Jak pisze CNN w swoim dziale Travel (podróże), po prawie trzech latach zakłóceń i komplikacji w podróżowaniu wiele krajów zniosło większość ograniczeń związanych z pandemią. Ludzie ponownie chętnie podróżują po świecie, daje o sobie znać skumulowany popyt.

Według Światowej Organizacji Turystyki ONZ do końca 2022 r. ruch turystów osiągnie 65 procent poziomu sprzed pandemii, a niektóre regiony i miejsca osiągnęły już poziom 80-90 procent odwiedzin z 2019 roku. Eksperci są ostrożnymi optymistami, jeśli chodzi o dalsze ożywienie podróży.

Redakcja wymienia 23 pomysły na cele podróży 2023 roku. Na pierwszym miejscu stawia Polskę. „Moglibyśmy wymienić nowe otwarcia w Polsce, takie jak otwarcie w sierpniu Hotelu Verte, nowego obiektu sieci Autograph Collection w Warszawie, który otworzył swoje pozłacane drzwi (mieści się w ogromnym barokowym pałacu). Ale prawdziwym powodem, dla którego powinieneś odwiedzić Polskę w 2023 roku, nie jest szansa na pobyt w miejscu odpowiednim dla rodziny królewskiej, lecz zademonstrowanie solidarności z krajem, który z kolei okazał solidarność narodowi ukraińskiemu” - uzasadniają dziennikarze.

Jak wyjaśniają Polska, jako kraj graniczący z krajem najechanym (w tekście na pada słowo Rosja) przyjęła więcej ukraińskich uchodźców niż którekolwiek inne państwo. Przy tym jej sama turystyka ucierpiała, bo spadłą liczba gości z zagranicy (teraz znowu wracają – dodaje CNN). To pokazuje w jak trudnej sytuacji znalazła się tutejsza branża turystyczna.

„Niezależnie od tego, czy masz ochotę na warszawski pałac (sic!), wypad do miasta takiego jak Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Poznań - setki kilometrów od granicy z Ukrainą - czy też uciec od tego wszystkiego do lasów, nad jeziora lub do wsi w górach - teraz masz szansę zrobić coś dobrego, biorąc urlop” - czytamy w uzasadnieniu.

Drugie miejsce CNN przyznało Australii Zachodniej. Punktem wyjścia jest wyjątkowe wydarzenie - otóż 20 kwietnia 2023 roku nad północno-zachodnim krańcem Australii będzie widoczne całkowite zaćmienie Słońca. Wprawdzie potrwa ono około minuty, ale miasto Exmouth i półwysep Ningaloo, na którym się znajduje, przygotowują się na nie od ponad roku. Nie zabraknie plenerowych platform widokowych, na których widzowie będą mogli oglądać zjawisko astronomiczne, występów muzycznych, zajęć edukacyjnych z astronomii i trzydniowego Festiwalu Ciemnego Nieba.

"Ale stan Zachodnia Australia oferuje znacznie więcej niż jakieś 60 sekund cudów. Obejmując jedną trzecią całego kontynentu Australii, rozciąga się od tętniącej życiem, rozwijającej się stolicy stanu Perth, przez pustynie, w tym Wielką Wiktorię i Wielką Piaszczyste, po kraj winiarski Margaret River, dramatyczne klify Kimberley i pokryte kuokką Wyspa Rottnest" - pisze Lilith Marcus.

Trzecie miejsce w rankingu zajął Liverpool. Angielskie miasto portowe, najbardziej znane na całym świecie jako miejsce narodzin The Beatles, w maju będzie gospodarzem Eurowizji 2023, muzycznego wydarzenia, które przyciąga tysiące fanów z całego kontynentu. "To szansa dla miasta, aby zmazać hańbę pozbawienia się statusu światowego dziedzictwa UNESCO w 2021 roku".

Poza tym Anglia obchodzi Rok Wybrzeża w 2023 roku - wzdłuż wybrzeży odbywają się festiwale jedzenia i sprzątanie plaż. Tymczasem zaledwie pół godziny jazdy pociągiem od centrum Liverpoolu, na Crosby Beach można zobaczyć ustawione tam na stałe rzeźby Antony'ego Gormleya „Another Place”. To 100 żeliwnych figur zwróconych w stronę morza.

Cały ranking CNN miejsc, które warto zobaczyć w 2023 roku

Polska

Zachodnia Australia

Liverpool, Wielka Brytania

Charleston, Południowa Carolina, USA

Wilno, Litwa

Fidżi, Południowy Pacyfik

Manaus, Brazylia

Saloniki, Grecja

Rwanda

Göteborg, Szwecja

Ras al-Chajma, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Laos

Gruyères, Szwajcaria

Minneapolis, Minnesota, USA

Bogota, Kolumbia

Dolina Mustang, Nepal

Tanzania

Kair, Egipt

Naoshima, Japonia

Belize

Oaxaca, Meksyk

Ottawa, Kanada

Uganda