Raport dotyczy trzech miesięcy – czerwca, lipca i sierpnia.

Wśród przyjezdnych dominowali turyści krajowi, było ich 639 tysięcy, o 39 procent więcej niż w roku 2019. Osobną kategorię – podaje Gdańska Organizacja Turystyczna - stanowili krajowi „odwiedzający” i tych było 246 tysięcy, o 12 procent więcej. Razem więc Polacy to ponad 80 procent przyjezdnych.

Gdańska Organizacja Turystyczna

Odwiedzali Gdańsk, przyjeżdżając głównie z województwa pomorskiego, a także z Mazowsza, Wielkopolski i Śląska.

Liczba turystów zagranicznych, 180 tysięcy, była mniejsza niż w tym samym czasie w 2019 roku, o 47 procent. Podobnie jak grupa zagranicznych „odwiedzających” (40 tysięcy).

Z kolei turyści zagraniczni to przede wszystkim Niemcy, 22 procent, i Skandynawowie – 14 procent. Pojawiło się więcej Francuzów, 6 procent, ale mocno spadła Brytyjczyków - do 5 procent.

Goście najczęściej podróżowali samochodami (62 procent) i koleją (20 procent), dużo rzadziej niż w poprzednich latach samolotami (7,3 procent).

Gdańska Organizacja Turystyczna

„Bardzo cieszy niezmiennie wysoka ocena pobytu w Gdańsku – to 8.8 w skali 10 punktowej” - czytamy w komunikacie GOT.

- Wiedzieliśmy, że będzie to bardziej udane lato niż to poprzedniego roku, ale ten wynik jest wprost kapitalny, z czego jesteśmy bardzo dumni - podsumowuje wyniki badania prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej Łukasz Wysocki, cytowany w komunikacie.