21 i 22 października w Brukseli odbędzie się spotkanie przywódców unijnych. Jednym z głównych punktów obrad ma być dalsze poluzowanie zasad podróżowania. Chodzi nie tylko o swobodę przemieszczania się między krajami wspólnoty, ale też do państw trzecich - donosi agencja informacyjna Bloomberg.

Unijni dyplomaci chcą, by zasady były bardziej ujednolicone i prostsze, będą też dążyć do zintensyfikowania programów szczepień w unii i poza nią i apelować o wzajemność w uznawaniu dokumentów zdrowia. Dziś mnogość rozwiązań tworzy trudną do zrozumienia sieć zasad i obowiązków.

Wśród innych tematów zaplanowanych na nadchodzące spotkanie znalazły się transformacja cyfrowa Europy, niedawny wzrost cen energii, migracja i polityka handlowa.

Czytaj więcej

Polski turysta nie boi się covidu, on tylko nie lubi uciążliwych procedur

W czasie nieformalnego spotkania ministrów zdrowia państw członkowskich, które odbyło się w zeszłym tygodniu w Słowenii, unijna komisarz zdrowia Stella Kyriakides zaapelowała do rządów państw unijnych, by przyspieszyli realizację programów szczepień i tym samym wywiązali się ze swoich zobowiązań wobec świata.

- W niektórych krajach członkowskich statystyki szczepień w dalszym ciągu są alarmująco niskie - mówi. - Musimy zrobić wszystko, by nie doszło do pandemii niezaszczepionych, czy to w Unii Europejskiej, czy na świecie. Dotąd na covid zaszczepiło się około 75 procent populacji krajów wspólnoty, ale dopóki specyfiku nie przyjmą także mieszkańcy innych regionów świata, nie będziemy mogli czuć się bezpiecznie.