Materiał informacyjny Greckiej Narodowej Organizacji Turystycznej

Na wyspie znajduje się wiele atrakcji morskich i plaż. Może też ona poszczycić się różnorodną i smaczną kuchnią. Słynna halvadopita (ciasto nugatowe), loukoumia (lukum lub po prostu rachtłukum, czyli małe kostki wyrabiane z cukru, wody i skrobi, a oferowane w wielu zapachach i smakach z najpopularniejszym, smakiem róży, na czele), wędliny louza i maratholoukanika oraz ser lokalnej, chronionej prawem marki, San Michali, zadowolą najbardziej wyrafinowane podniebienia.

Pamiątki potęgi gospodarczej

Nadmorskie miasto Ermupoli, czyli Hermoupoli, nazwane tak na cześć boga Hermesa, oprócz tego, że było kiedyś stolicą wyspy Syros, było też pierwszym handlowym i przemysłowym centrum Grecji. W XIX wieku przeżywało bezprecedensowy rozwój gospodarczy. Liczba mieszkańców gwałtownie wzrosła, bo dzięki idealnemu położeniu port w Ermupoli stał się najważniejszym ośrodkiem handlowym i żeglugowym, nowo powstałego państwa greckiego. Do 1850 r. dochody jego urzędu celnego były równe trzem czwartym dochodów kraju.

Fot: Ratusz w Ermupoli, Syros / Źródło: Archiwum GNTO

Fot: Ratusz w Ermupoli, Syros / Źródło: Archiwum GNTO

Podczas pobytu w Ermupoli nie można przegapić wizyty w Muzeum Przemysłu, mieszczącym się w trzech różnych budynkach, które pokazują wzrost gospodarczy miasta. W mieście powstały eleganckie neoklasycystyczne kamienice, na wzór XIX-wiecznych domów zachodniej części kontynentu. Domy, place i budynki, takie jak ratusz, urząd celny, teatr Apollon, sprawiają, że Ermupoli samo jest jak muzeum architektury, warte zwiedzania.

Miasto rozłożyło się na wzgórzu z widokiem na Morze Egejskie. Jego najbardziej znanymi zabytkami są kościoły Metamorfosis Sotiros, Agios Nikolaos Plousios i Kimisis Theotokou (Zaśnięcia Marii Panny), które wskazują na wkład Cerkwi w architekturę miasta.

Fot: Katedra Świętego Mikołaja, Syros / Źródło: Archiwum GNTO

Fot: Katedra Świętego Mikołaja, Syros / Źródło: Archiwum GNTO

Ano Syros (górne miasto) to weneckie miasto z XIII wieku. Dzielnica, zamieszkana przez społeczność katolicką, której domy są zbudowane wokół katedry św. Jerzego, dominującej na szczycie wzgórza tgios Georgios. Średniowieczną atmosferę Ano Syros (znaną również jako Epano Chora) widać w bielonych domach, wąskich wężowych uliczkach i schodach, które prowadzą do uroczych dzielnic. Widok ze szczytu wzgórza jest oszałamiający, dlatego spacer tutaj jest zdecydowanie wart wspinaczki.

Urok wiosek rybackich i ukrytych zatoczek

To nie wszystko. W okolicy jest więcej zachwycających miejsc. W północno-wschodniej części wyspy, zaledwie 5 kilometrów od Ermupolis, nad brzegiem morza leży Azolimnos, wioska z jedną z najbardziej znanych na wyspie złotą, piaszczystą plażą.

Z kolei 9 kilometrów na zachód od Ermupolis, w zatoce zamieszkanej od czasów starożytnych, leży słynna wioska Galissas. Ze wzgórza Agia Pakous widać tu ruiny małego fortu i starożytnego akropolu. Można z niego podziwiać widok na morze i wioskę poniżej.

Fot: Ermupoli, Syros / Źródło: Archiwum GNT

Fot: Ermupoli, Syros / Źródło: Archiwum GNT

Spokojna wioska Kini słynie z małych tawern serwujących ryby. Znajduje się 9 kilometrów na zachód od stolicy wyspy przy wspaniałej piaszczystej plaży. Plaże Loto, Varvarousa, Aeto, Grammata i Delphini leżące poza głównym szlakiem, też są idealne jako cel wypadów.

