W hotelach przybędzie siedem tysięcy pokojów

Bloomberg

W Warszawie liczba pokojów hotelowych wzrośnie do końca 2019 roku o 1,3 tysiąca. Ale w najbliższych dwóch latach największą, bo przeszło 40-procentową, dynamikę wzrostu branża odnotuje w Trójmieście

W 2019 r. polski rynek hotelowy powiększy się o 7 tysięcy pokojów – obliczył Walter Herz, firma doradcza w sektorze nieruchomości komercyjnych. Najwięcej nowych miejsc pojawi się w Warszawie, gdzie już teraz działa 97 skategoryzowanych hoteli, oferujących 14,6 tys. pokojów – do końca tego roku przeszło 1,3 tys. pokojów.

Wśród uruchamianych hoteli będzie obiekt Vienna House (164 pokoje), Motel One (333), Four Points by Sheraton (192), Moxy (141), Ibis Styles (214) i Puro (120). W stolicy jest miejsce dla nowych obiektów wszystkich kategorii. O ile do niedawna na warszawskim rynku dominowali klienci biznesowi, teraz coraz większe znaczenie mają dla hotelarzy turyści, których przyjeżdża do Warszawy już ponad 10 milionów rocznie.

Sieci przejmują inicjatywę

O 400 pokojów powiększy się baza noclegowa w Krakowie, gdzie według Walter Herz w zeszłym roku liczba turystów wzrosła o 4 procent wobecroku 2017, sięgając 13,5 miliona. W tym roku gości zaczną przyjmować m.in. hotele MGallery by Sofitel z 64 pokojami, Radisson Red z 230 pokojami i hotel Ibis Styles Santorini, który zaoferuje 120 pokojów.

Dwa razy więcej – 800 pokojów – przybędzie w Trójmieście, m.in. w hotelach Deo Plaza (Radisson Blu), Holiday Inn i Radisson Blu Sopot.

Analitycy podkreślają, że coraz większą rolę odgrywają na polskim rynku sieci hotelowe. To one szykują dużą część nowych inwestycji. Według Colliers International w najbliższych latach będzie następować zmiana proporcji między hotelami sieciowymi i niesieciowymi na korzyść tych pierwszych. – Na rynku będą się pojawiać nowe marki już istniejących sieci, a także nieobecne do tej pory w Polsce grupy hotelowe – zapowiada Colliers International.

Koszty przyhamują wzrost

Choć branża hotelowa wciąż przeżywa dobry okres i polski rynek hotelowy pozostaje ciągle bardzo atrakcyjny dla inwestorów, tempo wzrostu rynku już wkrótce będzie prawdopodobnie zwalniać. Problemem jest m.in. coraz większa konkurencja, szczególnie w dużych miastach. Nowym przedsięwzięciom w branży nie sprzyja zwłaszcza szybki wzrost kosztów, w tym mocno drożejące grunty, których w najlepszych lokalizacjach jest coraz mniej i coraz droższe usługi budowlane, zarówno z powodu drożejących materiałów, jak i kosztów zatrudnienia. Dla hotelarzy coraz kłopotliwsze jest też znalezienie wykwalifikowanych pracowników.

Mimo to w najbliższych dwóch latach hoteli będzie przybywać. Według zajmującej się wyceną nieruchomości firmy Emmerson Evaluation między rokiem 2018 a końcem 2020 największego przyrostu pokojów należy się spodziewać w Trójmieście – o ponad 40 procent w stosunku do ich obecnej liczby. – Znaczna część obiektów powstaje na Wyspie Spichrzów, która w związku z trwającą rewitalizacją jest jednym z najintensywniej rozwijających się obszarów Gdańska – stwierdza Dariusz Książak, prezes Emmerson Evaluation. Obecnie hotele na Wyspie Spichrzów oferują ponad tysiąc pokojów, co stanowi prawie jedną piątą wszystkich pokojów hotelowych w Trójmieście.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Betlej: Walka o polskiego turystę będzie się zaostrzać

Coraz częściej międzynarodowym firmom turystycznym nie chodzi o zarabianie na wycieczkach sprzedanych w Polsce, ...

TUI Group: Wszystko idzie zgodnie z planem

Program zimowy sprzedał się w 97 procentach, a oferta letnia rozeszła się już niemal ...

Legendarne nocne życie Miami, czyli luksus w błysku świateł

Niezliczone bary i restauracje, ekskluzywne kluby nocne, unikalne neony i tropikalne palmy w jednym ...

Bidroom wzmacnia zarząd i wymienia prezesa

Platforma hotelowa i internetowa społeczność podróżników Bidroom powiększa swój zarząd o trzech hotelarzy inwestorów. ...

Turystyka rozpędza brytyjską gospodarkę

W czwartym kwartale 2016 roku przychody agencji turystycznych w Wielkiej Brytanii wzrosły o 7,3 ...

Grecos odnowił gwarancję

Biuro podróży Grecos uzyskało gwarancję ubezpieczeniową opiewającą na 70 milionów złotych Gwarancji udzieliło Towarzystwo ...