Grecja – jak opodatkować mieszkania w Airbnb

Filip Frydrykiewicz

Jeśli wynajmujesz mieszkanie turystom, ale im nie sprzątasz ani nie zmieniasz pościeli, nie jesteś hotelarzem, nie zapłacisz więc VAT-u – uznały władze Grecji. Płacisz za to inny podatek

Grecka Niezależna Agencja do spraw Przychodu Narodowego (Greece’s Independent Authority for Public Revenue, AADE) wydała okólnik, w którym wyjaśnia zasady rozliczania finansowego wynajmu na krótki okres w ramach ekonomii współdzielenia. Jak informuje portal Greek Travel Pages, jeśli zakwaterowanie nie wiąże się ze świadczeniem usług dodatkowych, typowych dla hoteli, takich jak sprzątanie, opróżnianie koszy na śmieci, zmiana pościeli i ręczników i innych, właściciele obiektów nie muszą odprowadzać od zarobionych pieniędzy VAT-u.

W piśmie zaznaczono, że dostarczenie pościeli nie jest uznawane za usługę dodatkową, podobnie jak elektryczność, sieć wodno-kanalizacyjna czy dostęp do internetu, które opłaca właściciel i tylko udostępnia swoim gościom. Agencja podkreśla jednak, że jeśli w czasie pobytu gość korzysta z serwisu typowego dla hoteli, wynajem będzie obarczony podatkiem w wysokości 13 procent.

Osoby udostępniające lokale w ramach ekonomii dzielenia się muszą natomiast płacić podatek taki sam jak od wynajmu nieruchomości. Grecki Parlament już ratyfikował ustawę, która nakłada obowiązek odprowadzenia go w wysokości od 15 do 45 procent, w zależności od kwoty pozyskanego w ten sposób przychodu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Majorka: Brytyjczycy? Nie mamy już miejsc

Coraz więcej hoteli na Majorce chce ograniczyć sprzedaż oferty na 2018 rok brytyjskim touroperatorom. ...

W Tatrach drugi stopień zagrożenia lawinowego

Wraz ze wzrostem temperatury, pokrywa śnieżna w Tatrach jest coraz luźniej związana z podłożem, ...

Betlej: Touroperatorzy, uczcie się od Zachodu

Miniony rok, obecny i przyszły zapowiadają się jako lata wyjątkowych zysków w turystyce wyjazdowej. ...

Ewa Kubaczyk rzecznikiem PIT

Potwierdziły się nasze informacje, że rzecznikiem Polskiej Izby Turystyki zostanie Ewa Kubaczyk, dotychczasowa redaktor ...

Betlej: Pogoda i agresywna konkurencja szkodzą touroperatorom

Dwa dające się porównać, mimo różnej skali, biura podróży – brytyjski Thomas Cook i ...

Hotelarze z Pomorza: Tarcza nam nie pomoże

Branża hotelarska straciła już pół miliarda złotych, a 90 procent hoteli nie działa. Rządowa ...