Antalya: Styczeń zapowiada rekordowy rok. Polscy turyści na czwartym miejscu

Pod względem liczby turystów tegoroczny styczeń był najlepszym pierwszym miesiącem roku w historii Antalyi. Branża turystyczna spodziewa się, że rok 2023 będzie rekordowy.

Publikacja: 22.02.2023 02:52

Antalya: Styczeń zapowiada rekordowy rok. Polscy turyści na czwartym miejscu

Foto: AA/ABACA

Antalya, która ubiegły rok zamknęła wynikiem 13,5 miliona zagranicznych turystów, w nowy rok weszła z dużymi oczekiwaniami. W styczniu do tureckiego kurortu przyleciało 219,6 tysiąca gości z zagranicy, czyli o 58 procent więcej w porównaniu z tym samym miesiącem 2022 roku - podała turecka agencja prasowa Anadolu Ajansı, powołując się na dane regionalnego departamentu kultury i turystyki (Antalya Provincial Directorate of Culture and Tourism). To najlepszy styczniowy wynik w historii Antalyi.

Agencja przytacza także liczby z poprzednich lat: 91,8 tysiąca zagranicznych turystów samolotowych w styczniu 2018 roku, 140,8 tysiąca w 2019 roku, 185,5 tysiąca w 2020 roku, 49,8 tysiąca w 2021 roku i 138,6 tysiąca w 2022 roku.

W styczniu pod względem liczby turystów pierwsze miejsce zajęła Rosja z wynikiem 71,7 tysiąca, drugie Niemcy - 35,2 tysiąca, trzecie Wielka Brytania - 13,5 tysiąca, czwarte Polska - 8,1 tysiąca, piąte Izrael - 7,6 tysiąca. W pierwszej dziesiątce znalazły się także Kazachstan, Ukraina, Holandia, Jordania i Belgia.

Czytaj więcej

Wyścig z inflacją nie zniechęcił Polaków do wyjazdu na wakacje. Wygrała Turcja

W rozmowie z agencją gubernator Antalyi Ersin Yazıcı podkreślił, że na równi z letnią turystyką wypoczynkową Antalya traktuje inne formy turystyki, takie jak MICE, wellness czy sportowa, inwestując w nie i rozwijając w innych porach roku. Dzięki temu cel „turystyka przez 12 miesięcy”, który kurort próbuje osiągnąć od lat, zaczął się wreszcie urzeczywistniać.

Szef stowarzyszenia menedżerów hoteli (Professional Hotel Managers Association - POYD) Ülkay Atmaca uważa, że bardzo dobry styczeń zapowiada rekordowy rok. - W 2019 roku Antalya gościła 15,8 miliona turystów, w tym roku możemy bez większego trudu osiągnąć wynik 17 milionów - mówi Atmaca.

Popularne Trendy
Turystyczni blogerzy stają w szranki. „Odkrywamy niezwykłe polskie miejsca”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Popularne Trendy
Idealne wakacje Polaka? Plaża, all inclusive i animacje dla dzieci
Popularne Trendy
Polska zaprasza na rowery, kajaki i wędrówki. Nowa promocja w Niderlandach
Popularne Trendy
Hiszpania ma problem z pensjami w turystyce. Kobiety zostają w tyle
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Popularne Trendy
Anna Ptak nową prezeską turystyki dziecięcej w Polskiej Izbie Turystyki