Katowice Airport: Październik z dużymi spadkami

W październiku katowickie lotnisko obsłużyło niewiele ponad 93 tysiące pasażerów – o 266 tysięcy mniej niż w tym samym miesiącu w ubiegłym roku.

Publikacja: 20.11.2020 17:14

Katowice Airport: Październik z dużymi spadkami

Foto: Fot. materiały prasowe

W październiku, czwartym miesiącu obsługi ruchu pasażerskiego w warunkach pandemii, z połączeń regularnych i czarterowych pyrzowickiego lotniska skorzystało 93,1 tysiąca podróżnych – podaje port lotniczy w komunikacie. To o 266 tysięcy, czyli 74,1 procent mniej niż w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku.

Połączenia regularne wybrało 49,5 tysiąca pasażerów, o 166,5 tysiąca, czyli 77,1 procent mniej niż październiku minionego roku. Z kolei z oferty biur podróży z wylotem z Pyrzowic skorzystało 42,9 tysiąca podróżnych – mniej o 96,1 tysiąca (minus 69,2 procent). Odbyło się 1,8 tysiąca startów i lądowań, ich liczba spadła o 1,6 tysiąca (minus 46,4 procent).

Od stycznia do października lotnisko obsłużyło w sumie niecałe 1,4 miliona pasażerów, a więc o prawie 2,9 miliona mniej niż rok wcześniej (spadek o 67,8 procent).

CZYTAJ TEŻ: Katowice Airport: Wakacje gorsze o prawie 900 tysięcy pasażerów

– Kryzys w branży lotniczej trwa i w tym momencie nie ma sygnałów wskazujących na jego rychłe zakończenie. Sytuacja epidemiczna w Europie jest niestabilna, a to będzie miało bezpośredni wpływ na liczbę obsługiwanych podróżnych w najbliższych tygodniach – mówi prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza lotniskiem, Artur Tomasik, cytowany w komunikacie.

– Już październik pokazał, że lotnictwo wchodzi w drugą fazę lockdownu i to po krótkim, bo trwającym zaledwie trzy miesiące okresie wakacyjnym, kiedy to liczba pasażerów zdołała się odbudować do poziomu około 35 procent w porównaniu z okresem od lipca do września 2019 roku. Aktualnie precyzyjne prognozowanie w dłuższym okresie jest trudne. W tym momencie spodziewamy się, że w listopadzie z siatki połączeń Katowice Airport skorzysta nie więcej niż 25 tysięcy podróżnych, podczas gdy w tym samym miesiącu ubiegłego roku było ich ponad 290 tysięcy. Wynik za grudzień i kolejne miesiące jest uzależniony od sytuacji epidemicznej w Europie – wskazuje Tomasik.

ZOBACZ TAKŻE: Katowice: 46 tras w zimowym rozkładzie lotów

W 2019 roku katowickie lotnisko zapisało w statystykach rekordowe 4,8 miliona pasażerów. Przed pandemią GTL prognozowało, że w tym roku linie lotnicze przewiozą z i do Pyrzowic 5,5 miliona pasażerów, obecnie spodziewają się, że będzie ich o około 70 procent mniej niż w zeszłym roku.

Lotniska
Kraków zyska więcej lotów do Stambułu
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Lotniska
Na lotnisku w Poznaniu stanął paczkomat. „Dbamy o przedmioty nieloty”
Lotniska
Letnie połączenia lotnicze z Gdańska – 70 kierunków w 23 krajach
Lotniska
Lato na lotnisku we Wrocławiu – nowe trasy prowadzą na północ i południe
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Lotniska
Pięć nowości w letnim rozkładzie lotów z Katowic. W sumie 106 kierunków