Niemiecki rząd przygotowuje się do luzowania obostrzeń. Jedno z nich zakłada, że osoby, które przyjmą pełną dawkę szczepionki na covid-19 przy wjeździe do kraju nie będą musiały przedstawiać negatywnego wyniku badania na koronawirusa.

Nowe zasady zakładają też zwolnienie z kwarantanny po powrocie, chyba że pasażer przyleci z miejsca, w którym występują groźne mutacje koronawirusa (dotyczy to podróży lotniczych). Projekt rozporządzenia przedstawił minister zdrowia Jens Spahn – podaje niemiecki portal branży turystycznej FVW. Chodzi o ujednolicenie zasad dla całego kraju, niektóre landy już poluzowały swoje restrykcje w tym zakresie.

CZYTAJ TEŻ: Branża turystyczna: Certyfikat covid-19 kluczem do przywrócenia podróży

Minister zapowiedział także, że poza gabinetami lekarskimi i centrami szczepień cyfrowe certyfikaty szczepień wystawiać będą mogły też apteki. Na początku wakacji mają one być dostępne nie tylko w wersji papierowej (w żółtej książeczce), ale też na smartfonach. Jeśli ktoś nie ma takiego telefonu, otrzyma papierową wersję z kodem QR, w którym będą zapisane wszystkie potrzebne informacje.

Rozporządzenie miałoby wejść w życie jeszcze w tym tygodniu.