Minister zdrowia: Koniec z kwarantanną po przekroczeniu granicy

Od poniedziałku zniknie "kwarantanna graniczna" - zapowiedział dzisiaj podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Publikacja: 24.03.2022 11:53

Adam Niedzielski ogłosił zniesienie "kwarantanny granicznej"

Adam Niedzielski ogłosił zniesienie "kwarantanny granicznej"

Foto: Ministerstwo Zdrowia

Niedzielski zapowiedział zniesienie wielu ograniczeń antycovidowych. Od 28 marca ma zniknąć obowiązek zakrywania nosa i ust, z wyjątkiem wizyt w placówkach leczniczych.

Ministerstwo Zdrowia

- Zniesiona zostanie także izolacja domowa, kwarantanna dla współdomowników i kwarantanna graniczna – mówił minister.

Poluzowanie zasad mających hamować rozprzestrzenianie się koronawirusa uzasadnił tendencjom z ostatnich tygodni dotyczących nowych zakażeń w szkołach po feriach zimowych i w kontekście napływu dużej liczby uchodźców, wśród których „zakażenia mogą częściej występować”.

Jak widać te dwa zjawiska nie spowodowały odwrócenia spadku zakażeń.

- Wręcz przeciwnie, od kilku dni obserwujemy znowu przyspieszenie spadek liczby zakażeń – wyjaśniał Niedzielski. Dodał, że resort analizuje też rozwój epidemii na świecie.

Zarówno sytuacja międzynarodowa, jak i perspektywy i prognozy, jakimi dysponujemy są pozytywne, przewidujemy więc, że do końca kwietnia będziemy mieli zdecydowaną redukcję zarówno zakażeń, jak i hospitalizacji – mówił.

Wprawdzie Niedzielski nie rozwinął wątku zniesienia "kwarantanny granicznej", ale można się spodziewać, że wraz z kwarantanną zniknie też testowanie podróżnych na granicach. Testy dla podróżujących z krajów spoza strefy Schengen mają jeszcze obecnie - do poniedziałku, 28 marca - pomóc właśnie bowiem w ominięciu obowiązkowej kwarantanny.Konieczność wykonywania testów przez gości z zagranicy i własnych obywateli wracających z wypoczynku za granicą hamuje ruch turystyczny - wskazuje od tygodni branża turystyczna.

Należy się spodziewać, że szczegóły rozwiązań poznamy w kolejnym rozporządzeniu rzędu, które powinno być opublikowane do północy w niedzielę, 27 marca.

Czytaj więcej

PIT do premiera: Zwolnić wracających z wypoczynku Polaków z testów

W czwartek zanotowano 8994 nowe zakażenia, o 26 procent mniej niż tydzień wcześniej.

Biura Podróży
LOT proponuje: Leć na wakacje nad polskie morze samolotem. Mamy dla ciebie pakiet
Popularne Trendy
Teneryfa będzie mieć nową „stolicę turystyczną”. Miliony euro na promocję
Biura Podróży
Rainbow: Jesteśmy królami egzotyki. W nowym sezonie mamy cztery nowe kierunki
Biura Podróży
Traveldata: Ceny wakacji przyspieszają ruch w górę. Decyduje droga ropa
Biura Podróży
Rainbow: Więcej Turcji, więcej luksusu, mniej pośpiechu