Ceny w biurach podróży: Cztery popularne kierunki w górę. Jeden bez zmian

Grecja podrożała o 48 złotych, Egipt o 46 złotych, Wyspy Kanaryjskie o 20 złotych, a Turcja o 2 złote. Takie zmiany na rynku ofert biur podróży przyniósł zeszły tydzień. Tylko Bułgaria pozostała na tym samym poziomie - pisze Traveldata.

Publikacja: 05.06.2023 02:02

Ceny w biurach podróży: Cztery popularne kierunki w górę. Jeden bez zmian

Foto: Filip Frydrykiewicz

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 31 lipca a 6 sierpnia 2023 wzrosła o 20 złotych – wskazuje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w tygodniowym omówieniu wyników monitorowania cen ofert biur podróży*.

Czytaj więcej

Traveldata: To już wyraźny trend – im bliżej wakacji, tym taniej

Na razie można uznać ten ruch za małą korektę, tydzień wcześniej średnia cena spadła bowiem o 22 złote, a jeszcze wcześniej straciła 86 złotych i 36 złotych, zyskała 76 złotych, straciła 12, 13 i 20 złotych.

W ostatnim tygodniu największe zwyżki średnich cen Traveldata zanotowała w wypadku ofert podróży do Kalabrii (poprzednio był tam największy spadek cen), o 201 złotych, i na Lanzarote i Korfu (ponownie) – po 141 złotych.

Które wyjazdy najmocniej zostały przecenione? Tutaj eksperci z Traveldaty wskazują na Sardynię, Sycylię i Costa del Sol - kolejno chodzi o 197, 192 i 123 złote.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu pokazuje mapa, a zmiany w ostatnich miesiącach - wykres.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Jak piszą autorzy opracowania, w zeszłym tygodniu zdrożały wszystkie wiodące kierunki wyjazdów wypoczynkowych Polaków z wyjątkiem Bułgarii, w wypadku której cena pozostał bez zmian. I tak Grecja podrożała o 48 złotych, Egipt o 46 złotych, Wyspy Kanaryjskie o 20 złotych, a Turcja o 2 złote.

Eksperci porównali też średnią cenę imprezy turystycznej z minionego tygodnia z ceną sprzed roku. Różnica wyniosła 467 złotych, a więc stosunkowo niewiele, jeśli pamiętać, że wcześniej było to 520, 600, 720, 875 i 953 złote.

„Największą zwyżkę cen wycieczek ponownie odnotowano w Portugalii – o 1100 złotych, zaś niewiele mniejsze wzrosty miały miejsce na Sardynii i Teneryfie – o 1050 i 1022 złote. Podobnie jak w prawie całym sezonie sprzedaży lata 2023 nie odnotowano spadku cen na żadnym z kierunków turystycznych” - opisują sytuację autorzy analizy.

Jeśli chodzi o oddziaływanie cen paliwa lotniczego i kursów głównych walut, w minionym tygodniu sytuacja dla organizatorów była korzystniejsza niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu - dodają.

Cena paliwa lotniczego wyniosła (ponownie) 3,39 zł/litr wobec 5,09 zł/litr przed rokiem, co oznaczało trzynasty od ponad 2 lat spadek ceny, tym razem o 33,4 procent (przed tygodniem cena ta była niższa o 33 procent, a przed dwoma o 37,1 procent). Z kolei złoty był silniejszy o około 3,4 procent (przed tygodniem o 2,1 procent, a przed przed dwoma o 2,7 procent).

Co to oznaczało? Wpływ wymienionych czynników na średnią roczną zmianę cen wycieczek Traveldata oszacowała na minus 340 - minus 350 złotych (przed tygodniem -295/-305 złotych, a przed dwoma tygodniami - 360/-370 złotych).

„Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że obecna sytuacja jest w bardzo dużej mierze wynikiem bardzo wysokiej bazy odniesienia sprzed roku dotyczącej zarówno kursów walut, jak i podwyższonych cen ropy i paliw będących bezpośrednimi, ale dość krótkoterminowymi skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę z 24 lutego 2022 roku” - dodają autorzy.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

ETI opuszcza ceny, kiedy inni podnoszą

Z pięciu najważniejszych kierunków najwięcej podrożała, licząc rok do roku, Grecja. Niewiele mniej Wyspy Kanaryjskie i Turcja - o 545, 529 i 506 złotych, a w najmniejszej skali wzrosły ceny wyjazdów do Bułgarii i Egiptu - o 152 i 134 złote.

Z mniej uczęszczanych kierunków największe zwyżki cen w ujęciu rocznym autorzy badania odnotowali w wypadku Portugalii - o 1100 złotych. Nieco mniejsze w odniesieniu do Maroka, Majorki, Hiszpanii kontynentalnej i Włoch – o 838, 812, 756 i 758 złotych. A w znacznie mniejszej skali wzrosły ceny wyjazdów na Maltę, do Albanii, na Cypr i do Tunezji - o 403, 307, 110 i 92 złote.

Tylko jedno biuro podróży miało ceny niższe niż rok temu. Było to ETI, a różnica wyniosła 329 złotych.

Najmniejszy wzrost odnotowały Prima Holiday, Best Reisen i Grecos - o 130, 210 i 240 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem od około 280 złotych (Itaka) do prawie 750 złotych – piszą autorzy raportu.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, wyróżniło się TUI Poland z liczbą 44 ofert. Za nim uplasowały się Coral Travel z liczbą 39 ofert i Itaka z liczbą 36 ofert.

Najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu Traveldata ujawniła w ofercie biura podróży Join UP! (6), Corala Travel (4) i TUI Poland (2), do Grecji Itaki (9), Grecosa (6), Rainbowa i TUI Poland (po 5), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (11) i Itaki (10), do Turcji Corala Travel (7) i Itaki (4), do Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały Exim Tours (4), Coral Travel i TUI Poland (po 3 oferty), a do Bułgarii TUI Poland i Oasis (po 2 oferty).

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland utrzymał swoją pozycję na Wyspach Kanaryjskich, Coral Travel poprawił ją w Tunezji, a Itaka na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji – wskazują eksperci z Traveldaty.

Ich raport zamyka tabela z biurami podróży, które sprzedawały w ostatnim tygodniu imprezy turystyczne po przekrojowo najniższych cenach. Skład biur podróży w tabeli pozostał taki sam jak tydzień wcześniej, ale biura pozamieniały się w niej miejscami. Z drugiego na pierwsze awansował Grecos, a ruch odwrotny odnotował Join UP!. Z miejsca czwartego na trzecie awansował Coral Travel, a Anex Tour spadł z trzeciego na czwarte. Biuro TUI Poland pozostało na pozycji piątej.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje trzydzieste piąte porównanie cen wyjazdów z biurami podróży z wylotem w szczycie sezonu letniego, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 31 lipca do 6 sierpnia 2023 roku. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 1 czerwca 2023 roku i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 25 maja 2023 roku, a w porównaniach rok do roku z cenami zebranymi 2 czerwca 2022 roku.

Biura Podróży
Traveldata: Tańsze hotele na wakacje? Najwięcej ma ich Rainbow
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biura Podróży
Zmarła Alina Dybaś-Grabowska, prezeska Turystycznej Organizacji Otwartej
Biura Podróży
Join UP!: Koniec ofert dedykowanych. 41 hoteli wraca do wszystkich agentów
Biura Podróży
TUI szuka ludzi do pracy. Ma tysiąc wakatów i propozycję pracy zdalnej
Biura Podróży
Anex: Kończymy z ofertami dedykowanymi. Każdy agent turystyczny tak samo ważny