Hampton by Hilton w Gdańsku – hotel z kinem

Post Image
Post Image
Post Image
Post Image
Post Image
Post Image

W samym środku gdańskiej starówki rozpoczął działalność hotel Hampton by Hilton. Dawniej w tym samym budynku mieściło się kino Neptun. Jest to widoczne w wystroju hotelu

Hotel stoi jest przy ulicy Lektykarskiej 4, między  Długą, Kaletniczą i Piwną. Dysponuje 174 pokojami, lobby biznesowym z dwoma salami konferencyjnymi o powierzchni około 40 mkw. każda i siłownią. Powierzchnia czterokondygnacyjnego budynku to ponad 7,5 tys. mkw., z czego 7 tys. mkw. zajmuje część hotelowa, a ok. 600 mkw. część handlowo-usługowa, w której znajdują się m.in. delikatesy, sklep z alkoholem i naleśnikarnia.

W hotelu ma być też wkrótce otwarte kino studyjne.Historia miejsca, w którym zlokalizowany jest hotel, nierozerwalnie związana jest bowiem z kinematografią. Już od 1939 r. działało tu kino Tobis-Palast. Po zakończeniu wojny, od 1953, działalność kina została wznowiona – tym razem pod nazwą Leningrad, a od 1993 r. pod szyldem Neptun. Równolegle działały tu także kino Kameralne i Helikon.

Właścicielem hotelu jest Grupa Capital Park, notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych firma specjalizująca się w inwestowaniu w nieruchomości. – To nie pierwsza realizacja naszej Grupy, w której mamy do czynienia z budynkami o charakterze historycznym czy zabytkowym – mówi członek zarządu i dyrektor inwestycyjny Capital Park Marcin Juszczyk, cytowany w komunikacie swojej firmy. – Historia tych miejsc stanowi dla nas wartość, staramy się nadać im nowe oblicze, jednocześnie szanując przeszłość i integrując ją z nowoczesną tkanką i funkcjami na miarę oczekiwań przyszłych użytkowników. Zdajemy sobie sprawę, że kina studyjne, które działały tu przez wiele lat stanowiły ważne miejsce dla mieszkańców Trójmiasta, stąd dołożyliśmy wszelkich starań, aby zachować ich dziedzictwo.

Jak wyjaśnia dalej Juszczyk, spółka kupiła nieruchomość w 2005 roku. Na początku planowała przerobić ją na biura, jednak po analizach zdecydowała, że lepiej będzie ulokować tu hotel.

Operatorem hotelu została firma VHM Hotel Management, której franczyzy na brand „Hampton by Hilton” udzieliła grupa Hilton Worldwide. Głównym wykonawcą prac była firma Erbud SA a koncepcję architektoniczną przygotowała pracownia AGK Architekci AW. Zarówno wnętrza, jak i funkcje hotelu nawiązują do kinowej tradycji miejsca. Przed rozpoczęciem prac dawne kino zostało utrwalone na fotografiach, aby zachować jak najwięcej jego elementów. W obecnym hotelu ściany ozdobione są przez historyczne zdjęcia z czasów funkcjonowania kin studyjnych. Inwestorowi udało się również ocalić mozaikę autorstwa Anny Fiszer, która pierwotnie znajdowała się na elewacji hotelu od strony ul. Lektykarskiej. Po rozmowach ze społecznikami i konserwatorem zabytków Grupa Capital Park zachowała ją i przekazała Komitetowi Inicjatyw Lokalnych Wrzeszcz, który poszukuje dla niej nowego miejsca w przestrzeni miejskiej.

W holu głównym znalazła się charakterystyczna metalowa brama, która prowadziła do kina. Udało się również odnowić fragment pamiątkowego sgraffita z herbem Gdańska, które zdobiło ścianę kinowego holu, a obecnie jest wyeksponowane w hotelowym lobby. Jego pozostałe części zostały odwzorowane techniką nadruku na szkle i umieszczone obok, by dopełnić całości pamiątkowego elementu. Przy wejściu od ul. Piwnej ustawiono dodatkowo szereg krzeseł, odzyskanych z dawnego kina Kameralnego. Z kolei od strony ul. Długiej na elewacji budynku zawisł odrestaurowany, metalowy szyld dawnego kina z wkomponowanym logo hotelu. Wszystkie prace budowlane i renowacyjne prowadzone były pod nadzorem pomorskiego konserwatora zabytków.

Hotel będzie kontynuować kinematograficzną tradycję tego miejsca. W jego podziemiach powstała kameralna sala na kilkadziesiąt miejsc, w której już w trakcie tego lata zaczną odbywać się pokazy, seanse i wydarzenia nie tylko dla gości hotelowych, ale także dla mieszkańców miasta czy turystów – czytamy w komunikacie.

W latach 2014-2016 Grupa Capital Park zmodernizowała gdańską Galerię Zaspa (dawniej ETC Gdańsk), której budynek ma historię sięgającą lat 20. XX wieku i służył pierwotnie jako hangar lotniczy. Obecnie Capital Park pracuje nad swoją flagową inwestycją – rewitalizacją dawnej fabryki Norblin, Bracia Buch i T. Werner na warszawskiej Woli. Znajdzie się tam 64 tys. mkw. nowej powierzchni, która zostanie przeznaczona na cele biurowe, handlowe, kulturalne, rozrywkowe i gastronomiczne. Sercem tego miejsca ma być Otwarte Muzeum Dawnej Fabryki Norblina, które opowiadać będzie historię tego miejsca, a w jego przestrzeni znajdą się m.in. słynne norblinowskie platery, a także ok. 50 odrestaurowanych maszyn. Projekt zostanie oddany do użytku pod koniec 2020 r.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Orbis żegna Mercure’y z Jeleniej Góry i Karpacza

Orbis podpisał przedwstępną umowę sprzedaży dwóch obiektów – Mercure Jelenia Góra i Mercure Karpacz ...

Przewozy Regionalne z pierwszym zyskiem od lat

Przewozy Regionalne, właściciel marki Polregio, osiągnęły w 2016 roku 51,2 miliona złotych zysku netto; ...

Orbis pozbył się część biznesu

Hotelarska grupa sprzedała za 1,218 mld zł netto swojemu właścicielowi, grupie Accor, całą hotelową ...

Tunezja – znak jakości poprawi naszą markę na rynku turystyki

Restart turystyki w Tunezji opierać się ma na zasadach zrównoważonego rozwoju – zapowiedział tamtejszy ...

TFG: Zakazać działalności 120 biurom podróży

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny postuluje wykreślenie z ewidencji organizatorów turystyki 120 biur podróży. Prawdopodobnie większość ...

Białowieska branża turystyczna przeciw zakazowi wstępu do lasu

Z powodu zagrożenia, które mogą stanowić martwe drzewa obowiązuje zakaz wstępu do lasu w ...