Publiczny Terminal Promowy to największa inwestycja w porcie w Gdyni od prawie 50 lat. Będą z niego mogły korzystać statki Stena Line i innych operatorów promowych - podaje Stena Line w komunikacie.

- Przeniesienie operacji do Publicznego Terminala Promowego w Gdyni pozwala nam na wprowadzenie znacznie większych jednostek. Nowy terminal ma dłuższe nabrzeże, co umożliwia cumowanie tam jednostek o długości do 240 metrów, takich jak statki klasy E-Flexer. Pierwszy z nich, Stena Estelle, rozpocznie kursowanie z Gdyni już tego lata - mówi dyrektor zarządzający Stena Line Polska, Marek Kiersnowski, cytowany w komunikacie. Pierwsze wypłynięcie promu Stena Line planowane jest na 17 czerwca (godzina 19.30).

Czytaj więcej

Stena Line - dwa dodatkowe promy to nowa jakość podróżowania do Szwecji

Nowy terminal znajduje się niedaleko wejścia do portu, przy Nabrzeżu Polskim, a także bliżej centrum miasta. Można do niego dojść pieszo, co może zwiększyć zainteresowanie rejsami turystów po obu stronach morza - uważa Stena Line.

Stena Line to założony w 1962 roku szwedzki koncern promowy z siedzibą w Göteborgu. Operuje na 18 trasach łączących dziewięć krajów, eksploatuje 37 promów wykonujących prawie 25 tysięcy rejsów rocznie. Przewozi średnio 7,6 milionów pasażerów rocznie.

W Polsce Stena Line obecna jest od ponad ćwierć wieku. Jej promy łączą Gdynię z Karlskroną w południowej Szwecji. Co roku tę trasę przemierza kilkaset tysięcy pasażerów, korzystając z jednego z dwóch bliźniaczych statków z atrakcjami dla pasażerów: Stena Vision i Stena Spirit. Trzeci statek kursujący na tej trasie, Stena Nordica, również zabiera pasażerów i samochody osobowe, lecz przeznaczony jest głównie do przewozu ładunków.