Traveldata: Ceny w biurach podróży stabilne. Wojna na Ukrainie nie wpływa

W minionym tygodniu ceny wyjazdów rosły na wszystkich najważniejszych kierunkach turystycznych. Najmniej do Grecji, Turcji i Bułgarii - o 18, 18 i 26 złotych, a więcej do Egiptu i na Wyspy Kanaryjskie – o 37 i 64 złote.

Publikacja: 28.02.2022 11:05

Egipt rok do roku podrożał najbardziej

Egipt rok do roku podrożał najbardziej

Foto: AFP, Khaled Desouki

W zeszłym tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 1 i 7 sierpnia 2022 wzrosła o 19 złotych – wynika z najnowszego, publikowanego co tydzień, raportu Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

To niewielka zmiana, można ja uznać za korektę w górę wobec poprzednich dwóch spadków średniej ceny o 4 i 42 złote. We wcześniejszych tygodniach średnia tylko rosła: o 113, 20, 12 i 22 złote.

Największy wzrost średniej ceny w ostatnim tygodniu ponownie odnotowano w wypadku Malty (w poprzednich dwóch tygodniach ceny również znacznie tam wzrosły) – o 144 złote, a w mniejszej skali Teneryfy i Lanzarote – o 126 i 105 złote.

Były też obniżki, najbardziej spadła cena wyjazdu na Dżerbę – o 62 złote, a w mniejszym stopniu na Costa de la Luz i do Portugalii – o 35 i 34 złotych – czytamy w raporcie.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie przedstawia zamieszczony niżej wykres.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu ceny wyjazdów wypoczynkowych Polaków z wylotem 1-7 sierpnia 2022 roku rosły na wszystkich najważniejszych kierunkach turystycznych. Najłagodniejsze średnie zwyżki miały miejsce w wypadku wyjazdów do Grecji, Turcji i Bułgarii, o 18, 18 i 26 złotych, a większe do Egiptu i na Wyspy Kanaryjskie – o 37 i 64 złote.

Kolejny rekord rok do roku

Porównanie średniej ceny imprez turystycznych z ostatniego tygodnia ze średnią ceną sprzed roku (wyjazd w pierwszym tygodniu sierpnia) pokazało, że ta pierwsza była wyższa od średniej ceny z poprzedniego sezonu o 383 złote. „Potwierdza to niemal stały trend wzrostu cen wycieczek, gdyż w poprzednich zestawieniach roczne wzrosty cen wyniosły 343, 340, 329, 252, 269, 256, 170, 189, 221, 132, 41 i 17 złotych” - piszą autorzy opracowania.

Kolejny raz organizatorzy najwięcej w skali roku podnieśli ceny wyjazdów do Szarm el-Szejk, o 734 złote, na Teneryfę, o 540 złotych, i na Majorkę – o 539 złotych.

Jak policzyli eksperci Traveldaty, podwyżka była usprawiedliwiona, gdyż przez rok mocno wzrosły koszty organizatorów wyjazdów. Podrożały dwa ważne składniki kosztów wycieczek – paliwo i waluty, dolar i euro.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,59 złotego za litr wobec 2,37 złotego za litr przed rokiem, co oznaczało wzrost o 51,5 procent (przed tygodniem cena była wyższa o 53,4 procent, a przed dwoma o 59,6 procent). Również złoty wobec dolara i euro bardzo się osłabił - o 2,3 procent.

W tej sytuacji – odnotowuje Traveldata - sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nie sprzyjał organizatorom, przy czym skala negatywnego wpływu zdecydowanie wzrosła. Tym razem zawierał się on w rekordowo wysokim przedziale 275 - 285 złotych (przed tygodniem było to 220-230, a przed dwoma 240-250 złotych).

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Z pięciu najważniejszych w polskiej turystyce wyjazdowej kierunków najmocniej podrożał, licząc rok do roku, Egipt – o 569 złotych. Wakacje na Wyspach Kanaryjskich średnio zdrożały o 465 złotych, w Grecji o 330 złotych, w Turcji o 323 złote, a w Bułgarii – o 230 złotych.

