Wielka Brytania na liście kierunków zakazanych do stycznia

Do 6 stycznia obowiązywać będzie zakaz ruchu lotniczego między Wielką Brytanią i Polską – wynika z ogłoszonego w poniedziałek rozporządzenia rządu.

Publikacja: 21.12.2020 20:26

Wielka Brytania na liście kierunków zakazanych do stycznia

Foto: Polacy opuszczali dzisiaj licznie Wielką Brytanię, żeby zdążyć przed zamknięciem połączeń lotniczych. Fot. AFP

Zakaz lotów, o którym informował rzecznik rządu Piotr Müller jeszcze w nocy na Twitterze, wchodzi w życie we wtorek, 22 grudnia.

Zakaz jest konsekwencją pojawienia się w Wielkiej Brytanii nowego wariantu koronawirusa. Wprawdzie wszystko wskazuje na to, że nie jest on groźniejszy niż poprzedni i daje się zwalczać wchodzącymi właśnie do użycia szczepionkami, ale ma jedną wadę – o wiele łatwiej się rozprzestrzenia. Poinformował o tym brytyjski minister zdrowia Matt Hancock, który powiedział, że w jego kraju zanotowano ponad 6 tysięcy zakażeń nową mutacją wirusa SARS-CoV-2 – głównie w południowej i południowo-wschodniej Anglii.

CZYTAJ WIĘCEJ: Loty z Wielkiej Brytanii zawieszone. Podróżni proszeni na testy

Nowe rozporządzenie przewiduje jednocześnie przedłużenie do 6 stycznia działania poprzedniego zakazu lotów do dziewięciu państw: Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Gruzji, Jordanii, Armenii, Kosowa, Macedonii, Serbii i Stanów Zjednoczonych Ameryki, z wyjątkiem lotnisk w stanach Illinois i Nowy Jork.

Z zakazu wyłączone są kraje Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i strefy Schengen.

Dzisiaj rano w wyniku narady Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego podtrzymano decyzję z nocy, że z poniedziałku na wtorek będą wstrzymane wszystkie loty z Wielkiej Brytanii do Polski. Rozporządzenie sankcjonuje tę decyzję.

CZYTAJ TEŻ: Nowy lockdown: Ozdrowieńcy i zaszczepieni bez kwarantanny

Podobne decyzje jak Polska – zamknięcie lotnisk lub wszystkich dróg, w tym morskich i kolejowych, na 48 godzin lub na kilka dni – podjęło wiele krajów europejskich: Holandia, Belgia, Niemcy, Włochy, Czechy, Bułgaria, kraje nadbałtyckie, Norwegia, Szwecja, Szwajcaria, Hiszpania, Portugalia i Rosja.

W poniedziałek LOT zorganizował dodatkowe loty z Heathrow do Warszawy, a na niektóre rejsy wysłał swoje największe maszyny, dreamlinery (290 miejsc). Celem było ściągnięcie przed obowiązywaniem zakazu jak największej liczby Polaków, mieszkających w Wielkiej Brytanii, którzy chcieli dotrzeć do kraju na święta.

Oprócz LOT-u między Polską i Wielką Brytanią latają Wizz Air, Ryanair, British Airways i easyJet. Łącznie w poniedziałkowej ofercie linii lotniczych było 11 tysięcy miejsc.

Linie Lotnicze
Podróże lotnicze za granicę. Najwięcej latają Amerykanie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Linie Lotnicze
Linie lotnicze chwalą się, że są „eko”, a dwutlenku węgla wytwarzają coraz więcej
Linie Lotnicze
Ryanair kolejny raz wznawia loty do Izraela. Ale jeszcze nie z Polski
Linie Lotnicze
Trzeba poprawić zarządzanie lotami w Europie - twierdzą linie lotnicze
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Linie Lotnicze
Kolejna linia lotnicza oskarżona o greenwashing przegrywa w sądzie