Droga ciągnie się 2,7 kilometra. Czwartkowa ceremonia obejmowała inscenizację obchodów starożytnego święta obfitości Opet, poświęconego trzem bogom: Amonowi-Re, Mut i Chonsu. Odbywało się ono w czasach Nowego Królestwa.

Czytaj więcej

Egipt: Za rok otwarcie Wielkiego Muzeum Egipskiego i świętowanie Tutanchamona

W czasie otwarcia prezydent Abd el-Fatah as-Sisi przeszedł na czele procesji rydwanów i ponad 400 osób ubranych w stroje z czasów faraonów - relacjonuje Reuters.

Droga, która liczy 3,4 tysiąca lat znana jest także pod nazwą Droga Ramzesa lub Droga Bogów. Wzdłuż niej znajdują się setki sfinksów, które do ich odkrycia w 1949 roku przysypane były piaskiem. Od 2017 roku trwała jej – kolejna już - renowacja.

Jak wyjaśnił w rozmowie z CBS News Mustafa Al-Saghir, dotąd udało się odkopać 309 rzeźb (najstarsza z czasów faraona Tutanchamona), ale ta liczba może się zwiększyć ponieważ prace archeologiczne w Alei Sfinksów są wciąż prowadzone.

Rozwój turystyki kulturowej to jeden z elementów strategii Ministerstwa Turystyki i Dziedzictwa Starożytności Egiptu. Obejmuje odbudowę, restaurację i udostępnienie zabytków, co ma przyciągnąć do kraju jeszcze więcej gości. W ramach tych działań powstało Wielkie Muzeum Egipskie w Gizie.

Czytaj więcej

Sylwester z biurem podróży. Prawie co czwarty klient wybiera Egipt

W kwietniu odbyło się inne wielkie wydarzenie – 22 antyczne mumie z Luksoru i położonej nieopodal Doliny Królów zostały przeniesione w uroczystej paradzie z Muzeum Kairskiego do Narodowego Muzeum Cywilizacji Egipskiej.

Kraj liczy, że takie skarby przyciągną odwiedzających, bo turystyka jest jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki Egiptu. W związku z pandemią branża poniosła olbrzymie straty – w zeszłym roku przychody spadły do 4 miliardów dolarów z 13 miliardów zanotowanych w 2019 roku.

AFP

AFP

AFP

AFP

AFP

AFP

AFP