Andrzej Gut-Mostowy z mandatem posła. Inni „turystyczni” kandydaci przepadli

Andrzej Gut-Mostowy, poseł, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, przedsiębiorca turystyczny i polityk Zjednoczonej Prawicy, uzyskał w niedzielnych wyborach silne poparcie mieszkańców Małopolski. Zasiądzie ponownie w Sejmie.

Publikacja: 17.10.2023 13:18

Andrzej Gut-Mostowy został sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju w styczniu 2020 roku, od tamteg

Andrzej Gut-Mostowy został sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju w styczniu 2020 roku, od tamtego czasu odpowiada w rządzie za turystykę

Foto: Ministerstwo Sportu i Turystyki

Andrzej Gut-Mostowy uzyskał w wyborach parlamentarnych 15 października 16 647 głosów. Dało mu to szóste miejsce na liście komitetu wyborczego PiS w Małopolsce. Jest to tak zwane miejsce biorące, przypadnie mu więc mandat posła na Sejm X kadencji. W Sejmie zasiądzie już piąty raz w swojej karierze.

Czytaj rozmowę podsumowującą kadencję Andrzeja Guta-Mostowego

Piąta kadencja

Andrzej Gut-Mostowy to doświadczony polityk (wcześniej był posłem z list Platformy Obywatelskiej i Porozumienia Jarosława Gowina, obecnie w stowarzyszeniu OdNowa) i przedsiębiorca turystyczny (przed objęciem stanowiska w ministerstwie był współwłaścicielem hotelu Sabała, restauracji i wyciągów w Zakopanem). Zasiadał już w Sejmie V, VI, VII (w latach 2005–2015) i IX kadencji (od 2019). Od 2020 roku jest wiceministrem w resortach odpowiedzialnych za turystykę, gdzie zajmuje się polityką turystyczną i polską marką turystyczną.

W ostatnią niedzielę uzyskał 16 647 głosów, o ponad cztery tysiące więcej niż w poprzednich wyborach, kiedy poparło go 12 437 osób. Liderem listy PiS w Małopolsce był wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, który zebrał poparcie 29 882 mieszkańców regionu, ale najwięcej głosów dostał drugi z tej listy, poseł Arkadiusz Mularczyk - 62 758.

Czytaj więcej

Gut-Mostowy: Polska atrakcyjna dla turystów, bo konkurencyjna cenowo i bezpieczna

- Niezależnie od tego, czy w rządzie, czy w opozycji, na pewno sednem mojej działalności publicznej będzie praca na rzecz turystyki. Zamierzam służyć całemu środowisku turystycznemu swoją wiedzą i doświadczeniem. Jestem do jego dyspozycji – deklaruje Andrzej Gut-Mostowy w rozmowie z serwisem Turystyka.rp.pl. A w mediach społecznościowych dodaje: „bardzo dziękuję za Państwa głosy, wsparcie i zaufanie. Dziękuję za wszystkie spotkania i rozmowy. Tak jak obiecałem nadal będę pracował dla Was, dla regionu i dla Polski”.

Inni kandydaci przepadli

Mniej szczęścia w wyborach mieli inni kandydaci związani z branżą turystyczną, żaden nie dostał się do parlamentu.

Prezeska Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej i zarazem zastępczyni dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego Izabela Stelmańska, startująca z listy komitetu wyborczego Trzecia Droga w Warszawie, uzyskała 4563 głosów.

Dyrektorka biura Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Dorota Zbińkowska, walcząca o poparcie mieszkańców powiatów podwarszawskich na liście Koalicji Obywatelskiej, zebrała 1746 głosów.

Nieco więcej, bo 1787 osób zagłosowało na dyrektora biura Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, związanego z Platformą Obywatelską, Piotra Mielca. Mielec, były radny Opola, starał się o głosy w rodzinnym mieście.

Alina Dybaś-Grabowska, prezeska zrzeszającej przedsiębiorców turystycznych Turystycznej Organizacji Otwartej uzyskała w Warszawie 111 głosów. O mandat zabiegała z numerem 36 na liście Bezpartyjnych Samorządowców.

Andrzej Gut-Mostowy uzyskał w wyborach parlamentarnych 15 października 16 647 głosów. Dało mu to szóste miejsce na liście komitetu wyborczego PiS w Małopolsce. Jest to tak zwane miejsce biorące, przypadnie mu więc mandat posła na Sejm X kadencji. W Sejmie zasiądzie już piąty raz w swojej karierze.

Czytaj rozmowę podsumowującą kadencję Andrzeja Guta-Mostowego

Pozostało 88% artykułu
Popularne Trendy
Turystyczne Oskary. "Dodają skrzydeł, promują i zobowiązują do trzymania poziomu"
Popularne Trendy
Branża turystyczna ma zadania dla nowego rządu. "Przydałby się bon turystyczny"
Popularne Trendy
Turystyczny Oskar 2023 dla Bieszczadzkich Drezyn Rowerowych
Popularne Trendy
Ruszyły targi turystyczne TT Warsaw. Krajem partnerskim Rumunia
Popularne Trendy
Niemców ciągnie do Polski. „Trzy miliony to dobry wynik”
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości