Akcja „Obiekt bezpieczny higienicznie” to część kampanii społeczno-informacyjnej Polskiej Organizacji Turystycznej pod hasłem „Odpoczywaj w Polsce bezpiecznie” – informuje POT. Do programu może zgłosić się każdy legalnie działający obiekt noclegowy, po zaakceptowaniu regulaminu i zadeklarowaniu wdrożenia wytycznych Ministerstwa Rozwoju i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

CZYTAJ WIĘCEJ: „Obiekt bezpieczny higienicznie” – wytyczne w drodze

POT ogłosiła akcję na początku czerwca i dotąd przyznała certyfikaty „Obiekt bezpieczny higienicznie. Stosujemy się do zaleceń” ponad tysiącu obiektom w całym kraju, między innymi hotelom, pensjonatom i kwaterom agroturystycznym. Aby dołączyć do projektu, należy wejść na stronę bezpiecznyobiekt.pot.gov.pl i wypełnić formularz. Zgłoszenie jest bezpłatne i dobrowolne. W kolejnym etapie regionalne i lokalne organizacje turystyczne będą losowo wizytować obiekty.

Z badań zleconych przez POT wynika, że ponad połowa Polaków planuje urlop w miesiącach wakacyjnych, a 82 procent chce wypoczywać w Polsce. Ośmiu na dziesięciu ankietowanych oczekuje od usługodawców dodatkowych działań zwiększających bezpieczeństwo sanitarne w związku z epidemią covidu-19.

– Zdajemy sobie sprawę, że najważniejsze jest bezpieczeństwo turystów i pracowników branży turystycznej. Dlatego na stronie kampanii odpoczywajwpolsce.pl stworzyliśmy zakładkę „Bezpieczne podróże”. Turyści znajdą tam także interaktywną mapę, na której można sprawdzić, które obiekty dołączyły do projektu – mówi prezes POT Robert Andrzejczyk, cytowany w komunikacie. – Rozpoczęliśmy kampanię promującą te obiekty w ogólnopolskich portalach internetowych, na przykład Onet.pl, Wp.pl, Interia.pl. W przyszłym tygodniu zaczniemy je promować także wśród turystów zagranicznych, na początku w krajach Unii Europejskiej – informuje prezes.

ZOBACZ TAKŻE: POT inspiruje uczniów do podróżowania

– Hotele, obiekty noclegowe, restauracje i atrakcje turystyczne zmagają się teraz z zupełnie inną rzeczywistością niż dotychczas. Dlatego Ministerstwo Rozwoju wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dotyczące bezpieczeństwa dla wszystkich rodzajów obiektów działających w branży turystycznej. Zależy nam, aby Polacy mogli w tym roku bezpiecznie wyjechać na długo wyczekiwany urlop – dodaje sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.