Bardzo dobry rok lotniska we Wrocławiu

W 2019 roku wrocławskie lotnisko obsłużyło ponad 3,5 miliona podróżnych, o prawie 200 tysięcy więcej niż rok wcześniej.

Publikacja: 09.01.2020 15:36

Bardzo dobry rok lotniska we Wrocławiu

Foto: Fot. materiały prasowe

Największy wzrost – 11,4 procent – odnotowali przewoźnicy sieciowi na trasach międzynarodowych – podaje Port Lotniczy Wrocław w komunikacie podsumowującym ubiegły rok. Z ich oferty skorzystało w sumie ponad 800 tysięcy podróżnych.

Najpopularniejszymi pod względem liczby pasażerów okazały się połączenia do Frankfurtu i Monachium obsługiwane przez Lufthansę oraz na główne lotnisko Paryża Air France’u. Dużym powodzeniem cieszyło się również połączenie do Amsterdamu uruchomione w maju przez KLM.

CZYTAJ TEŻ: Lotnisko we Wrocławiu: Nowy rekord już pewny

– To połączenie okazało się strzałem w dziesiątkę, doskonale wpisując się w oczekiwania pasażerów. Mamy bezpośrednie rejsy do największych portów przesiadkowych w Europie, co ułatwia planowanie również dalszych, transkontynentalnych podróży z Wrocławia – mówi prezes Portu Lotniczego Wrocław Dariusz Kuś, cytowany w komunikacie. Kolejne takie połączenie – na lotnislo Oslo-Gardermoen – uruchomi 30 marca Norwegian.

Największy udział w ruchu pasażerskim miały tanie linie lotnicze. Obsłużyły one w ubiegłym roku prawie 2,2 miliona podróżnych, o prawie 3 procent więcej w porównaniu z 2018 rokiem. W ich samolotach zajętych było średnio 90 procent miejsc. Od sezonu letniego 2020 w siatce wrocławskiego lotniska pojawią się trzy nowe połączenia tanich linii: Zaporoże na Ukrainie, Cagliari na Sardynii i Zadar w Chorwacji, a już w lutym do rozkładu wrócą rejsy do Bari w południowych Włoszech.

Na wakacje z biurem podróży wybrały się 542 tysiące podróżnych, o 11,5 procent więcej niż w 2018 roku. – To duży sukces, osiągnięty wbrew obecnym rynkowym trendom – mówi menedżer ds. rozwoju ruchu czarterowego w Porcie Lotniczym Wrocław Michał Kozak. – Złożyło się nań kilka czynników: rosnąca oferta TUI, stabilna oferta Itaki, zwiększenie liczby rejsów i wydłużenie czarterowego sezonu zimowego, bogatsza oferta wycieczek do cieszącej się wielką popularnością Turcji oraz atrakcyjne kierunki egzotyczne, w tym przede wszystkim Zanzibar i Zjednoczone Emiraty Arabskie – wylicza.

ZOBACZ TAKŻE: Chatbot na wrocławskim lotnisku już działa

Wśród najważniejszych wydarzeń minionego roku lotnisko wymienia uruchomienie w marcu chatbota, czyli wirtualnego asystenta podróżnych, debiut „globalnego potentata” KLM-u i otwarcie przezeń połączenia do Amsterdamu oraz obsłużenie w grudniu 20-milionowego pasażera, licząc od otwarcia obecnego terminalu w marcu 2012 roku. Z kolei lipiec okazał się najlepszym miesiącem w historii lotniska z prawie 388 tysiącami obsłużonych pasażerów.

Lotniska
Kraków zyska więcej lotów do Stambułu
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Lotniska
Na lotnisku w Poznaniu stanął paczkomat. „Dbamy o przedmioty nieloty”
Lotniska
Letnie połączenia lotnicze z Gdańska – 70 kierunków w 23 krajach
Lotniska
Lato na lotnisku we Wrocławiu – nowe trasy prowadzą na północ i południe
Lotniska
Pięć nowości w letnim rozkładzie lotów z Katowic. W sumie 106 kierunków