Nowe restrykcje ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Ograniczenie w działalności obiektów hotelarskich ma obowiązywać od soboty, 7 listopada, do niedzieli, 29 listopada. Obostrzenia mogą być przedłużone – zastrzegł premier.

Ograniczenia obejmują też między innymi handel i kulturę. W galeriach handlowych będą zamknięte wszystkie sklepy z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, drogerii i usług. Nieczynne mają być kina, teatry, muzea, galerie sztuki.

– Chcemy pomóc przedsiębiorcom, bo to oni się znajdą w trudnej sytuacji, po to, żeby znowu, jak wiosną ratować i uratować jak największą liczbę miejsc pracy – deklarował Morawiecki podczas konferencji prasowej. I zapowiedział, że rząd będzie starał się zaprezentować nowe propozycje pomocowe dla branż najbardziej dotkniętych pandemią. Wymienił w tym kontekście turystkę, hotelarstwo, siłownię i fitness. Dodał, że rzad będzie kontynuował dotychczasowe formy pomocy, jak postojowe, ZUS, pokrywanie części kosztów zgodnie z zasadami obowiązującymi w Unii Europejskiej.

Morawiecki zapowiedział jednocześnie, że jeżeli liczba zakażeń koronawirusem przekroczy 70-75 na 100 tysięcy mieszkańców, kolejnym krokiem będzie wprowadzenie narodowej kwarantanny.