Europejska Komisja Podróży (ETC) opublikowała raport zatytułowany: „Odkrywanie postaw i oczekiwań konsumentów w zakresie podróży w celu ożywienia turystyki”. To druga część dwuetapowego badania - pierwsza została przeprowadzona przed sezonem Lato 2022, w kolejnej badacze skupili się na doświadczeniach po lecie i na krótko- i długoterminowych planach związanych z wyjazdami. Na potrzeby raportu przeprowadzili pogłębione wywiady z konsumentami z Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Wielkiej Brytanii oraz z rynków dalekich, jak Australia i Stany Zjednoczone, rozmawiali też z ekspertami branży turystycznej.

Czytaj więcej

Rada Europejska: Nie ma powodu ograniczać podróży ze względu na covid

94 procent ankietowanych jest zadowolonych lub bardzo zadowolonych z wakacji w Europie latem 2022 tego roku - czytamy w podsumowaniu ETC. 54 procent przyznaje, że odczuło brak personelu, ale tylko nieliczni mówią, że wpłynęło to na ich zaufanie do dostawców usług turystycznych. Większość rozumie problemy, z jakimi boryka się branża turystyczna po pandemii.

91 procent, pozytywnie postrzega Europę jako cel podróży. Ankietowani doceniają różnorodność kulturową regionu, walory turystyczne oraz bliskość geograficzną. Wielu obawia się jednak wojny w Ukrainie, a prawie dwie osoby na pięć twierdzą, że będą unikać krajów sąsiadujących ze strefą konfliktu. Tylko 7 procent deklaruje, że powstrzyma się od podróżowania do Europy Wschodniej. Wśród kierunków najczęściej wymienianych jako potencjalny cel wyjazdu znalazły się Niemcy, Portugalia, Francja, Grecja i Włochy. W dalszej kolejności wymieniane są Niderlandy, Hiszpania, Dania, Belgia, Szwecja i Szwajcaria.

Większość turystów w minione wakacje nie bała się zarażenia covidem, ale pandemia nadal jest wymieniana jako problem przez 22 procent respondentów planujących wyjazdy. Ankietowani chcieliby, aby niektóre nawyki z nią związane były w przyszłości utrzymane, chodzi o przestrzeganie większej higieny i zachowanie dystansu społecznego. Dla podróżnych w dalszym ciągu atrakcyjne będą też oferty, które pozwalają anulować rezerwację w ostatniej chwili, odzyskać pieniądze lub wprowadzać zmiany w rezerwacji.

Czytaj więcej

Najtańsze miasta na city break w 2023 roku? Magazyn podróżników ułożył ranking

Prawie trzech na czterech respondentów spodziewa się, że inflacja wpłynie na ich przyszłe podróże.

ETC przewiduje, że ludzie będą dokładniej analizować oferty, skracać długość pobytu, wyjeżdżać poza sezonem i dokładniej planować priorytety w budżetach na wyjazd. Także w miejscu docelowym mogą zmniejszyć swoje wydatki, np. na jedzenie poza miejscem zakwaterowania.

Eksperci podkreślają też, że przeciwdziałanie zmianom klimatycznym jest kluczowym wyzwaniem dla sektora turystycznego. Nie jest to kwestia, którą można rozwiązać z dnia na dzień, ale wśród działań, które mogą w tym pomóc, wymieniane są poprawa połączeń transportu lądowego i programy kompensacji emisji. Ankietowani są także otwarci na inicjatywy ekologiczne, co potwierdza zainteresowanie formami podróżowania mniej szkodliwymi dla środowiska.