Jeśli chodzi o mniej uczęszczane kierunki, to największe zwyżki cen w ujęciu rocznym Traveldata odnotowała na Majorce i we Włoszech – o 539 i 504 złote. Mniej skoczyły średnie ceny wyjazdów do Maroka, Albanii, Hiszpanii kontynentalnej i na Cypr – odpowiednio o 491, 490, 466 i 427 złotych. Jeszcze mniejsze były wzrosty średnich cen w wypadku Portugalii i Tunezji – o średnio 187 i 137 złotych.

Wypoczynek na Malcie, licząc rok do roku, staniał natomiast o 47 złotych.

Bez obniżek w biurach

Roczne porównania średnich cen wycieczek planowanych na szczyt sezonu letniego pokazały, że żadne biuro podróży ich nie obniżyło. Najmniej podniosły je Grecos, Itaka i Best Reisen – o około 195 i po 225 złotych. Średnia cena w pozostałych biurach podróży była wyższa niż przed rokiem w granicach od 320 złotych (TUI Poland) do 520 złotych.

W liczbie najniższych cen bieżących, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli na pozycji lidera znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 55 takich ofert. Organizator ten wyprzedził Rainbowa z liczbą 25 ofert i Itakę z liczbą 23 ofert.

Najwięcej najtańszych ofert wyjazdu do Egiptu miały TUI Poland (6 ofert) i Exim Tours (4), do Grecji TUI Poland (10), Coral Travel (7), Itaka i Rainbow (po 5), na Wyspy Kanaryjskie najwięcej atrakcyjnych ofert miały TUI Poland (12), Itaka (7) i Rainbow (4), do Turcji Coral Travel (8) i TUI Poland (4), do Tunezji TUI Poland (6) i Coral Travel (4), a do Bułgarii TUI Poland (3).

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji, a Itaka w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji.

Raport zamyka tabela z biurami podróży, które oferowały w ostatnim tygodniu wyjazdy po przekrojowo najkorzystniejszych cenach. W trzynastym zestawieniu dla sezonu lato 2022 nastąpiła tylko jedna zmiana w składzie pierwszej piątki organizatorów. Z pozycji piątej na szóstą przesunęło się biuro Rainbow, a na jego dotychczasowe miejsce spadło z pozycji szóstej biuro Best Reisen. Sytuacja taka była skutkiem znacznego spadku średnich cen ofert w tym ostatnim biurze.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje trzynaste w tym roku porównanie cen wyjazdów z wylotem w szczycie sezonie sezonu letniego 2022 roku, definiowanym na potrzeby porównań jako pierwszy tydzień sierpnia, od 1 do 8 sierpnia. Ceny dla tego okresu zebrano 24 lutego 2022 roku i zestawiono z cenami dla tego samego okresu wylotów z 17 lutego, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 24 lutego 2021 roku.

W zeszłym tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 1 i 7 sierpnia 2022 wzrosła o 19 złotych – wynika z najnowszego, publikowanego co tydzień, raportu Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

To niewielka zmiana, można ja uznać za korektę w górę wobec poprzednich dwóch spadków średniej ceny o 4 i 42 złote. We wcześniejszych tygodniach średnia tylko rosła: o 113, 20, 12 i 22 złote.

Pozostało 93% artykułu
Biura Podróży
Bojkot TUI? Klienci się spierają, czy kupować wakacje w firmie z rosyjskim kapitałem
Zanim Wyjedziesz
Zaszczepieni podróżni spoza Schengen zwolnieni z kwarantanny, ale testy utrzymane
Biura Podróży
Raport: Cztery miliony klientów biur podróży, ponad połowa wybrała zagranicę
Popularne Trendy
Kanary czekają na 15 milionów gości. Jedna wyspa jest specjalnie promowana
Popularne Trendy
Minister: Kryzys rosyjsko-ukraiński nie wpłynie na turystykę w Turcji