Jak informuje dziennik „Le Figaro”, cytowany przez Agencję Bloomberga, 2 października władze Paryża uruchomią specjalną stronę internetową, na której osoby chcące wynajmować pokoje, mieszkania i domy przez platformy typu Airbnb będą musiały rejestrować swoje obiekty. Mają na to dwa miesiące. Zarejestrowanym przypisane zostaną specjalne numery.

W ten sposób miasto chce ograniczyć nielegalne udostępnianie zakwaterowania turystom i odzyskać kontrolę nad ewidencją gości. Miasto boryka się bowiem z problemem zbyt małej liczby lokali dla stałych mieszkańców – informuje gazeta, cytując doradcę burmistrza do spraw mieszkaniowych.

Wcześniej, w maju, Paryż wprowadził podatek turystyczny i zwiększył kontrolę nad wynajmem mieszkań, w wyniku czego nałożono na ich właścicieli liczne kary. Ratusz we francuskiej stolicy wziął pod lupę zwłaszcza posiadaczy więcej niż jednej nieruchomości. Zgodnie z nowymi regulacjami mogą oni udostępniać turystom kwaterę na nie więcej niż 120 dni w roku (pod warunkiem, że ma on stałych lokatorów przez minimum 8 miesięcy). Co więcej, lokalu nie można oddać gościom na dłużej niż 90 dni pod rząd. W planach jest zaostrzenie tych przepisów tak, by kwatera nie mogła być wynajmowana gościom na więcej niż 60-90 dni w roku.