List intencyjny w tej sprawie podpisały w połowie września turecka Grupa Agaoglu i inwestorzy z Chin i Hongkongu – informuje dziennik „Hurriyet Daily” w elektronicznym wydaniu.

Nowa wioska wakacyjna, która powstanie w Bodrum, ma być, według Agaoglu, największym tego typu obiektem w krajach basenu Morza Śródziemnego. Na 12 milionach metrów kwadratowych znajdą się hotele, pola golfowe, mieszkania, wille, kampus uniwersytecki, park technologiczny i obiekty związane z ochroną zdrowia.

– Podpisaliśmy list intencyjny z inwestorem finansowym z Hongkongu i chińską grupą budowlaną, która specjalizuje się w tworzeniu miast i ma już na koncie kilka międzynarodowych realizacji – mówi Ali Agaoglu, prezes Grupy Agaoglu. Jego zdaniem nowe miasto będzie przyciągać turystów przez cały rok.

Jak podaje, chińska inicjatywa „Jeden pas i jedna droga” ma przynieść dodatkowe inwestycje o wartości 8 bilionów dolarów w 68 krajach. – Turcja będzie miała własny udział w tym projekcie – podkreśla prezes i zaznacza, że chińscy inwestorzy chcą, by Jedwabny Szlak kończył się w Bodrum. – Bodrum będzie dla nich oknem na Zachód. Zostaliśmy poinformowani, że projekt ma strategiczne znaczenie, i że chcą inwestować – opisuje A?ao?lu.