1 lipca Grecja otworzy lotniska regionalne. Tymczasem tamtejszy rząd na oficjalnej stronie internetowej travel.gov.gr. napisał o wprowadzeniu nowego warunku, bez którego przekroczenie granicy będzie niemożliwe. Co najmniej na 48 godzin przed wjazdem do Grecji trzeba wypełnić formularz (Passenger Locator Form, PFL) – jeśli ktoś planuje wyjechać do tego kraju w najbliższą środę, procedurę wjazdową musi więc rozpocząć już dziś.

W dokumencie trzeba podać informacje o miejscu przekroczenia granicy, długości pobytu w innych krajach i adres, pod którym będzie się przebywać w Grecji. System wygeneruje kod QR, który należy wydrukować lub zapisać na urządzeniu mobilnym – w wypadku podróży lotniczych będzie on skanowany przy wyjściu z samolotu.

Na podstawie tych danych służby graniczne zdecydują, czy wjeżdżający może swobodnie przejść dalej (po odbiór bagaży, do punktu kontroli granicznej), czy musi poddać się badaniu na koronawirusa. Do momentu otrzymania wyników, pasażerowie mają obowiązek pozostać w izolacji w miejscu pobytu wskazanym w formularzu.

Wszyscy pasażerowie muszą nosić maseczki i utrzymywać dystans społeczny. Zasady obowiązują dla osób podróżujących samolotem, drogą morską i lądową.