Loty balonem nad Luksorem to popularna wycieczka, z której chętnie korzystają zagraniczni turyści. Z powietrza można zobaczyć pozostałości po starożytnych budowlach i podziwiać panoramę miasta i jego okolic. Teraz odwiedzający nie będą mogli już zwiedzać stolicy faraonów w ten sposób, przynajmniej przez jakiś czas. Po wypadku, w którym zderzyły się dwa balony, władze miasta zakazały organizowania lotów.

Z informacji Urzędu Lotnictwa Cywilnego, na które powołuje się gazeta Täglicher Anzeiger w swoim elektronicznym wydaniu, wynika, że balon po zderzeniu z drugim spadł z wysokości 60 metrów, a dwóch z 28 pasażerów zostało lekko rannych. W tym czasie nie było dużych porywów wiatru, raczej został on określony mianem umiarkowanego.

Czytaj więcej

Turyści mogą ponownie podziwiać Aleję Sfinksów w Luksorze. Wielkie otwarcie

Na miejsce katastrofy przyjechali śledczy, którzy badają jej przyczyny. Do momentu wyjaśnienia loty balonami wycieczkowymi zostały zwieszone.

Do innej, poważniejszej w skutkach katastrofy doszło natomiast w 2013 roku - wówczas balon eksplodował w pobliżu Luksoru, a w wyniku wypadku zginęło 19 turystów. Przyczyną był wyciek gazu z palnika. W 2018 roku wydarzył się kolejny wypadek, w którym zmarła jedna osoba.