Andrzej Gut-Mostowy z mandatem posła. Inni „turystyczni” kandydaci przepadli

Andrzej Gut-Mostowy, poseł, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, przedsiębiorca turystyczny i polityk Zjednoczonej Prawicy, uzyskał w niedzielnych wyborach silne poparcie mieszkańców Małopolski. Zasiądzie ponownie w Sejmie.

Publikacja: 17.10.2023 13:18

Andrzej Gut-Mostowy został sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju w styczniu 2020 roku, od tamteg

Andrzej Gut-Mostowy został sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju w styczniu 2020 roku, od tamtego czasu odpowiada w rządzie za turystykę

Foto: Ministerstwo Sportu i Turystyki

Andrzej Gut-Mostowy uzyskał w wyborach parlamentarnych 15 października 16 647 głosów. Dało mu to szóste miejsce na liście komitetu wyborczego PiS w Małopolsce. Jest to tak zwane miejsce biorące, przypadnie mu więc mandat posła na Sejm X kadencji. W Sejmie zasiądzie już piąty raz w swojej karierze.

Czytaj rozmowę podsumowującą kadencję Andrzeja Guta-Mostowego

Piąta kadencja

Andrzej Gut-Mostowy to doświadczony polityk (wcześniej był posłem z list Platformy Obywatelskiej i Porozumienia Jarosława Gowina, obecnie w stowarzyszeniu OdNowa) i przedsiębiorca turystyczny (przed objęciem stanowiska w ministerstwie był współwłaścicielem hotelu Sabała, restauracji i wyciągów w Zakopanem). Zasiadał już w Sejmie V, VI, VII (w latach 2005–2015) i IX kadencji (od 2019). Od 2020 roku jest wiceministrem w resortach odpowiedzialnych za turystykę, gdzie zajmuje się polityką turystyczną i polską marką turystyczną.

W ostatnią niedzielę uzyskał 16 647 głosów, o ponad cztery tysiące więcej niż w poprzednich wyborach, kiedy poparło go 12 437 osób. Liderem listy PiS w Małopolsce był wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, który zebrał poparcie 29 882 mieszkańców regionu, ale najwięcej głosów dostał drugi z tej listy, poseł Arkadiusz Mularczyk - 62 758.

Czytaj więcej

Gut-Mostowy: Polska atrakcyjna dla turystów, bo konkurencyjna cenowo i bezpieczna

- Niezależnie od tego, czy w rządzie, czy w opozycji, na pewno sednem mojej działalności publicznej będzie praca na rzecz turystyki. Zamierzam służyć całemu środowisku turystycznemu swoją wiedzą i doświadczeniem. Jestem do jego dyspozycji – deklaruje Andrzej Gut-Mostowy w rozmowie z serwisem Turystyka.rp.pl. A w mediach społecznościowych dodaje: „bardzo dziękuję za Państwa głosy, wsparcie i zaufanie. Dziękuję za wszystkie spotkania i rozmowy. Tak jak obiecałem nadal będę pracował dla Was, dla regionu i dla Polski”.

Inni kandydaci przepadli

Mniej szczęścia w wyborach mieli inni kandydaci związani z branżą turystyczną, żaden nie dostał się do parlamentu.

Prezeska Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej i zarazem zastępczyni dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego Izabela Stelmańska, startująca z listy komitetu wyborczego Trzecia Droga w Warszawie, uzyskała 4563 głosów.

Dyrektorka biura Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Dorota Zbińkowska, walcząca o poparcie mieszkańców powiatów podwarszawskich na liście Koalicji Obywatelskiej, zebrała 1746 głosów.

Nieco więcej, bo 1787 osób zagłosowało na dyrektora biura Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, związanego z Platformą Obywatelską, Piotra Mielca. Mielec, były radny Opola, starał się o głosy w rodzinnym mieście.

Alina Dybaś-Grabowska, prezeska zrzeszającej przedsiębiorców turystycznych Turystycznej Organizacji Otwartej uzyskała w Warszawie 111 głosów. O mandat zabiegała z numerem 36 na liście Bezpartyjnych Samorządowców.

Andrzej Gut-Mostowy uzyskał w wyborach parlamentarnych 15 października 16 647 głosów. Dało mu to szóste miejsce na liście komitetu wyborczego PiS w Małopolsce. Jest to tak zwane miejsce biorące, przypadnie mu więc mandat posła na Sejm X kadencji. W Sejmie zasiądzie już piąty raz w swojej karierze.

Czytaj rozmowę podsumowującą kadencję Andrzeja Guta-Mostowego

Pozostało 88% artykułu
Popularne Trendy
Turystyka daje Niemcom 9 procent PKB. "Politycy ją doceniają, ale mało dla niej robią"
Popularne Trendy
Do Hiszpanii przyjedzie 90 milionów turystów. "Ten motor napędzi gospodarkę"
Popularne Trendy
Badanie: Większość Polaków oszczędza, by wyjechać na wakacje
Popularne Trendy
Na Santorynie „rzeczywiście bywa tłoczono”. „Ale to można wyregulować limitami”
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Popularne Trendy
Nie przybywa turystów w Egipcie. "Przez wojnę na Ukrainie"
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą