Jak wyjaśnia WOT w komunikacie prasowym, materiał przeznaczony jest dla pasjonatów historii stolicy, ale przede wszystkim dla turystów krajowych i zagranicznych.

Większość z wybranych obiektów znajduje się w centrum Warszawy lub na Trakcie Królewskim, w projekcie, dzięki swojej oryginalności i ciekawej historii, znalazły się też te położone z dala od centrum.

Celem jest pokazanie możliwości zakwaterowania w Warszawie połączonego z poznawaniem jej historii, architektury i dziedzictwa kulturowego, a także zainspirowanie turystów do przyjazdu do stolicy.

- Do stworzenia tego opracowania skłoniły nas rozmowy z dyrektorami hoteli historycznych w Warszawie i potrzeba wskazania wyróżnika dla części z nich - wyjaśnia prezes WOT Barbara Tutak, cytowana w komunikacie.

Czytaj więcej

Stolica dokłada więcej pieniędzy do budżetu Warszawskiej Organizacji Turystycznej

Duży wkład w przygotowanie materiału mieli właściciele, dyrektorzy i concierge hoteli, którzy opowiadali koordynatorce projektu Katarzynie Siekierzyńskiej historie obiektów i ich związki ze znanymi politykami, aktorami, malarzami i architektami.

- W trakcie spotkań odczuwałam bardzo wyraźnie, że wszystkie wspominane postaci są stałą częścią historii tych miejsc - mówi Siekierzyńska.

Broszura została zilustrowana historycznymi zdjęciami i przedwojennymi pocztówkami udostępnionymi przez Muzeum Warszawy i same hotele, a także zdjęciami współcześnie odrestaurowanych obiektów, aranżacji wnętrz i wyposażenia.

WOT

Do projektu wybrano 18 obiektów, ale jest on otwarty dla kolejnych, które spełnią kryteria wyjątkowości, staranności i dbałości o szczegóły.

WOT liczy na współpracę z między innymi trzema obiektami, których otwarcie planowane jest na ten rok: hotelem w pałacach Branickich i Szaniawskich pod marką Autograph Collection, Flaner Hotel WorldHotels Crafted Collection w dawnej Harendzie i MDM-em.

- Chcemy za pomocą informacji zawartych w publikacji przybliżyć miejsca o wyjątkowej historii, zachęcić do odwiedzenia Warszawy i powrotu do tradycji bywania w warszawskich hotelach, które bez wątpienia nazwać można wizytówką Warszawy - mówi prezes WOT.

Link do broszury dostępny jest tutaj.