Miejscowość Chalandriani jest odwiedzane głównie ze względu na stanowiska archeologiczne (cmentarz, dawna osada i inne znaleziska), które odkrył pod koniec XIX wieku archeolog Christos Tsountas. Nie można przegapić też Kastri, prehistorycznej osady otoczonej murami z późniejszych lat wczesnego okresu cykladzkiego (2300-2200 p.n.e.). Warto odwiedzić jaskinię, w której mieszkał w VI wieku przed naszą erą filozof Pherecydes (nazywany również Ferekydesem) z Siros i zatrzymać się przy źródłach Syriga, skąd roztacza się niesamowity widok.

Nadmorska wioska Megas Gialos znajduje się w najbardziej wysuniętej na południe części wyspy (12 km od Ermupolis). Ma piękną piaszczystą plażę, która ucieszy wszystkich członków rodziny. W niewielkiej odległości znajduje się również plaża Ampelas, znajdująca się w małej, osłoniętej zatoczce. Foinikas to kolejna słynna nadmorska wioska z piaszczystą plażą.

Fot: Teatr Miejski "Apollo" / Źródło: Archiwum GNTO

Fot: Teatr Miejski "Apollo" / Źródło: Archiwum GNTO

Najbardziej znaną wioską na Syros jest jednak Posidonia, położona 13 kilometrów od Ermupoli. Zabudowana okazałymi neoklasycystycznymi domami z wypielęgnowanymi ogrodami - niegdyś służącymi za wakacyjne rezydencje najbogatszym rodzinom na wyspie. Jej druga nazwa, Delagratsia, pochodzi od znajdującego się w okolicy kościoła katolickiego Madonna della Grazia. Z kolei nazwa Posidonia wywodzi się od starożytnego miasta o tej samej nazwie, które w przeszłości znajdowało się dokładnie w tym samym miejscu.

W drodze powrotnej do Ermupoli warto odwiedzić jeszcze tradycyjną wioskę Parakopi i jej piękne domy.

W położonej na wzgórzu wiosce Vari odkryto prehistoryczne ruiny osady i grobowce z okresu rzymskiego. W niewielkiej odległości stąd można odwiedzić też uroczą, tradycyjną wioskę Chrousa i skąpane w słońcu plaże.

Fot: Ermupoli, Syros / Źródło: Archiwum GNTO

Fot: Ermupoli, Syros / Źródło: Archiwum GNTO

Międzynarodowy Festiwal Morza Egejskiego na Syros

Festiwal tworzy interdyscyplinarny program wydarzeń łączących operę, muzykę kameralną i śpiew. W festiwalu biorą udział znane zespoły klasyczne, dyrygenci, zespoły taneczne, chóry i zespoły z największych światowych teatrów operowych. Najważniejszym wydarzeniem w 2023 roku jest hołd złożony talentowi Marii Callas w 100. rocznicę urodzin tej wielkiej greckiej śpiewaczki operowej.

Fot:  Ermupoli, Syros / Źródło: Archiwum GNTO

Fot: Ermupoli, Syros / Źródło: Archiwum GNTO

W programie znalazły się też spektakle, jak „Łucja z Lammermooru” Donizettiego, „Gianni Schicci” Pucciniego i wiele innych.

     9 lipca 2023 - Otwarcie festiwalu, ratusz w Posidonii (Dwór Tsiropina) (17:00)

     14 i 15 lipca 2023 - Festiwalowa premiera, muzyka kameralna, Teatr Apollo (20:30)

     16 lipca 2023 - „Łucja z Lammermooru”, Teatr Apollo (20:30)

     18 lipca 2023 - „Łucja z Lammermooru”, Teatr Apollo (20:30)

     19 lipca 2023 - Koncert muzyki skandynawskiej, Teatr Apollo (20:30)

     20 lipca 2023 - „Łucja z Lammermooru”, Teatr Apollo (20:30)

     21 lipca 2023 - Koncert orkiestrowy, Teatr Apollo (20:30)

     22 lipca 2023 - „Łucja z Lammermooru”, Teatr Apollo (20:30)

     23 lipca 2023 - Gala Marii Callas, występ o godz. (20:30)

     24 lipca 2023 – Liederabend, Teatr Apollo (20:30)

     25 lipca 2023 - „Gianni Schicchi”, Teatr Apollo (20:30)

     26 lipca 2023 - Gala Opery, Teatr Apollo (20:30).

http://www.visitgreece.gr

Materiał informacyjny Greckiej Narodowej Organizacji Turystycznej