Ministerstwo Pracy Dominikany ogłosiło, że osiągnęło porozumienie z Krajową Komisją Płac w sprawie podniesienia wynagrodzenia minimalnego dla pracowników branży turystycznej. Chodzi o zatrudnionych w hotelach, restauracjach i innych placówkach gastronomicznych. Średnio będą oni zarabiać o 30 procent więcej, ale kwota podwyżki zależeć ma od wielkości firmy - podaje Ministerstwo Turystyki Dominikany w komunikacie.

Jak wyjaśnia minister pracy Luis Miguel De Camps, pracownicy dużych firm będą zarabiać o 20 procent więcej niż dotychczas, przy czym 15-procentową podwyżkę dostaną już 1 czerwca, a o kolejne 5 procent wynagrodzenie wzrośnie 1 lutego przyszłego roku. Ostatecznie w tej grupie firm zatrudnieni będą otrzymywać co najmniej 16,8 tysiąca peso dominikańskich, czyli około 308 dolarów.

Osoby pracujące w średnich firmach mają dostać w sumie o 32,97 procent więcej pieniędzy niż obecnie – od 1 czerwca ich wynagrodzenia wzrosną o 28,5 procent więcej, a od 1 lutego o kolejne 4,47 procent. To oznacza, że ich wynagrodzenie od przyszłego roku wyniesie minimalnie około 260 dolarów.

W wypadku małych przedsiębiorstw różnica w ujęciu procentowym będzie największa i wyniesie 49,06 procent. Pierwsza transza podwyżki wyniesie 44,05 procent, a druga 5,01 procent, co łącznie przełoży się także na co najmniej 260 dolarów miesięcznie.

Wraz ze zmianą kwoty minimalnej w turystyce Ministerstwo Pracy zniosło też podział firm na duże, średnie i małe, wprowadzając tylko dwie kategorie – duże i średnie firmy.