Nieoficjalnie: Sławomir Nitras kandydatem na ministra sportu i turystyki

Poseł i szef Platformy Obywatelskiej w Zachodniopomorskiem Sławomir Nitras wymieniany jest w kuluarach Sejmu, jako kandydat szykującej się do objęcia rządów opozycji na ministra sportu i turystyki. Bezpośrednio turystyka miałaby przypaść politykowi Trzeciej Drogi.

Publikacja: 17.11.2023 08:50

Sławomir Nitras

Sławomir Nitras

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Trwają rozmowy koalicjantów z obecnej opozycji, przygotowujące większość sejmową do przejęcia władzy. Znane są już niektóre nazwiska polityków, którzy zasiądą w rządzie. Chodzi o kandydatów na premiera, Donalda Tuska (Platforma Obywatelska), i wicepremierów - Władysława Kosiniaka-Kamysza (Polskie Stronnictwo Ludowe) i Krzysztofa Gawkowskiego (Lewica).

Ministerstwo Sportu i Turystyki dla polityka Platformy Obywatelskiej

Chociaż rozmowy o podziale i obsadzie poszczególnych ministerstw jeszcze trwają, Donald Tusk zapewnił wczoraj dziennikarzy, że jeśli otrzyma misję tworzenia rządu, od razu będzie gotowy przedstawić skład gabinetu.

Czytaj więcej

Gut-Mostowy: Polska atrakcyjna dla turystów, bo konkurencyjna cenowo i bezpieczna

Koalicjanci uzgodnili, że podobnie jak w rządzie, w kierownictwie każdego z resortów znajdą się przedstawiciele każdej z głównych sił koalicji – Platformy Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy. To oznacza, że jeśli na czele danego ministerstwa stanie polityk Platformy, jego dwoma zastępcami zostaną osoby desygnowane przez pozostałych koalicjantów.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Koalicja Obywatelska postawi swoich ludzi na czele takich ministerstw jak Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tej sile ma też przypaść kierowanie Ministerstwem Sportu i Turystyki. Jako kandydata na szefa tego resortu wymienia się popularnego polityka Platformy Obywatelskiej, szefa PO na Pomorzu Zachodnim, Sławomira Nitrasa.

Nitras jest doświadczonym parlamentarzystą, zasiadał w Sejmie V, VI i VIII kadencji, był też eurodeputowanym (2019-2014). W ostatnich wyborach uzyskał bardzo wysokie poparcie ponad 90 tysięcy wyborców.

Rzadziej w kuluarach wymienia się jako kandydatkę na ministra sportu i turystyki posłankę Małgorzatę Niemczyk. Polityczkę, a wcześniej czynną sportowczynię, siatkarkę, reprezentantkę Polski i członkinię zespołu mistrzów Europy w piłce siatkowej kobiet z 2003 roku. Zasiadającą w Sejmie VII, VIII, IX i obecnej X kadencji, która w ostatnich wyborach zebrała prawie 21 tysięcy głosów.

Piotr Górnikiewicz - z Tarnowa do parlamentu

Zgodnie z ustaloną zasadą, przynajmniej jeden jego zastępca będzie człowiekiem z rozdania Trzeciej Drogi, a jeden z Lewicy. Według naszych informacji wiceministrem odpowiedzialnym za turystykę ma być kandydat Trzeciej Drogi, a konkretnie Polski 2050, czyli partii Szymona Hołowni.

W tym kontekście wymienia się nazwisko Piotra Górnikiewicza, przedsiębiorcy (właściciel drukarni i firmy reklamowej) i samorządowca (radny) z Tarnowa. Sam Górnikiewicz jednak nie potwierdza takiej propozycji. - Jeszcze nie rozmawialiśmy o tym na naszym klubie - mówi. Przyznaje zarazem, że gdyby dostał taką propozycję, byłby nią zainteresowany, bo sport i turystyka są mu bardzo bliskie.

Piotr Górnikiewicz został posłem z listy Trzeciej Drogi, uzyskał 5180 głosów

Piotr Górnikiewicz został posłem z listy Trzeciej Drogi, uzyskał 5180 głosów

Archiwum Piotra Górnikiewicza

Jak czytamy w Wikipedii, Górnikiewicz ukończył zarządzanie przedsiębiorstwem w Małopolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej w Tarnowie. Prowadzi własną firmę reklamową. Był w latach 2012–2016 prezesem żeńskiej drużyny siatkówki UKS Jedynka Tarnów. Był też członkiem zarządu Stowarzyszenia Pro Tarnów.

W wyborach w 2014 z listy koalicji SLD Lewica Razem uzyskał mandat radnego Tarnowa. Startował też w wyborach do Sejmu na pierwszym miejscu listy koalicji Zjednoczona Lewica, która nie przekroczyła wtedy wyborczego progu. W 2018 wszedł w skład rady miejskiej kolejnej kadencji, kandydując już z ramienia lokalnego komitetu.

Dołączył później do Polski 2050 Szymona Hołowni. W październiku zdobył mandat posła, startując w wyborach do Sejmu z drugiego miejsca na liście Trzeciej Drogi i zdobywając 5180 głosów.

Czytaj więcej

Andrzej Gut-Mostowy z mandatem posła. Inni „turystyczni” kandydaci przepadli

Miłośnik i sponsor wydarzeń sportowych

Jako radny Górnikiewicz przewodniczył komisji sportu, rekreacji i turystyki, a zasiadał też w komisjach: rozwoju miasta i spraw komunalnych, rewizyjnej, skarg, wniosków i petycji.

W 2013 roku został wybrany głosami czytelników Człowiekiem Roku 2013 w plebiscycie „Gazety Krakowskiej”.

Jak czytamy na stronie internetowej Radia Kraków, Górnikiewicz jest „inicjatorem i sponsorem wielu wydarzeń sportowych”, „prywatnie w związku, ojciec córki Malwiny oraz syna Marcela”.

Rząd Donalda Tuska będzie mógł powstać dopiero po niepowodzeniu misji tworzenia gabinetu, jaką od prezydenta Andrzeja Dudy uzyskał Mateusz Morawiecki. Szacuje się, że jeśli zostaną wykorzystane wszystkie formalne terminy, a Morawiecki nie zbierze – na co się zanosi, ze względu na arytmetykę podziału mandatów w Sejmie – większości w parlamencie, nastąpi to nie wcześniej niż w połowie grudnia.

Trwają rozmowy koalicjantów z obecnej opozycji, przygotowujące większość sejmową do przejęcia władzy. Znane są już niektóre nazwiska polityków, którzy zasiądą w rządzie. Chodzi o kandydatów na premiera, Donalda Tuska (Platforma Obywatelska), i wicepremierów - Władysława Kosiniaka-Kamysza (Polskie Stronnictwo Ludowe) i Krzysztofa Gawkowskiego (Lewica).

Ministerstwo Sportu i Turystyki dla polityka Platformy Obywatelskiej

Pozostało 92% artykułu
Nowe Trendy
Niemieccy hotelarze z wyspy Uznam proszą rząd o pomoc. Boją się Polaków
Nowe Trendy
Bon turystyczny po grecku. Rząd dopłaci do wakacji wylosowanym mieszkańcom
Nowe Trendy
Czy Unia Europejska będzie miała po wyborach komisarza do spraw turystyki?
Nowe Trendy
Nad greckimi plażami pojawiły się drony. Za co władze będą wlepiać kary?
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Nowe Trendy
Majorka: Turyści, nie chcemy was!
Nowe Trendy
Izrael dofinansuje inwestycje służące turystyce. Na razie goście omijają ten kraj