Szefowie Lufthansy, IAG (właściciel British Airways i Iberii), United i American Airlines podpisali list otwarty do wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Michaela Pence’a, i komisarz spraw wewnętrznych Unii Europejskiej Yvly Johansson – donosi niemiecki portal branży turystycznej Reisevor9. Piszą w nim, że skoordynowany program przeprowadzania testów na obecność koronawirusa pozwoliłby na bezpieczne przywrócenie lotów między USA a Europą.

CZYTAJ TEŻ: Unia Europejska może czasowo nie wpuszczać amerykańskich turystów

Biorąc pod uwagę znaczenie tego kraju dla światowej gospodarki i działalności przewoźników, koniecznie trzeba znaleźć sposób na ponowne uruchomienia połączeń. Sygnatariusze listu proponują opracowanie jednolitego programu testów, co wykluczyłoby obowiązek odbywania kwarantanny i inne ograniczenia wjazdowe.

Ograniczenie połączeń nad Atlantykiem mocno doskwiera przewoźnikom, dla których rejsy te stanowią bardzo ważną część działalności – na przykład Lufthansie przynosiły w zeszłym roku jedną trzecią zysku netto.

Stany Zjednoczone i Unia Europejska już w czerwcu rozmawiały o programie testów, dzięki któremu Amerykanie mogliby latać do Europy. Wówczas nie doszło jednak do porozumienia w tej sprawie.