Traveldata: Ceny w biurach podróży stabilne. Wojna na Ukrainie nie wpływa

W minionym tygodniu ceny wyjazdów rosły na wszystkich najważniejszych kierunkach turystycznych. Najmniej do Grecji, Turcji i Bułgarii - o 18, 18 i 26 złotych, a więcej do Egiptu i na Wyspy Kanaryjskie – o 37 i 64 złote.

Publikacja: 28.02.2022 11:05

Egipt rok do roku podrożał najbardziej

Egipt rok do roku podrożał najbardziej

Foto: AFP, Khaled Desouki

W zeszłym tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 1 i 7 sierpnia 2022 wzrosła o 19 złotych – wynika z najnowszego, publikowanego co tydzień, raportu Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

To niewielka zmiana, można ja uznać za korektę w górę wobec poprzednich dwóch spadków średniej ceny o 4 i 42 złote. We wcześniejszych tygodniach średnia tylko rosła: o 113, 20, 12 i 22 złote.

Największy wzrost średniej ceny w ostatnim tygodniu ponownie odnotowano w wypadku Malty (w poprzednich dwóch tygodniach ceny również znacznie tam wzrosły) – o 144 złote, a w mniejszej skali Teneryfy i Lanzarote – o 126 i 105 złote.

Były też obniżki, najbardziej spadła cena wyjazdu na Dżerbę – o 62 złote, a w mniejszym stopniu na Costa de la Luz i do Portugalii – o 35 i 34 złotych – czytamy w raporcie.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie przedstawia zamieszczony niżej wykres.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu ceny wyjazdów wypoczynkowych Polaków z wylotem 1-7 sierpnia 2022 roku rosły na wszystkich najważniejszych kierunkach turystycznych. Najłagodniejsze średnie zwyżki miały miejsce w wypadku wyjazdów do Grecji, Turcji i Bułgarii, o 18, 18 i 26 złotych, a większe do Egiptu i na Wyspy Kanaryjskie – o 37 i 64 złote.

Kolejny rekord rok do roku

Porównanie średniej ceny imprez turystycznych z ostatniego tygodnia ze średnią ceną sprzed roku (wyjazd w pierwszym tygodniu sierpnia) pokazało, że ta pierwsza była wyższa od średniej ceny z poprzedniego sezonu o 383 złote. „Potwierdza to niemal stały trend wzrostu cen wycieczek, gdyż w poprzednich zestawieniach roczne wzrosty cen wyniosły 343, 340, 329, 252, 269, 256, 170, 189, 221, 132, 41 i 17 złotych” - piszą autorzy opracowania.

Kolejny raz organizatorzy najwięcej w skali roku podnieśli ceny wyjazdów do Szarm el-Szejk, o 734 złote, na Teneryfę, o 540 złotych, i na Majorkę – o 539 złotych.

Jak policzyli eksperci Traveldaty, podwyżka była usprawiedliwiona, gdyż przez rok mocno wzrosły koszty organizatorów wyjazdów. Podrożały dwa ważne składniki kosztów wycieczek – paliwo i waluty, dolar i euro.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,59 złotego za litr wobec 2,37 złotego za litr przed rokiem, co oznaczało wzrost o 51,5 procent (przed tygodniem cena była wyższa o 53,4 procent, a przed dwoma o 59,6 procent). Również złoty wobec dolara i euro bardzo się osłabił - o 2,3 procent.

W tej sytuacji – odnotowuje Traveldata - sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nie sprzyjał organizatorom, przy czym skala negatywnego wpływu zdecydowanie wzrosła. Tym razem zawierał się on w rekordowo wysokim przedziale 275 - 285 złotych (przed tygodniem było to 220-230, a przed dwoma 240-250 złotych).

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Z pięciu najważniejszych w polskiej turystyce wyjazdowej kierunków najmocniej podrożał, licząc rok do roku, Egipt – o 569 złotych. Wakacje na Wyspach Kanaryjskich średnio zdrożały o 465 złotych, w Grecji o 330 złotych, w Turcji o 323 złote, a w Bułgarii – o 230 złotych.

