150 euro ma wynosić mandat za chodzenie po Splicie w samym stroju kąpielowym - donoszą lokalne media, w tym portal gazety "The Dubrovnik Times". Wszystko za sprawą nowych przepisów, które weszły w życie z początkiem tego roku.

Czytaj więcej

Florencja uwalnia mury przed sklepami od towarów. „Koniec szpecenia ulic”

Również 150 euro zapłacą ci, którzy będą pić alkohol w miejscach publicznych, a wyprowadzający psy bez smyczy mogą być ukarani kwotą 66 euro.

Dubrownik podobne zarządzenie wydał już w sierpniu 2020 roku, tam mandat ustalono wtedy na tysiąc kun (132 euro).

Nowe przepisy zakładają również zakaz umieszczania głośników i wzmacniaczy przez lokale gastronomiczne w strefie A miasta – chodzi o historyczną część miasta. To wykroczenie będzie kosztować 1320 euro.

Zasady obejmują też wygląd miasta – markizy i parasole muszą być w kolorze beżowym i nie mogą być oznaczane reklamami. Z ulic Starego Miasta znikną też huśtawki, leżanki i innego rodzaju siedziska niezgodne z wytycznymi miasta. Na próżno będzie też szukać bankomatów i innych automatów – 20 pierwszych już zostało usuniętych, ale proces jeszcze się nie zakończył.

Zgodnie z nowymi przepisami pojawią się też kary za inne wykroczenia, jak wyrzucanie śmieci w niedozwolonych miejscach, zajmowanie terenów publicznych bez zezwolenia, pozostawianie pojazdu bez tablic rejestracyjnych na terenie publicznym oraz biwakowanie w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

W Splicie porządku na ulicach pilnować ma 21 strażników gminnych, kolejnych 12 ma obsługiwać winowajców w ratuszu.

Czytaj więcej

Ekspertka: Chorwaci z dumą przyjmą euro, to dla nich wyraz uznania