Kongres meksykańskiego stanu Quintana Roo, w którym znajdują się takie ośrodki turystyczne jak Cancun i Cozumel, zdecydował o wprowadzeniu nowego podatku dla turystów z zagranicy – podaje Sekretariat Turystyki lokalnego rządu w informacji prasowej.

Podatek wyniesie 224 peso, co w przeliczeniu daje około 11 dolarów. Turyści mogą go opłacić przed przyjazdem, w momencie przekraczania granicy lub w trakcie pobytu – generalnie należy to zrobić przed podróżą powrotną. W związku z tym Sekretariat Finansów i Planowania wprowadza system Visitax, przez który będzie można płacić podatek. To strona internetowa, na której podróżni wypełnią prosty formularz i uiszczą wymaganą kwotę. Trzeba będzie podać liczbę podróżnych, nazwisko, wiek i numer paszportu, datę wyjazdu i dane potrzebne do realizacji płatności elektronicznej.

CZYTAJ TEŻ: Meksyk: Za dużo turystów. Hotele podzielą się nimi?

Dowód zapłaty trzeba pokazać przy wyjeździe z Meksyku. Jeśli pasażer zapłacił podatek, ale nie uzyskał potwierdzenia, pracownicy lotniska mu w tym pomogą.

Za rodzinę lub grupę można płacić razem, ale w systemie trzeba podać dane każdego uczestnika wyjazdu. Osoby przekraczające granicę Meksyku z Belize drogą lądową otrzymają pełny zwrot wpłaty.

Jak podaje gazeta „The Yucatan Times” podaje w swoim elektronicznym wydaniu, osoby przyjeżdżające do stanu na studia, do pracy lub w celu innym niż turystyczny oraz dzieci poniżej 15 roku życia, będą zwolnione z opłaty.