Val-Bal to nowe przedsięwzięcie turystyczne, które zakłada bliższą współpracę regionu Walencji i Balearów. Jego powstanie ogłosili prezydenci obu prowincji Ximo Puig i Francina Armengol, podczas zamknięcia drugiego dwustronnego szczytu - pisze hiszpański portal Hosteltur.

Czytaj więcej

Podróże do Hiszpanii nadal w maseczkach. Linie lotnicze: „To szkodzi turystyce”

Współpraca zakłada zniżki na przejazdy między tymi regionami, co ma zachęcić gości do przyjazdu także poza sezonem wakacyjnym. W sumie potencjał tak powstałego rynku oceniany jest na 23 miliony gości rocznie.

Porozumienie zakłada też wspólne wystąpienie do rządu o pieniądze na szkolenia dla firm turystycznych i pracowników ze wspólnot autonomicznych, które umożliwią utrzymanie rejestracji pracy nieciągłej poza sezonem, a także bliższą współpracę i lepsze zarządzanie wspólną śródziemnomorskim połączeniem turystycznym.

W ramach programu Val-Bal powstanie platforma z ofertą obu kierunków turystycznych, na której będzie można znaleźć propozycje zakwaterowania, atrakcji na miejscu oraz transportu lotniczego i morskiego. Platformę i jej promocję sfinansują lokalne władze z publicznych pieniędzy, ale firmy, które będą się tam chciały zaprezentować, będą musiały przyznać klientom 15 procent zniżki od ceny rynkowej.

Czytaj więcej

Hiszpania podliczyła turystów. Najwięcej zarobiła na Brytyjczykach