Jeśli chodzi o mniej uczęszczane kierunki, to największe zwyżki cen w ujęciu rocznym Traveldata odnotowała na Majorce i we Włoszech – o 539 i 504 złote. Mniej skoczyły średnie ceny wyjazdów do Maroka, Albanii, Hiszpanii kontynentalnej i na Cypr – odpowiednio o 491, 490, 466 i 427 złotych. Jeszcze mniejsze były wzrosty średnich cen w wypadku Portugalii i Tunezji – o średnio 187 i 137 złotych.

Wypoczynek na Malcie, licząc rok do roku, staniał natomiast o 47 złotych.

Bez obniżek w biurach

Roczne porównania średnich cen wycieczek planowanych na szczyt sezonu letniego pokazały, że żadne biuro podróży ich nie obniżyło. Najmniej podniosły je Grecos, Itaka i Best Reisen – o około 195 i po 225 złotych. Średnia cena w pozostałych biurach podróży była wyższa niż przed rokiem w granicach od 320 złotych (TUI Poland) do 520 złotych.

W liczbie najniższych cen bieżących, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli na pozycji lidera znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 55 takich ofert. Organizator ten wyprzedził Rainbowa z liczbą 25 ofert i Itakę z liczbą 23 ofert.

Najwięcej najtańszych ofert wyjazdu do Egiptu miały TUI Poland (6 ofert) i Exim Tours (4), do Grecji TUI Poland (10), Coral Travel (7), Itaka i Rainbow (po 5), na Wyspy Kanaryjskie najwięcej atrakcyjnych ofert miały TUI Poland (12), Itaka (7) i Rainbow (4), do Turcji Coral Travel (8) i TUI Poland (4), do Tunezji TUI Poland (6) i Coral Travel (4), a do Bułgarii TUI Poland (3).

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji, a Itaka w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji.

Raport zamyka tabela z biurami podróży, które oferowały w ostatnim tygodniu wyjazdy po przekrojowo najkorzystniejszych cenach. W trzynastym zestawieniu dla sezonu lato 2022 nastąpiła tylko jedna zmiana w składzie pierwszej piątki organizatorów. Z pozycji piątej na szóstą przesunęło się biuro Rainbow, a na jego dotychczasowe miejsce spadło z pozycji szóstej biuro Best Reisen. Sytuacja taka była skutkiem znacznego spadku średnich cen ofert w tym ostatnim biurze.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje trzynaste w tym roku porównanie cen wyjazdów z wylotem w szczycie sezonie sezonu letniego 2022 roku, definiowanym na potrzeby porównań jako pierwszy tydzień sierpnia, od 1 do 8 sierpnia. Ceny dla tego okresu zebrano 24 lutego 2022 roku i zestawiono z cenami dla tego samego okresu wylotów z 17 lutego, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 24 lutego 2021 roku.

W zeszłym tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 1 i 7 sierpnia 2022 wzrosła o 19 złotych – wynika z najnowszego, publikowanego co tydzień, raportu Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

To niewielka zmiana, można ja uznać za korektę w górę wobec poprzednich dwóch spadków średniej ceny o 4 i 42 złote. We wcześniejszych tygodniach średnia tylko rosła: o 113, 20, 12 i 22 złote.

Pozostało 93% artykułu
Biura Podróży
Bojkot TUI? Klienci się spierają, czy kupować wakacje w firmie z rosyjskim kapitałem
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Zanim Wyjedziesz
Zaszczepieni podróżni spoza Schengen zwolnieni z kwarantanny, ale testy utrzymane
Biura Podróży
Raport: Cztery miliony klientów biur podróży, ponad połowa wybrała zagranicę
Popularne Trendy
Kanary czekają na 15 milionów gości. Jedna wyspa jest specjalnie promowana
Materiał Promocyjny
Sieć kampusowa 5G dla bezpieczeństwa danych
Popularne Trendy
Minister: Kryzys rosyjsko-ukraiński nie wpłynie na turystykę w Turcji
Nowe Trendy
Pili Pili pod lupą. MSZ: Monitorujemy sytuację polskich turystów na Zanzibarze