Miasto podpisało z urzędem marszałkowskim umowę dotyczącą dofinansowania projektu pn. „System ścieżek rowerowych w Gorzowie Wielkopolskim”. Zgodnie z nią, dofinansowanie z RPO w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) dla Gorzowa wyniesie ponad 4,5 mln złotych. Resztę wydatków miasto pokryje z własnego budżetu.

Jak podaje rzecznik urzędu marszałkowskiego Ewa Sadowska-Cieślak, projekt zakłada budowę ponad 4,5 km dróg rowerowych i przebudowę prawie 3 kilometrów już istniejących szlaków. Inwestycje będą realizowane w tym i następnym roku; obejmą kilka ulic, m.in. Podmiejską, Piłsudskiego, Walczaka i Szczecińską.

Dotychczas w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Gorzowa i okolic (gminy Bogdaniec, Deszczno, Kłodawa i Santok) podpisano z urzędem marszałkowskim dziewięć umów o dofinansowanie na łączną kwotę prawie 50 mln złotych. Umowy dotyczą m.in. współfinansowania projektów wsparcia edukacji przedszkolnej czy zawodowej, promocji gospodarczej, termomodernizacji publicznych obiektów, rewitalizacji i modernizacji dróg.

– Czekamy na ocenę 12 kolejnych projektów na łączną kwotę dofinansowania 15 mln złotych, które są weryfikowane w urzędzie marszałkowskim województwa lubuskiego – dodaje rzecznik.

Na ZIT Gorzów w Regionalnym Programie Operacyjnym Lubuskie 2020 zarezerwowano ok. 49,2 mln euro.