Reklama
Rozwiń

Lotniska regionalne: Rośniemy szybciej niż rok temu

W pierwszym półroczu przez regionalne porty lotnicze przewinęło się 12,8 miliona pasażerów. To o 17 procent więcej niż w tym samym okresie zeszłego roku

Publikacja: 30.07.2018 21:37

Lotniska regionalne: Rośniemy szybciej niż rok temu

Foto: materiały prasowe

Związek Regionalnych Portów Lotniczych podsumował ruch całkowity w czternastu polskich lotniskach regionalnych. W pierwszym półroczu obsłużyły one 12,8 miliona pasażerów, czyli o 17 procent więcej niż rok wcześniej. Ten wzrost jest wyższy od bardzo dobrego wyniku zeszłorocznego z tego samego okresu. Wtedy wyniósł on 11 [procent.

Warto podkreślić – podaje ZRPL w komunikacie – że polska dynamika wzrostu ruchu pasażerskiego jest wyraźnie lepsza niż średnia w europejskich portach lotniczych, która według najnowszych, danych ACI Europe wynosi około 7 procent.

Regionalne porty lotnicze ciągle utrzymują wysoki udział w rynku przewozów. W pierwszym półroczu z siatki połączeń wszystkich, piętnastu krajowych lotnisk skorzystało 20,7 mln podróżnych z tego 62 procent podróżowało na trasach z lub do lotnisk regionalnych. Pozostałe 38%, czyli ok. 7,9 mln pasażerów, skorzystało z siatki połączeń Lotniska Chopina w Warszawie.

Najwięcej podróżnych obsłużyły w pierwszym półroczu: Kraków – 3,19 mln, Gdańsk – 2,32 mln, Katowice – 1,98 mln, Modlin – 1,5 mln i Wrocław – 1,5 miliona. Największą dynamikę wzrostu miała Zielona Góra – 99 procent. Za nią uplasowały się Poznań z 39,6 procent, Lublin z 33,4 procent, Katowice z 26,9 procent i Bydgoszcz z 25,8 procent.

– Znaczący wzrost liczby pasażerów w polskich portach regionalnych to zasługa nie tylko portów średnich i dużych, czyli tych, w których rocznie obsługiwanych jest więcej niż 1,5 miliona podróżnych – komentuje cytowany w komunikacie związku jego prezes Artur Tomasik. – Także mniejsze lotniska odnotowują znaczący wzrost ruchu. Myślę, że dzięki znakomitemu sezonowi wakacyjnemu po dziewięciu miesiącach tego roku wszystkie polskie porty w regionach będą mogły pochwalić się znaczącym wzrostem.

Władze lotnisk martwią jednak wzrost ceny nafty lotniczej (o 55 procent w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy do ponad 90 dolarów) i brak pilotów, co powoduje ryzyko, że samoloty – szczególnie linii niskokosztowych – przy napiętej letniej siatce lotów mogą pozostawać na ziemi.

W 2017 roku w polskich portach regionalnych obsłużono ponad 24,3 mln pasażerów, czyli o 14 procent więcej w porównaniu z rokiem 2016. Udział lotnisk regionalnych w całości ruchu pasażerskiego obsłużonego w Polsce (40,09 mln pasażerów) w minionym roku wyniósł 61 procent, pozostałe 39 procent (ok. 15,75 mln pasażerów) skorzystało z Lotniska Chopina w Warszawie.

ZRPL zakłada, że w 2018 roku w regionalnych portach lotniczych może zostać obsłużonych prawie 28 mln pasażerów, czyli o około 3,7 mln więcej niż przed rokiem.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Przejazdy
Lotnisko w Gdańsku zyska parking i farmę fotowoltaiczną w jednym
Przejazdy
Bruksela: Zmusić koleje do sprzedawania biletów przez agentów internetowych
Przejazdy
Lotnisko Chopina – w lipcu najlepsze wyniki od początku pandemii
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Przejazdy
Wizz Air: W sierpniu będziemy latać jak przed pandemią
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku