Meksyk ureguluje prawo najmu dla turystów?

Pixabay

W Meksyku kilku turystów zmarło w obiektach wynajmowanych przez platformy typu Airbnb, bo lokale nie spełniały wymogów bezpieczeństwa. Tamtejsi hotelarze domagają się więc regulacji najmu krótkoterminowego

Stowarzyszenia hotelarskie w Meksyku uważają, że nadszedł już czas na regulację wakacyjnego wynajmu w ramach portali typu Airbnb – informuje portal Riviera Maya News. Wszystko przez ostatnie przypadki śmierci zagranicznych gości w wynajmowanych lokalach.

W październiku zeszłego roku w mieszkaniu zajmowanym przez gości z Argentyny doszło do wybuchu zbiornika z gazem. W wyniku obrażeń turyści zmarli. Z kolei w marcu amerykańska rodzina zatruła się gazem w apartamencie w Tulum. Zdaniem przedstawicieli Stowarzyszenia Hotelarzy Cancun, Riviera Maya i środkowej oraz południowej części stanu niezbędne jest więc zadbanie o bezpieczeństwo gości.

Roberto Cintrón Gómez, prezes Stowarzyszenia Hotelarzy Cancun i Puerto Morelos, podkreśla, że regulacje nie mają być wymierzone w systemy rezerwacyjne, ale w tych właścicieli obiektów, którzy nie spełniają wymagań platform. Chodzi też o wizerunek regionu.

Jak mówi, wakacyjny wynajem musi być uregulowany także z finansowego punktu widzenia. Jego zdaniem pieniądze, które turyści wydają teraz na noclegi w kwaterach, nie dają bowiem żadnej korzyści mieszkańcom regionów. Cierpią na tym nawet restauracje, bo goście najczęściej przygotowują jedzenie we własnym zakresie w apartamentach.

Gómez opisuje, że problemem są nie właściciele serwisów pośredniczących w rezerwacji noclegów, ale gospodarze obiektów i lokalni politycy, którzy nie chcą zmieniać przepisów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Tylko 30 dni dla Airbnb w Amsterdamie

Już tylko 30, a nie – jak było dotychczas – 60 dni w roku ...

Ryanair: Polacy kupili setki tysięcy biletów

Od czasu wznowienia przez Ryanaira operacji lotniczych w Polsce liczba rezerwacji wzrosła czterokrotnie. Lot ...

Traveldata: Grecja na wakacje tanieje, Egipt drożeje

Niska cena ropy i stabilny kurs złotego do dolara i euro powodują, że ceny ...

Grupa TUI bliska otrzymania pomocy od rządu

Na prawie 2 miliardy euro ma opiewać kredyt gwarantowany przez rząd Niemiec dla Grupy ...

W Paryżu otwarto muzeum Yves’a Saint Laurenta

Muzeum Yves’a Saint Laurenta, poświęcone twórczości tej jednej z najbardziej emblematycznych postaci mody XX ...

LOT wystartuje z Warszawy do Dublina

Od 23 sierpnia polski przewoźnik będzie regularnie latał na trasie Warszawa – Dublin. Rejsy ...