorom, w dodatku różnica była wyjątkowo duża i wyniosła 365-375 złotych – wylicza Traveldata.

Wyjątkowo analitycy dodają jeszcze rozwinięcie tej sytuacji. „Sytuacja taka wynika głównie z silnej zwyżki ceny ropy naftowej w ostatnim tygodniu, która wzrosła z 94,51 do 118,03 dolara za baryłkę (gatunek Brent), czyli o 24,9 procent. Dodatkowy wpływ na ceny ma i będzie miał równoległy wzrost kursu dolara, który w okresie ostatniego tygodnia podniósł się z 4,102 do 4,479 złotego, czyli o 9,2 procent. Dolar drożeje nie tylko z powodu osłabienia się złotego wobec euro (w ostatnim tygodniu o 5,57 procent), ale z jednoczesnego osłabienia się euro wobec amerykańskiej waluty, które w ostatnim tygodniu wyniosło równe 3 procent” - piszą.

Czytaj więcej

Wojna rosyjsko-ukraińska. Jakie kraje stracą najwięcej turystów z Rosji?

Wpływ tych czynników na bieżące ceny w biurach podróży przychodzi zwykle z opóźnieniem dwu, trzytygodniowym. Przyczyn podwyżek z ostatniego tygodnia można więc chyba raczej wiązać z zakończeniem w biurach podróży, wraz z końcem lutego, kolejnego etapu przedsprzedaży, a co za tym idzie, promocyjnych stawek.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Największy wzrost średnich cen, porównując rok do roku, kolejny raz wystąpił w wypadku wycieczek do Egiptu i na Wyspy Kanaryjskie – o średnio o 618 i 551 złotych. Mniejszy objął wakacje w Turcji i Grecji– o 320 i 318 złotych, a najmniejszy w Bułgarii – o 260 złotych.

W odniesieniu do mniej uczęszczanych kierunków największe zwyżki cen w ujęciu rocznym Traveldata odnotowała w ofertach podróży na Majorkę, do Albanii i na Cypr – o 564, 558 i 528 złotych. Niewiele mniej droższe były, licząc rok do roku, wyjazdy do Hiszpanii kontynentalnej, Włoch, Portugalii i Maroka – odpowiednio o 496, 489, 451 i 410 złotych. Znacznie mniejszy był wzrost średnich cen w Tunezji – o 272 złote.

Natomiast wakacje na Malcie okazały się w ujęciu rocznym tańsze – o 39 złotych.

Same wzrosty

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2022 nie obniżyły się w żadnym z biur podróży. Można więc tylko mówić o najmniejszym wzroście, który tym razem miały ETI, Grecos i Best Reisen – o 200, 255 i 275 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 350 (TUI Poland) do 540 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, w trzynastym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pierwszym miejscu znalazł się TUI Poland z liczbą 53 ofert. Wyprzedził on Rainbowa z 27 ofertami i Itakę z 23 najniższymi cenowo ofertami.

„Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland – 6 ofert oraz Sun & Fun i Exim Tours – 4 i 3 oferty, na kierunkach greckich przodowały biuro TUI Poland – 8 ofert przed biurami Coral Travel – 7 ofert oraz Itaka i Rainbow – po 6 ofert. Na kierunkach kanaryjskich najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro TUI Poland – 12 ofert oraz biura Itaka i Rainbow – 6 i 4 oferty, a na tureckich biura Coral Travel – 8 ofert i TUI Poland – 4 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland i Coral Travel – po 5 ofert, a w Bułgarii TUI Poland i Coral Travel – po 2 oferty.

Czytaj więcej

Włoskie plaże mają być dla wszystkich. Najemcy nie mogą zawłaszczać wybrzeża

W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Egipcie, na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji, biuro Rainbow w Turcji, a biuro Itaka w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji” - relacjonują wyniki swych dociekań autorzy raportu.

A cały materiał zamykają tabelą z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały imprezy turystyczne po przekrojowo najkorzystniejszych cenach. W porównaniu z poprzednim tygodniem nie nastąpiła żadna zmiana w składzie pierwszej piątki organizatorów. Miała jedynie miejsce wymiana na dwóch pierwszych pozycjach w tabeli – pierwszego miejsca na drugie przesunął się TUI Poland, a drogę odwrotną pokonał Coral Travel.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje czternaste w tym roku porównanie cen wycieczek z wylotem w szczycie sezonu letniego, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 1 do 8 sierpnia 2022 roku. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 3 marca 2022 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 24 lutego, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 3 marca 2021 roku.

Popularne Trendy
Targi turystyczne we Wrocławiu. Bułgaria na cały rok, Dolny Śląsk dla Ukraińców
Biura Podróży
Kolejny Rosjanin odchodzi z rady nadzorczej TUI Group
Nowe Trendy
Hiszpania: Żal turystów z Rosji. Zostawiali dużo pieniędzy
Biura Podróży
Problemy TUI na Łotwie, Litwie i w Estonii. „Przepraszamy - sankcje”
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Biura Podróży
Wojna na Ukrainie. Ruszy Turystyczny Fundusz Pomocowy dla biur podróży